post_image

اولین واکسن ضد پروستات جهان

دانشمندان برای اولین بار موفق به ساخت واکسنی برای مبارزه با سرطان پروستات در جهان شدند.

این واکسن جدید که پرونگ نام دارد با تشویق سیستم ایمنی بدن به مبارزه با تومورهای سرطانی عمل می‌کند.
برخلاف واکسن‌های قدیمی که برای پیشگیری از ابتلای یک فرد به سرطان ساخته شده اند ، این واکسن جدید برای کمک به بیمارانی ساخته شده است که در مراحل پیشرفته ابتلا به این بیماری قرار دارند.
آزمایش‌ها نشان می‌دهد این واکسن می‌تواند عمر بیمارانی که هیچ امیدی به درمان آن‌ها نیست تا ۴ ماه افزایش دهد.این در حالی است که درمان‌های سنتی سرطان مانند شیمی درمانی فقط ۱ ماه به عمر این گونه بیماران اضافه می‌کرد.
هم‌اکنون مجوز استفاده شده از این دارو در آمریکا صادر شده است ، اما هنوز در دسترس بیماران قرار نگرفته است.
سرطان پروستات بیماری نسبتا شایعی در مردان محسوب می شود . در حال حاضر هر سال بیش از ۳۷ هزار نفر در بریتانیا به سرطان پروستات دچار می‌شوند.

البته به دلیل آن‌که این واکسن باید به صورت اختصاصی برای هر فرد ساخته شود بسیار گران بوده و مبلغی در حدود ۴۵ هزار پوند برای خرید هر کدام از آن‌ها لازم است.
جان نیت از سازمان خیریه سرطان پروستات در این باره گفت : این خبر که این روش جدید ایمنی درمانی می‌توان فواید بیش‌تری برای نجات جان انسان‌ها به همراه داشته باشد بسیار امیدوار کننده است.
البته با وجود آن‌که درمان‌های اولیه ما را به اهداف خود رسانده اند ، هنوز هم سوالات زیادی برای ما بی‌جواب مانده است و به همین دلیل تحقیقات بیش‌تر در این زمینه ادامه خواهد داشت.
البته هنوز استفاده از این روش درمانی در انگلستان تائید نشده است و پزشکان باید سال‌ها در مورد تاثیرات بلندمدت آن تحقیق کنند تا از موثر بودن و بی‌خطر بودن آن اطمینان کامل حاصل پیدا کنند.

درمانگر سرطان پروستات

دکتر چارلز هوگینز Charles Huggins جراح کانادایی ـ آمریکایی که راه درمان سرطان پروستات را یافت ۲۲ سپتامبر سال ۱۹۰۱ در کانادا به دنیا آمد. وی با هورمون تراپی راه درمان سرطان پروستات را ارائه داد و به خاطر همین کشف برنده جایزه نوبل سال ۱۹۶۶ شد. وی در مراسم دریافت این جایزه گفت که سرطان پروستات که یک بیماری مردانه است اگر زود تشخیص داده شود صد در صد درمان پذیر است. دکتر هوگینز ۹۶ سال عمر کرد.

منبع : تبیان و post

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک