بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

post_image

پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه ( testicle torsion )

پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه ( testicle torsion ) حالتی اورژانسی اورولوژِی بوده و احتیاج به اقدام جهت تشخیص و درمان دارد. این بیماری تقریبا ۴۰ درصد موارد درد ناگهانی بیضه را تشکیل می دهد و مهم ترین تشخیصهای افتراقی آن شامل تورشن آپندیکس بیضه، ادم ایدیوپاتیک اسکروتوم، ورم بیضه و اپیدیدیم و تورشن اپیدیدیم می باشد.
پیچ خوردگی بیضه عبارت است از پیچ خوردگی طناب اسپرماتیک بیضه که گاهی به طور برگشت ناپذیر به بیضه آسیب می زند. پیخ خوردگی بیضه معمولاً تنها در یک طرف رخ می دهد. مردان را در تمام سنین مبتلا می کند ولی در نوجوانان (۲۰-۱۲ ساله ) شایع تر است .

چرخش طناب بیضه پدیده غیر شایعی است که اکثرا در مردان بالغ دیده می شود و منجر به اختلال خونرسانی بیضه می گردد بطوری که اگردرمان در عرض ۳ تا ۴ ساعت انجام نشود ممکن است باعث چروکیدگی دائمی بیضه گردد .
بیضه های پایین نیامده مستعد پیچ خوردگی بیضه هستند . بسیاری ازموارد پیچ خوردگی بیضه در زمان نوزادی رخ می دهد . اسیب فیزیکی نیز می تواندزمینه ساز باشد .
در نیمی از بیماران پیچش در زمان خواب اتفاق می افتد و در اکثر موارد نقص مادرزادی یک قسمت کیسه بیضه وجود دارد .
بنظر می رسد دراکثر موارد علت ایجاد پیچ خوردگی بیضه وجود یک قسمت کیسه بیضه حجیمی است که باعث چرخیدن بیضه می شود .

گرفتگی یک عضله مخصوص ان قسمت باعث می شود که در سمت چپ ، بیضه در خلاف جهت عقربه های ساعت ( اگر از پایین تخت به بیمارخوابیده نگاه شود ) و در سمت راست در جهت عقربه های ساعت بچرخد .
درد شدید ناگهانی بیضه در یک پسر جوان که بدنبال ان تورم بیضه و قرمز شدن پوست کیسه بیضه، درد پایین شکم و تهوع و استفراغ ایجاد می شود نشانه پیچ خوردگی طناب حاوی اسپرم های مردانه است.
در معاینه ، عضو حساس و متورم به بالا کشیده شده است مشاهده می شود . در بیمارانی که ایستاده باشند بیضه هایی که مستعدپیچ خوردن باشند به حالت افقی قرار می گیرند .
پیچش طناب بیضه منجر به ایجاد درد بیضه و عدم وجود یک رفلکس طبیعی ان قسمت بنام رفلکس کرماستریکمی شود .بالا اوردن بیضه ممکن است درد را تشدید کند .

البته درد عفونت اپیدیدیم که خیلی شبیه به درد پیچش بیضه است معمولا با مانور مذکور کاهش می یابد ودر عرض چند ساعت چرک های خون بالا می رود .یکی عفونت قسمت دیگری از کیسهبیضه بنام اورکیت است . اوریون  و ضربه از عوامل ایجاد کننده اورکیت است .همچنین ممکن است بطور خودبخودی ضمائم بیضه دچار چرخش شوند پیچش بیضه معمولا در پسر بچه های زیر ۱۶ سال اتفاق می افتد .

درد بیضه اولین علامت است که پس از ان توده کوچک و حساس در قطب فوقانی بیضه لمس می شود .و این علامت بسیار اختصاصی است بطوری که اگر با کشیدن پوست روی ان توده آبی رنگی دیده می شود .در معاینات بعدی تمام بیضه متورم و حساس است که در این مرحله افتراق پیچش بیضه از ضمائم مطرح می شود .

علت پیچ خوردگی بیضه 

-صدمات و ضربه های بیضه
سرطان بیضه
–اوریون
– درد پس از وازکتومی
– درد ارجاعی از میزنای (حالب)
– عفونت پروستات (پروستاتیت)
– تحریکات جنسی
– باد فتق پیشرفته
– اختلالات موضعی بیضه ( سرطان خون بیضهای ، داروها ، گرفتگی عضله مخصوص ان قسمت بنام کرماستر )
– دردهای راجعه (سنگ میزنای (حالب) ، اپاندیسیت حاد ، گشاد شدگی یک شریان بزرگ نزدیک بیضه بنامایلیاک (واریکوسل)، التهاب اعصاب ان قسمت )
– التهاب بعضی لایه های پوستی کیسه بیضه
– التهاب غدد لنفاوی ان قسمت
– کشش اتصالات عضلانی ان قسمت به استخوانهایان منطقه .

علایم پیچ خوردگی بیضه 

درد ناگهانی یک بیضه
تورم ، قرمزی و حساسیت به لمس بیضه دان
تهوع و استفراغ
تعریق
ضربان قلب سریع در صورت شدید بودن علل

علل پیچ خوردگی بیضه

علل پیچ خوردگی بیضه معمولاً ناشناخته هستند. گاهی بصورت مادرزادی وجود دارد یا ممکن است به ندرت در اثر انقباض شدید عضلات متصل به بیضه و طناب اسپرماتیک ایجادشود.

پیشگیری پیچ خوردگی بیضه

در هنگام  ورزش های پر ضربه مانند تکواندو و کاراته و… برای پیشگیری از آسیب بیضه از بیضه بند استفاده کنید.

عوارض پیچ خوردگی بیضه

در اثر کاهش یا انسداد جریان خون مرگ سلول های بیضه رخ میدهد و  بیضه آسیب دیده و طناب اسپرماتیک در این حالت باید برداشته شوند.

درمان پیچ خوردگی بیضه

بررسی ها نشان می دهد که تشخیص و درمان سریع جراحی بیمارانی که با درد و یا تورح حاد بیضه مراجعه می کنند می تواند از انجام ارکیدکتومی و یا اپندکتومی جلوگیری نماید
معمولاً تشخیص تنها با معاینه فیزیکی گذاشته می شود ولی سونوگرافی نیز ممکن است انجام شود.
جراحی پیچ خوردگی بیضه برای رفع پیچش طناب اسپرماتیک پیچ خورده و اتصال بیضه آسیب دیده به سطح داخلی جدار بیضه دان که مانع عود می گردد. جراحی برای پیشگیری از پیچ خوردگی بیضه ، احتمالاً برروی بیضه غیرمبتلا نیز انجام خواهد شد. بعد از جراحی پیچ خوردگی بیضه ، ممکن است مسکن ها تجویز گردند. بعد از جراحی پیچ خوردگی بیضه به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

پس از جراحی پیچ خوردگی بیضه ، از کیسه یخ برای تسکین درد و تورم استفاده کنید.
یخ را در پلاستیک بگذارید. آن را در طرف آسیب دیده بگذارید و با یک پارچه یخ را از پوست جدا کنید. هر بار ۱۰-۵ دقیقه یخ را روی موضع قرار دهید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

برگرفته از سایت پزشکان بدون مرز

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک