post_image

یورتروسل

افتادگی رحم چیست؟

 افتادگی رحم عبارت است از پایین آمدن رحم در امتداد کانال واژینال (مهبل) و در خانم هایی که چندین بار زایمان کرده اند و ضعف عضلات و سایر بافت های دستگاه تناسلی دارند دیده می شود. افتادگی رحم علاوه بر خانم هایی که چند بار زایمان داشته اند ، خانم های چاق و یا کسانی را که سرفه های مزمن می کنند گرفتار می سازد. البته  افتادگی رحم ممکن است در دختران نیز ایجاد شود.

افتادگی رحم انواع مختلف دارند و به یورتروسل خفیف ، یورتروسل متوسط و یورتروسل شدید دسته بندی می شود . در یورتروسل نوع خفیف بیماری فرد ناراحتی چندانی احساس نمی کند. در یورتروسل نوع متوسط یورتروسل ، خانم احساس بیرون افتادن چیزی از درون واژن و یا فشار و سنگینی در واژن می کند.

 هم چنین کمردرد و درد شکم ناشی از پایین آمدن اجزای داخل شکم که به نحوی با رحم در ارتباط اند وجود دارد. در نوع شدید بیماری ، علایم شدید می شود و تمام جسم رحم به طرف بیرون حالت برجستگی پیدا می کند. در این حالت رحم به علت تماس با ران ها ولباس زیر تغییر حالت داده و گاهی هم زحمی می شود. علاوه بر آن احتمال هجوم میکروب ها و ایجاد عفونت وجود دارد.

 بروز یورتروسل قبل از سن یائسگی با علایم دیگری هم چون ترشح زیاد و خونریزی های نامنظم واژینال همراه است . احتمال ایجاد عفونت ، تجمع ادرار و بی اختیاری ادرار وجود دارد. گاهی اشکال در اجابت مزاج نیز دیده می شود. یورتروسل برای فرد بسیار ناراحت کننده است و در موارد پیشرفته موجب بروزمشکلات روحی ـ ‌روانی در فرد می شود.

درمان یورتروسل

 درمان یورتروسل بسته به نوع و شدت یورتروسل و نیز سن فرد مبتلا متغیر است . تشخیص نوع یورتروسل توسط متخصص صورت می گیرد و درمان با توجه به موارد ذکر شده و این که خانم تمایل به بچه دار شدن دارد یا خیر ، متفاوت است .

 پیشگیری از یورتروسل

مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین “د” در جلوگیری از بروز یورتروسل مؤثر است .

روزی ۳ مرتبه و هر بار ۵۰ بار رحم خود را به داخل منقبض کرده و رها کنید.

از زایمان های سخت واژینال خودداری شود.

هورمون درمانی تقریباً یک سال قبل از یائسگی شروع شود. این شیوه موجب افزایش قدرت عضلات و بافت دستگاه تناسلی می شود.

علایم را جدی گرفته و از مراجعه به متخصص کوتاهی نکنید.

نکته مفید : بابونه به کاهش آلرژی و التهاب کمک می کند. البته مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است . مگر زیر نظر پزشک .

منبع : واضح

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک