post_image

مصرف خود سرانه هورمون ها با هدف عضله سازی، زمینه ساز ابتلا به سرطان پروستات است

مصرف مواد مضر مانند روغن های اشباع شده و استفاده زیاد از گوشت قرمز، ویتامین D و کلسیم و نیز چاقی و کاهش فعالیت فیزیکی به عنوان عوامل خطرساز سرطان پروستات شناسایی شده اند.

از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور ۱۰ نفر به این سرطان مبتلا می شوند و حدودا ۱۶ درصد مردان ریسک ابتلا به سرطان پروستات دارند.

شیوع سرطان پروستات در کشور هایی نظیر امریکای شمالی، استرالیا، نیوزیلند و اروپای غربی و شمالی بسیار زیاد بوده – حدود ۲۰۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت- در حالی که در کشور های آسیایی نظیر هند و کره و چین این آمار بسیار کم و بین ۴ تا۱۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است.

: در پژوهشی که در کشور در این زمینه صورت گرفته قرار است انجمن اورولوژی ایران نسبت به اجرای پروژه ای که به تدوین دستورالعمل برای نحوه پیشگیری و درمان سرطان پروستات منجر شود اقدام کند.

تاکنون در کشور به دلیل مسایل فرهنگی به آموزش مسایل جنسی بین زوج ها و مشکلات مربوط به آن کمتر پرداخته اند،این در حالیی است که تبلیغات غلط در رسانه های بین المللی (شبکه های ماهواره ای) مبنی بر رفع ناتوانی و مشکلات جنسی از طریق استفاده از داروها و روش جراحی مشکلاتی را برای افراد به ویژه مردان جوان ایجاد کرده است.

از دلایل عمده ناتوانی جنسی یکی مربوط به افزایش سن و دیگری بیماری های زمینه ای مانند ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و چربی است. امروزه با کمک شیوه های نوین جراحی و با کنترل بیماری های زمینه ای می توان مشکل مبتلایان به ناتوانی جنسی را حل کرد. یکی از اختلالات جنسی در آقایانی که در سنین بالای ۵۰ سال بروز می یابد، سندرم کاهش تسترون مردانه است.

حیطه کاری ارولوژیست ها علاوه بر بیماری های کلیه، حالب ،مثانه، پروستات و انجام اعمال جراحی بزرگ نظیر پیوند کلیه، ساختن مثانه از روده، جراحی های لاپاروسکوپی، درمان بیماری های دستگاه تناسلی و رعایت اسرار بیمار است که در این کنگره پانل اخلاق پزشکی بر ارتقای اخلاق پزشکی و روابط اخلاقی بین پزشکان و حقوق بیماران خواهد پرداخت.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک