بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

هیدروسل

هیدروسل چیست؟

در بیماری هیدروسل کیسه بیضه و اطراف بیضه را مایعی در بر میگیرد و کیسه بیضه را متورم میکند. هیدروسل احتمال دارد یک یا دو طرفه باشد.هیدروسل می تواند طور مادرزادی نوزادان پسر را  درگیر کند، البته تعداد کمی از آنها نیاز به درمان پیدا میکنند و معمولا در طی یک ماه اول، بدون درمان بهبود می یابند.
در مردان نیز بدلیل بیماریهای التهابی کیسه بیضه (بیماری اپیدیدمیت یا ارکیت)هم، ممکن است هیدروسل دیده شود. هیدروسل دردناک نیست. اما در صورت تورم کیسه بیضه فرد باید فورا به پزشک اورولوژی مراجعه نماید.

هیدروسل بوسیله سونوگرافی و یا عبور نور از بین کیسه بیضه تشخیص داده میشود.

درمان هیدروسل:
۱-جراحی (هیدروسلکتومی):

جراحی یا هیدروسلکتومی از انواع درمانهای هیدروسل است.ولی هیدروسل اغلب در نوزادان بعد از یکسال خود بخود رفع میشود.
عمل جراحی(هیدروسلکتومی) در هیدروسل زمانی صورت میگیرد که هیدروسل بعد از یکسال خود بخود رفع نشود و یا بزرگ شدن کیسه بیضه ادامه داشته باشد. در نوزادان به هیچ‌وجه مایع هیدروسل نبایدکشیده شود.
هیدروسل در بزرگسالان نیز خود بخود از بین می‌رود ولی درمان مداخله‍ای زمانی صورت میگیرد که کیسه بیضه بزرگ شود.

رفع هیدروسل بصورت جراحی(هیدروسلکتومی)  است و بدون نیاز به بستری طولانی انجام می‌شود.
برای این کار  برشی بر روی کیسه بیضه یا پایین شکم ایجاد می‌کنند و با تخلیه سازی مایع اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.هنگام عمل جراحی (هیدروسلکتومی) ممکن است عدسی چشمی نیاز باشد تا به اپیدیدیم آسیب نرسد.ممکن است لوله تخلیه بر روی ناحیه برش تا چند روز بعد از جراحی(هیدروسلکتومی) قرار داده شود. ۲۴ساعت بعد از عمل برای کاهش تورم ،کیسه یخ بر روی موضع قرار داده میشود.در نوزادان جراحی هیدروسل (هیدروسلکتومی)  باید با شکاف کشاله ران صورت گیرد.

۲- تخلیه مایع بیضه توسط سوزن:

این روش بدلیل احتمال عود زیاد و عوارض احتمالی (عفونت و درد کیسه بیضه) توصیه نمی‌شود.ولی در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند چاره ای جز استفاده از این روش نیست.

هیدروسل سبب ناباروری می‌شود؟

اگر هیدروسل بهمراه بیماریهای دیگر بیضه باشد شاید سبب ناباروری شود ولی خود هیدروسل به تنهایی عامل ناباروری نمی شود .در هیدروسل سریعا به پزشک اورولوژیمراجعه کنید چراکه هرچه دیر اقدام شود روند درمان طولانی تر میشود.

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک