post_image

 علت بیماری پوکی استخوان

 بیماری پوکی استخوان یا استئو پوروز یکی از بیماری‌های مهم دوره سالمندی است و به علت از دست رفتن تراکم استخوان در اثرعوامل متعدد بویژه افزایش سن و کاهش هورمون‌های جنسی اتفاق می‌افتد. نتیجه ضعیف شدن استخوان، خطر شکستگی بدنبال ضربه‌های خفیف بویژه در ستون فقرات و سر استخوان ران را دارد،شکستگی سر  استخوان ران به غیر از درد و نیاز به جراحی موجب ناتوانی طولانی‌مدت در انجام فعالیت‌های روزمره نیز می‌شود.  هر چند این بیماری بیشتر در خانم‌ها و درسنین بعد از یائسگی تشخیص داده می‌شود، در شرایطی مانند مصرف داروهای خاص، استعداد ژنتیکی به بیماری،نامناسب بودن  تغذیه، مصرف سیگار وکمبود فعالیت در زندگی روزمره پوکی استخوان می‌تواند زودتر ایجاد شود.

پوکی استخوان در آقایان نیز بطور معمول در سنین بالاتر از ۷۰ سال دیده می‌شود پوکی استخوان در حالت عادی علامتی برای جلب توجه فرد ندارد، اما بروز شکستگی‌ها در بیشتر موارد می‌تواند اولین علامت بیماری باشد.کوتاه شدن تدریجی قد در سالمندی که می‌تواند نشانه‌ای از پوکی استخوان باشد یافته‌ای دیررس است و باید بیماری قبل از آن تشخیص داده شود اما به هر حال سن بروز بیماری سنین سالمندی است.

 پیشگیری از عارضه پوکی استخوان

 بیشترین میزان تراکم استخوان تا سنین بلوغ ایجاد می‌شود پیشگیری از عارضه پوکی استخوان پیشگیری باید از سنین کودکی آغاز شود و باید توجه داشت که بیشترین میزان تراکم استخوان تا سنین بلوغ ایجاد می‌شود و بعد از آن تا سن ۳۰ سالگی این میزان باقی مانده و بعد به تدریج کاهش می‌یابد، بنابراین تغذیه مناسب شامل مصرف کافی لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D، انجام فعالیت فیزیکی و ورزش به میزان کافی و در معرض  نور مستقیم آفتاب قراردادن قسمت‌هایی از پوست  به مدت حداقل ۲۰ دقیقه در روز باید در تمام دوران زندگی افراد از کودکی تا کهنسالی ادامه یابد.انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب بویژه در سنین بالاتر ،از این لحاظ اهمیت دارد که درکنار کمک به حفظ تراکم استخوان موجب تقویت عضلات و جلوگیری از زمین خوردن می‌شود. همچنین مناسب سازی محیط خانه مانند پوشاندن کف منزل با فرش و یا موکت و استفاده از دمپایی با کف مناسب برای جلوگیری از سرخوردن بخصوص در حمام ودستشویی، حذف پله از مسیر رفت و آمد، نصب چراغ در  تاریکی و رفع عیوب بینایی با عینک مناسب هم ضروری است.

 درمان پوکی استخوان

خوشبختانه بیماری پوکی استخوان قابل پیشگیری و درمان است و پزشکان ما امکانات کافی برای تشخیص و درمان بیماری را دارا هستند؛ برای تشخیص این عارضه، پزشک بعد از معاینه فرد و تعیین ریسک ابتلا به بیماری، در صورت نیاز آزمایش تراکم سنجی را در خواست می‌کند.در صورت ابتلا به بیماری و یا نیاز به پیشگیری دارویی،پزشک با توجه به شرایط هر بیمار می‌تواند داروهای متعددی که در این زمینه وجود دارد،تجویز کند.

‌علامت پوکی استخوان

 از آنجا که این بیماری تا ایجاد شکستگی بی‌علامت است، افراد سالمند و به خصوص خانم‌ها در سنین پس از یائسگی بهتر است برای سنجش تراکم استخوان به پزشک خویش مراجعه کنند و با راهنمایی پزشک در صورت نیاز پیشگیری و یا درمان شوند.مصرف کلسیم و ویتامین D در هر زمان که پزشک ضروری بداند به عنوان پیشگیری و درمان پوکی استخوان تلقی می‌شود.

منبع :  yjc

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک