post_image

چاقی شکمی احتمال بی اختیاری ادرار را در افراد مسن افزایش می دهد. افزایش اندازه دور شکم علاوه بر افزایش خطر بی اختیاری ادرار در زنان مسن با بزرگ شدن پروستات در مردان ارتباط دارد.

وراثت و سطح فعالیت و تحرک در بروز چاقی شکمی موثر هستند و بهترین و موثرترین روش برای کاهش چربی های دور شکم، کم کردن وزن دوره ای است علاوه بر این باید دریافتی میزان کالری بدن را کاهش داد و از استعمال دخانیات که در تجمع چربی شکمی نقش دارد، خودداری کرد.

انجام ورزش، پیاده روی های سریع و دوچرخه سواری برای کاهش چربی های شکمی و کاهش وزن توصیه می شود. وزن بالا به خصوص چاقی شکمی خطر بروز برخی از انواع سرطان ها را افزایش می دهد ضمن این که مردانی که شکم بزرگی دارند بیشتر از دیگران در معرض سکته مغزی قرار دارند.

برای تشخیص چاقی شکمی افراد باید دور شکم در ناحیه ناف و بزرگ ترین اندازه دور باسن را اندازه گرفت و نسبت بین دور شکم و باسن را به دست آورد. اگر نتیجه بالاتر از ۹ دهم در مردان و ۸دهم در زنان باشد فرد در معرض خطر چاقی شکمی قرار دارد و رقم های بالاتر موید چاقی شکمی است. در حالت ایده آل در زنان ومردان به ترتیب دور شکم ۲۰ و ۱۰ درصد کمتر از دور باسن است.

منبع: خراسان نیوز

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک