* چه عواملی افراد را مستعد ابتلا به عفونت‌های ادراری می‌کند؟
_ به‌طورکلی در هر فردی که به هر علتی ـ شیمی‌درمانی، بیماری قند، ایدز،… ـ سیستم ایمنی بدنش تضعیف شده باشد، عامل مساعد‌کننده‌ای برای رشد میکروب‌ها و ایجاد عفونت وجود دارد. از عوامل مؤثر دیگر در ایجاد عفونت ادراری عادات بد بهداشتی در زنان است، مثل وقتی که به دستشویی می‌روند و آب را با فشار به خود می‌گیرند و یا برای خشک کردن دستمال کاغذی را با فشار به بدن خود می‌کشند و باعث انتقال میکروب‌های این نواحی به داخل مجرای ادرار می‌شوند.

از طرفی دیگر، هرگاه در دستگاه ادراری توقف و رکود در مسیر جریان ادرار به‌وجود بیاید شیوع عفونت بالا می‌رود؛ مثلاً تنگی مادرزادی محل اتصال کلیه به حالب، تنگی محل حالب به مثانه، برگشت ادرار مثانه به کلیه‌ها، وجود «دیورتیکول» در هر نقطه‌ای از سیستم ادراری، مثانه عصبی، تنگی مجرا و بودن جسم خارجی مثل سوند در سیستم ادراری. در این موارد معمولاً پس از قطع آنتی‌بیوتیک بلافاصله عفونت عود می‌کند.
یک گروه از سنگ‌ها به‌نام سنگ‌های عفونی هستند که در داخل آنها میکروب لانه می‌کند و آنتی‌بیوتیک قادر به از بین بردن آنها نیست و بلافاصله با قطع درمان، عفونت عود می‌کند. عامل دیگر فیستول ادراری است.
فیستول ادراری عبارت است از ارتباط سیستم ادراری با یک سیستم دیگر، مثلاً لولة گوارش با رحم و واژن در خانم‌ها. این مجرای فیستول محل عبور میکروب به داخل سیستم ادراری است که منجر به عفونت دائمی می‌شود. تنها راه درمان، برداشتن مجرای فیستول از طریق جراحی است.

* افتادگی مثانه در زنان عفونت ادراری ایجاد می‌کند؟
_ در نوع خفیف آن تأثیر چندانی ندارد، ولی در نوع شدید که باعث تخلیه نشدن کامل مثانه می‌شود، باقی‌ماندن ادرار شیوع عفونت را در زنان افزایش می‌دهد.

* عفونت ادراری موجب سقط جنین و یا آسیب به جنین در زنان باردار می‌شود؟
_ درصورتی‌که عفونت ادراری فعالیت کلیه‌ها را کم کند و اورة خون را بالا ببرد ممکن است منجر به سقط جنین شود؛ ولی به‌طورکلی عفونت کلیه (پیلونفریت) در دوران بارداری باعث کاهش وزن جنین می‌شود و طبعاً نوزادی که وزنش در موقع تولد از وزن استاندارد کمتر است در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرد. به همین خاطر ما، در زنان باردارِ دچار عفونت ادراری، پس از درمان کامل عفونت، پیشگیری از عفونت را به صورت مصرف دوز پایین آنتی‌بیوتیک، تا آخر زمان حاملگی ادامه می‌دهیم. درحالی‌که در عفونت‌های سطحی ادراری خانم‌های غیرباردار درمان کوتاه‌مدت سه تا پنج روزه و حتی تجویز یک دوز واحد کافی است. درحالی‌که بعضی همکاران غیرمتخصص برای چنین عفونت‌های ساده‌ای تعداد زیادی آنتی‌بیوتیک تزریقی برای بیمار تجویز می‌کنند که می‌تواند برای کلیه سم بوده و باعث تخریب و کاهش کار کلیه شود.

منبع:دانشجو

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک