post_image

بی‌اختیاری ادرار را از جمله شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژی در زنان می باشد که باعث آزار آنها می شود،اما با ورزش می توان از این عارضه پیشگیری کرد.اما چه ورزش هایی؟

بی‌اختیاری ادرار را از جمله شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژی زنان است و انجام منظم ورزش‌های لگنی،پیاده‌روی و شنا به منظور تقویت عضلات لگن و جلوگیری از بی‌اختیاری ادراری،به زنان توصیه میشود که از انجام ورزش‌های سنگین به دلیل افزایش فشار بر کف لگن خودداری کنند.

علت بی اختیاری ادرار

بی‌اختیاری ادرار از جمله بیماری‌های شایع اورولوژی زنان در سنین باروری است اغلب به دلیل شل شدن عضلات کف لگن به دنبال زایمان‌ها،کنترل ادرار با مشکل مواجه می‌شود.به این ترتیب که فشار به کف لگن و اختلال در گردن مثانه،دفع ادرار را با مشکل مواجه می‌کند.

عوارض بی اختیاری ادرار

تکرر ادرار و ادرارهای اورژانسی را از جمله عوارض بی‌اختیاری ادرار است به این ترتیب عطسه،سرفه،انجام حرکات جهشی و افزایش فشار داخل شکم باعث ایجاد ضعف ادرار می‌شود.
با توجه به تست‌های مارشال،شرح حال بیمار و علایم بیماری در مورد چگونگی درمان بی‌اختیاری‌های ادرار تصمیم‌گیری می‌شود،علایم ادرار اورژانسی بی‌ اختیاری ادرار در بیماران دیابتی شدیدتر می‌شود و بی ‌اختیاری را به شکلی ترکیبی تبدیل می‌کند و برای درمان آن علاوه بر جراحی،درمان‌های خوراکی نیز باید در نظر گرفته شود.
در حال حاضر برای آن دسته از مبتلایان به بی‌اختیاری ادرار که بیماری‌های زمینه‌ای دیگری ندارند نیز درمان‌های خوراکی در نظر گرفته می‌شود.به این ترتیب پس از جراحی و رفع نقص آناتومیک، داروهای کاهش تکرر ادرار تجویز می‌شود و همچنین با آموزش ورزش‌هایی به بیمار به تدریج مصرف داروها کاهش می‌یابد و در جهت کنترل بیشتر تلاش می‌شود.
انجام ورزش‌های لگنی چه در زمان قبل از ازدواج و چه پس از آن،به منظور تقویت عضلات لگن و جلوگیری از بی‌اختیاری ادراریمفید است.به این منظور علاوه بر ورزش‌ های لگنی،پیاده‌روی،شنا و فشار متقابل بر روی هر پا توصیه می‌شود.این چنین ورزش‌ هایی در کاهش علایم این بیماران چه مجرد و چه متاهل بسیار مفید است.

منبع : سیمرغ

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک