post_image

طی پنج سال اخیر به تعداد بیماران مبتلا به سنگ کلیه ای که باید در انگلیس زیر تیغ جراحی بروند، یک سوم اضافه شده است.

طی پنج سال اخیر به تعداد بیماران مبتلا به سنگ کلیه ای که باید در انگلیس زیر تیغ جراحی بروند، یک سوم اضافه شده است. به گزارش روزنامه دیلی تلگراف در اینترنت، متخصصان بهداشتی هم هشدار میدهند که دلیل عمده ان گسترده تر شدن بحران چاقی در میان انگلیسی هاست. اینروزها مواردی از سنگ کلیه که باید با جراحی انرا برداشت بیشتر شده و ارقام رسمی نشان میدهد که در سال دو هزار و شش/ دو هزار و هفت تعداد انها در مجموع به هجده هزار و نهصدو شصت و چهار مورد رسید.

 در سال دو هزارو دو / دو هزارو سه رقم کل این جراحی ها چهارده هزار و سیصد و شش مورد بود. البته اکثر این اعمال جراحی مربوط میشده به بیماران میانسال و یا کهنسال ولی ارقام دو هزارو شش/ دو هزارو هفت نشان میدهد که دویست و سه مورد هم مربوط میشده به جوانان زیر هجده سال. ارقام پنج سال پیش از ان نشان میداد که یکصد و هشتادو نه مورد مربوط میشد به جوانان زیر هجده سال. ارقام نشان میدهد که از هر چهار نفر انگلیسی یکی مبتلا به چاقی است و پزشکان پیش بینی میکنند که این ارقام در دهه های اتی بالاتر خواهد رفت.

یکی از عوامل اصلی سنگ کلیه رژیم غذایی فرد و نحوه تغذیه اوست و با معضل در حال گسترش چاقی هم مرتبط است. به گفته انها خوردن مقادیر زیادی پروتئین و نمک باعث افزایش سطح موادی میشود که از طریق کلیه ها دفع میگردد و در موارد زیادی هم منجر به ابتلا شخص به سنگ کلیه میشود. افراد چاق در معرض بیماری دیابت نوع دوم هم قرار دارند.

منبع : سیمرغ

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک