post_image

ورزش و سرطان پروستات

ورزش کردن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

لیونل بانز از مرکز پزشکی دورهام به همراه همکارانش از ۳۰۷ مرد (۱۶۴ سفید و ۱۴۳سیاه و سفید) که مبتلا به سرطان پروستات بودند را مورد ارزیابی قرار دادند.

محققان از این افراد درباره مقدار ورزش در هر هفته، مقوله ورزش، تحرک کم، تحرک متوسط و زیاد سؤال کردند.

در میان سفید پوستان، مردانی که به طور متوسط یا زیاد ورزش می‌کردند در مقایسه با مردانی که بی‌تحرک بودند و کم ورزش می‌کردند، ۵۳ درصد کمتر احتمال ابتلا به سرطان پروستات داشتند. هیچ ارتباطی بین میزان ورزش و سرطان پروستات در میان مردان سیاه پوست وجود نداشت.

سرطان پروستات عبارت است از وجود سلولهای سرطانی در پروستات که می‌تواند باعث انسداد در دستگاه ادراری یا متاستاز به سایر اعضاء بدن شود.

علت آن دقیقاً مشخص نیست. اما زمینه ژنتیکی (سیاه پوستان آمریکا بیشتر مبتلا می‌شوند)، عوامل هورمونی (شانس بروز سرطان پروستات با گذشت سن بالا می‌رود و ممکن است به علت تغییرات هورمونی حاصله نظیر کم شدن مقدار آندرسترون یا افزایش مقادیر سرمی استروژن و استرادیول باشد)، رژیم غذایی (مصرف زیاد چربی با ایجاد تغییر در متابولیسم کلسترول و استروئید، شانس بروز سرطان را افزایش می‌دهد.

مصرف سبزی یا رنگدانه‌های سبز و زرد یک اثر حفاظتی از بروز سرطان پروستات دارد، عوامل شیمیایی سرطان زا (تماس با عوامل شغلی و محیطی شانس بروز سرطان را بیشتر می‌کند.

شغلهایی که شانس بروز سرطان را بیشتر می‌کنند شامل کارگرانی که با کودها، بافتنی‌ها و لاستیک سر و کار دارند، تماس با باطری‌های حاوی کادمیوم و ویروس‌ها (با مشاهده ویروس در بافت سرطانی پروستات توسط میکروسکوپ الکترونی) را در بروز سرطان پروستات موثر می‌دانند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک