پروستات و بیماریها

پروستات غده ای اختصاصی در مردان است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد، وزن آن حدود ۲۰ گرم است. ترشح مواد خاص این غده یکی از فاکتورهای لازم برای باروری مردان است.
به طور طبیعی بافت مترشحه ای در پروستات وجود دارد که با افزایش سن در افراد بالای ۴۰ سال و بر اثر یکسری فرآیندهای فیزیولوژیکی دچار افزایش تعداد سلول و در نهایت بروز عارضه ای موسوم به بزرگی خوش خیم پروستات یا در اصطلاحBPH می شود. این اتفاق برای درصد قابل توجهی از مردان رخ می دهد ولی تنها، بزرگی پروستات دلیلی بر وجود علائم و ایجاد بیماری نیست چرا که این امکان وجود دارد، پروستات خیلی بزرگ شود ولی هیچ علامتی برای بیمار ایجاد نکند یا اصطلاحا اثر فشاری بر روی مجرا ایجاد نکند.

در مقابل، این امکان نیز وجود دارد که پروستات حتی با حجم کوچک دچار انسداد و در نهایت بروز علائم پروستات شود که به صورت بالینی با علائم ویژه ای همراه خواهد بود. براساس بررسی های انجام شده اگر ۱۰۰ نفر مرد بالای ۵۰ سال را تا آخر عمرشان کنترل کنیم، خواهیم دید که حدودا یک چهارم این افراد در نهایت علائم پروستات و نیاز به درمان خواهند کرد.
البته درصدی از این افراد به درمان نیاز داشته و برخی نیز با جراحی بهبود پیدا می کنند. علائم در بیماران به دو دسته تقسیم می شوند. گروه اول افرادی اند که علائم انسدادی داشته و برای شروع ادرار باید منتظر زمان کوتاهی باشند و یا این که ادرار در زمان خارج شدن قطع و وصل شده و با فشار کم و قطر باریک خارج شود. گروه دوم دارای علائم تحریکی هستند، تکرر ادرار، بیدار شدن های شبانه جهت استفاده از دستشویی، احساس پری ادرار و عدم تخلیه کامل که حالات ناخوشایندی را برای فرد ایجاد می کند. البته این امکان که بیماران به طور همزمان هر دو علائم انسدادی و یا تحریکی را داشته باشند نیز وجود دارد.
اکثر متخصصان برای افرادی که علائم جدی ندارند از داروهای شل کننده گردن مثانه و مجرای پروستاتیک و یا داروهایی که حجم پروستات را کوچک کنند تجویز خواهند کرد. داروهای کوچک کننده پروستات هورمونی هستند و از تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون جلوگیری می کنند و لذا در حدود ۶ ماه حجم پروستات را کاهش می دهند ولی دسته اول که اصطلاحا آلفابلوکرها هستند جنبه رفع علامت دارند و هر روزی که مصرف می شوند تا حدود ۲۴ ساعت علا ئم ادراری بیمار را بهبود می دهند.
علاوه بر درمان های دارویی، روش های تهاجمی و غیر تهاجمی نیز وجود دارند. روش سرما درمانی و یا روش بهره گیری از امواج ماکروویو بر روی بافت پروستات، از مهمترین روش های غیر تهاجمی در درمان پروستات هستند که البته به دلیل کم بود اثر درمانی و از میان نرفتن کامل علائم، اغلب از سوی پزشکان کاربرد کمتری دارند.

منبع: مردم سالاری

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک