علائم یک دندان پوسیده

در مراحل اولیه پوسیدگی یعنی هنگامی که پوسیدگی محدود به مینای دندان است معمولا درد وجود ندارد و دندان نسبت به محرک‌هایی مثل سرما، گرما و شیرینی حساس نیست اما اغلب به‌دنبال ورود پوسیدگی به عاج دندان حساسیت نسبت به محرک‌هایی که ذکرشان رفت آغاز می‌شود و بیمار درجات مختلفی از درد را تجربه می‌کند که به‌شدت پوسیدگی بستگی دارد البته امکان دارد به‌رغم وجود یک پوسیدگی عمیق، دندان هیچ‌گونه علائمی نداشته باشد اما اگر قرارباشد یک دندان پوسیده دچار درد و حساسیت شود اغلب شدت این علائم با شدت پوسیدگی مرتبط است.

معمولا دندانی که پوسیدگی عاجی داشته و نسبت به محرک‌ها به‌خصوص سرما حساس است درصورت مجاورت با چنین محرکی دچار دردی تیز و شدید می‌شود که با حذف تحریک(مثلا قورت‌دادن آب سرد) در مدت زمانی کمتر از۱۵ ثانیه برطرف می‌شود و معمولا می‌توان دندان دردناک را مشخص کرد. چنین دردهایی هشداری کاملا جدی هستند و بیمار باید به‌سرعت نسبت به درمان دندان مورد نظر اقدام کند و گرنه پوسیدگی پیشرفت کرده و پالپ دندان (بافت نرم مرکز دندان که حاوی عروق و اعصاب است)درگیر می‌شود. تا قبل از رسیدن به چنین مرحله‌ای دندان اغلب با درمان‌های ساده دندان‌پزشکی ترمیمی، قابل درمان است.

160614-dentist

ترمیم آمالگام :
معمول ترین و بیشترین ترمیمها را شامل می شود که بیش از یکصد سال قدمت دارد . آمالگام ملغمه ای است متشکل از عناصر نقره ٬ مس ٬ روی ٬ پلاتین و قلع که با درصدهای مختلف که با حضور و مخلوط شدن با جیوه خمیری نقره ای شکل و نرم ایجاد می کند که مدتی طول میکشد تا سفت و سخت گردد . بنابر تحقیقات انجام شده بخارات جیوه آزاد شده از ترمیمها درحد بسیار کم و بی ضرر می باشد . فواید ـ آمالگام ماده ای با دوام ٬ با کاربرد آسان ٬ مقاوم در مقابل سایش و نیروهای زیاد جویدن و ارزان تر بودن از سایر مواد ترمیمی بوده که قابل اطمینان و بی خطر با عمری طولانی می باشد و بیشتر در دندانهای آسیا کاربرد وسیع دارد زمان انجام کار با آن نیز کمتر می باشد . معایب ـ به علت فلز بودن خاصیت رسانایی داشته و سرما و گرما را به سرعت از خود عبور می دهد . گذاشتن کف بندی و عایق در حفرات و تحریک نشدن دندان از این کار می کاهد . رنگ نقره ای و تیرۀ آمالگام در هنگام صحبت کردن و خندیدن ظاهری ناخوشایند دارد.

ترمیم کامپوزیت:
مواد کامپوزیتی از رزیتهای آکرلیک و همرنگ دندان ( در رنگهای مختلف ) ساخته شده که دوام و مقاومت آن در مقابل شکستگی ٬ فشارهای جویدن و سایش خوب ٬ اماکمتر از آمالگام است . بهمین علت حفره کمتر تراشیده میشود . دو نوع نوری و غیر نوری آن وجود دارد . فواید ـ کامپوزیتها بعلت همرنگ بودن برای دندانهای قدامی بالا و پایین و تأمین زیبایی ظاهری کاربرد وسیع دارد . معایب ـ حفرات کامپوزیتی بعلت دقت در تراش و خشک و تمیز کردن حفره در حین کار ٬ زمان بیشتری نسبت به آمالگام برای انجام کار لازم دارند مقاومت آن در سایش کمتر از آمالگام بوده در صورت عدم رعایت در مصرف غذاهای رنگی ٬ تغییر رنگ در آن بمرور زمان ، مقداری ایجاد میشود.
ترمیم کامپوزیت(همرنگ دندان) بدلیل زیبایی خوبی که دارد مورد استقبال زیادی واقع شده و بین بیماران طرفدار بسیار دارد. از آنجا که تکنیک ومراحل انجام آن حساستر است نیاز به دقت و تبحر بیشتری توسط
دندانپزشک دارد و باید در جای مناسب از آن استفاده شود.
انتخاب ماده همرنگ یا غیرهمرنگ بر عهده پزشک است یا بیمار؟

هر دو. گاهی دندان پزشک به بیمار می گوید پر کردن دندان با هر ۲ ماده قابل انجام است و انتخاب را بر عهده او می گذارد ولی در برخی شرایط به بیمار توصیه می کنیم یکی از این ۲ ماده برای پر کردن بهتر از دیگری است که نهایتا باز هم انتخاب با خود بیمار است. اما گاهی پیش می آید که بعضی از دندان ها را باید با ماده همرنگ و برخی را باید با ماده غیرهمرنگ پر کرد.
البته باید متذکر شد که برای یک ترمیم موفق کامپوزیت، دندان پزشک باید مهارت کافی برای ارایه یک ترمیم مناسب دارا باشد.
تکنولوژی این مواد مرتبا در حال تغییر است. همچنین موادی که به عنوان چسب در زیر این ترمیم های همرنگ به کار می رود هر ساله تفاوت می کند و کارخانه ها موادی جدید با شرایط جدید می سازند.از سوی دیگر ترمیم کامپوزیت بسیار نسبت به تکنیک حساس است و کوچک ترین خطا حین کار باعث افت شدید در کیفیت ترمیم می شود. توصیه می شود تا دندان پزشکان عزیز اطلاعات کافی و به روز داشته باشند تا بتوانند ترمیمی زیبا و با کیفیت انجام دهند و در غیر این صورت بهتر است از این نوع ترمیم استفاده نشود.

 

دندان پزشکان به چه صورت برای انتخاب مواد ترمیمی آموزش می بینند؟

انجمن های دندان پزشکی، مخصوصا انجمن متخصصان ترمیمی، با برگزاری کلاس های آموزشی و کنگره ها، اطلاعات به روز و جامعی را به دندان پزشکان ارایه می دهند. به تازگی نیز کنگره ای واقع در هتل المپیک تهران در تاریخ ۱۲ تا ۱۴ آبان برگزار شد که بیشتر سخنرانی ها درباره مطالب جدید بود و آخرین اطلاعات درباره پیشرفت مواد و تکنیک ارایه شد. همچنین کلاس های آموزشی در این کنگره ها وجود داشت که دندان پزشکان با ثبت نام در این کلاس ها حتی اشکالات پایه ای و اولیه را برطرف کردند. زمانی که دندان پزشکان مهارت کافی را به دست آورند، می توانند درمان بهتر و مناسب تری را به بیماران ارایه دهند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)