بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

post_image

هیدروسل عبارت از تجمع مایع در اطراف بیضه می باشد که توسط یکی از پوششهای بیضه ترشح می شود هیدروسل در اکثر موارد یک بیماری بدون خطر بوده و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند، ولی در ده درصد موارد علت ایجاد کننده آن یک بیماری خطیر مثل سرطان بیضه است. هیدروسل معمولا یکطرفه است  ولی گاهی نیز دو طرفه می باشد

بیضه دارای یک پوشش بسیار نازک سروزی است که بطور مداوم یک مقدار مایع ترشح می کند تا سطح بیضه ها نرم باقی بمانند. این مایعی که ترشح می شود از طریق وریدها از بیضه خارج می گردد. حال اگر تعادل در میزان مایع ترشح شده و خارج شده از بیضه بهم بخورد، زیادی آن در اطراف بیضه تجمع پیدا کرده و سبب هیدروسل می شود. این مایع رفته رفته زیاد می شود، طوری که گاهی کیسه بیضه در افرادیکه از مراجعه به پزشک خجالت می کشند، حجم بسیار بزرگی پیدا می کند

 در افرادیکه دارای هیدروسل هستند، در لمس، قوام بیضه مثل بادکنک است. هیدروسل معمولا بدون درد است، و اگر خیلی بزرگ شود، در فعالیت روزانه بیمار مداخله می کند. اگر در لمس قوام توده سفت باشد، باید مشکوک به سرطان بیضه شد و بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

علل هیدروسل

• اکثر موارد علت خاصی نمی توان یافت.

• در ده درصد موارد علت، عفونت بیضه، سرطان، ضربه به بیضه و یا سایر موارد است.

موضوع مهم افتراق ادم یا تجمع مایع در جدار کیسه بیضه با هیدروسل است. در بعضی بیماریها مثل نارسائی قلب، نارسائی کلیه و نارسائی کبد، همچنان که مایع در سایر نقاط بدن مثل شکم جمع می شود، جدار کیسه بیضه نیز متورم شده و پر از مایع می گردد. در این بیماران علی رغم حجم بسیار بزرگ کیسه بیضه ها، نمی توان آنها را عمل جراحی کرد، چون مایع در داخل پوست جمع شده است و جراحی بدون اثر است. درمان این بیماران همان درمان بیماری اصلی، مثلا نارسائی قلب می باشد.

تشخیص هیدروسل

در بسیاری از موارد می توان با معاینه بالینی بیماری را تشخیص داد. ولی گاها جهت تائید تشخیص و موارد مشکوک باید از پاراکلینیک استفاده کرد. بهترین اقدام پاراکلینیک، انجام سونوگرافی است. سونوگرافی از کیسه های بیضه نه تنها هیدروسل بلکه سایر موارد مثل فتق و سرطان بیضه را به راحتی می تواند تشخیص دهد. در مردیکه با تورم کیسه بیضه مراجعه کرده است، باید تشخیصهای افتراقی زیر مطرح شوند:

عفونت بیضه

سرطان بیضه

• فتق

• تورم جدار کیسه بیضه

درمان هیدروسل

تنها راه درمانی جراحی است. کشیدن آب دور بیضه توسط سرنگ نه تنها بیفایده است (چون بعد از چند روز مجددا مایع جمع می شود) بلکه خطر ایجاد عفونت و بهم زدن راههای لنفاوی بیضه را نیز به همراه دارد. دست نخورده ماندن راههای لنفاوی بیضه در درمان سرطان بیضه اهمیت خیلی زیادی دارد.

هیدروسلی که جا افتاده است باید به موقع عمل جراحی شود، به تاخیر انداختن عمل جراحی سبب بزرگتر شدن کیسه بیضه و ظاهر نامناسب پس از عمل جراحی می شود. در عمل جراحی هیدروسل، فقط پوششی که سبب ترشح مایع می گردد، برداشته می شود و خود کیسه بیضه‌ دست نخورده باقی می ماند و اگر کیسه بیضه خیلی بزرگ شده باشد، پس از عمل جراحی خود را نمی تواند جمع کند و همیشه بزرگتر از طرف مقابل باقی می ماند.

هیدروسل در بالغین معمولا یک بیماری خوش خیم است.

• در ده درصد موارد یک عامل زمینه ای مثل عفونت بیضه و سرطان وجود دارد.

• اگر در لمس قوام کیسه بیضه سفت باشد (نه شبیه بادکنک) باید مشکوک به سرطان بیضه شد و بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

• اگر هیدروسل به ناگهان ایجاد شده باشد، باید به وجود سرطان بیضه مشکوک شد.

• برخلاف هیدروسل در بچه ها، بهبودی خودبخودی در هیدروسل بالغین وجود ندارد.

• بهتر است قبل از اینکه اندازه هیدروسل بسیار بزرگ شده باشد، آنرا عمل جراحی کرد.

• عمل جراحی هیدروسل ساده و کم عارضه می باشد.

منبع: تبیان

 

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک