post_image

پروستاتکتومی (برداشتن تمام یا قسمتی از پروستات) به علل مختلفی انجام می‌شود. این عمل ممکن است عوارضی چون بی‌اختیاری ادرار و اشکال در نعوظ ایجاد کند. هنگامی که از نظر پزشک معالج انجام این عمل اجتناب ناپذیر است، سالمند باید حتماً درباره‌ی نگرانیهای خود در رابطه با عوارض ذکر شده با وی صحبت کرده و درباره‌ی نوع عمل اطلاع کافی به دست آورد. با حفظ اعصاب دخیل در عمل جنسی تاحد زیادی این عوارض کاهش خواهد یافت.

پروستاتکتومی توسط روبوت‌ها

نتایج حاصل از اولین مطالعه طولانی‌مدت روی بیماران مبتلا به سرطان پروستات که توسط روبوت‌ها جراحی شده بودند، نشان داد که این بیماران در یک پیگیری ۵ ساله حدود ۸۷ درصد موارد عود نداشته‌اند. نتایج حاصل از این مطالعه که توسط مانی‌منون و همکاران‌اش در بیمارستان هنری‌فورد انجام شده در نشریه اورولوژی اروپا به چاپ رسیده است.
دکتر منون و همکارانش جزو اولین گروه‌هایی بودند که از این روش برای درمان سرطان پروستات استفاده کردند و بنابراین قادر بودند که بیماران خود را برای مدت طولانی پیگیری کنند. انجام پروستاتکتومی رادیکال در این روش با کمک روبوت‌ها و به صورت اندک-تهاجمی صورت می‌گیرد. مطالعات نشان دادند که در روش‌های سنتی پروستاتکتومی رادیکال ۳۵ درصد از مردان طی ۱۰ سال دچار عود سرطان می‌شوند. از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد استفاده از روبوت‌ها برای جراحی پروستاتکتومی بسیار شایع شده اما تاکنون هیچ مطالعه‌ای برای تعیین نتایج بلندمدت حاصل از این جراحی انجام نشده بود. دکتر منون و همکاران‌اش، ۱۳۸۴ بیمار را که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میلادی توسط روبوت‌ها تحت عمل جراحی پروستاتکتومی قرار گرفته بودند، وارد مطالعه کردند. سن متوسط این بیماران ۶۰ سال بوده و هر ۳ ماه در سال اول جراحی و هر ۶ ماه در سال دوم جراحی ‌شده و سپس سالی یک بار برای کنترل عود سرطان مراجعه کرده بودند.
دکتر منون دراین‌باره می‌گوید: «با توجه به مرگ‌ومیر یک در هزار بیماران درمان شده با این روش طی این پیگیری طولانی‌مدت، می‌توان ادعا کرد که این روش برای درمان سرطان‌های پروستات لوکالیزه موفقیت‌آمیز بوده است.» وی در ادامه عنوان کرد: «اگرچه مطالعه ما دارای محدودیت‌هایی بود اما پیگیری ۵ ساله بیماران نشان داد که در ۶/۸۶ درصد بیماران شواهدی به نفع عود بیماری مشاهده نشده است.» در این مطالعه تمام بیماران با یک نوع روبوت به نام داوینچی تحت عمل جراحی قرار گرفتند. در تمام این بیماران یک برش بسیار کوچک در سطح شکم بیمار ایجاد شده و با انجام تصویربرداری سه بعدی و کنترل مراحل جراحی، پروستاتکتومی توسط تیم جراحی صورت گرفته است. این پژوهشگران همچنین ادعا کردند که علاوه بر اینکه عود در این بیماران کمتر بوده، طول مدت بستری بیماران هم پس از جراحی کمتر بوده و میزان هزینه‌های بیمارستانی به شدت کاهش یافته است. همچنین با توجه به عود کم در بیمارانی که با این روش درمان شده‌اند به طور کلی هزینه‌های ناشی از این بیماری در سیستم بهداشتی-‌درمانی کاهش می‌یابد.

منابع: سایت پزشکی بالینی، سایت پزشکی امروز

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک