درمان موضعی بیماری‌ها

مزوتراپی در واقع یک تکنیک و روش استفاده از داروست که برای درمان موضعی ابداع شده و برای درمان بیماری‌های عمومی و کل بدن به کار نمی‌رود. با توجه به محل مورد درمان و داروی خاص موارد استفاده آن با توجه به نتایج موثر و عوارض ناچیز این تکنیک تاکنون کاربردهای متعددی برای این تکنیک شناخته شده و روز به روز به کاربردهای آن اضافه می‌شود.

بیشترین کاربرد مزوتراپی هم‌اکنون در شاخه زیبایی است در حالی که می‌تواند در همه شاخه‌ها مثل ارتوپدی (تزریق دارو به مفصل)‌ یا در درمان بیماری سالک (در گذشته آنتی‌بیوتیک در محل سالک تزریق می‌شد) کاربرد داشته باشد‌ ولی امروز بیشترین کاربرد آن در درمان ریزش مو، جوان‌سازی صورت و درمان چاقی موضعی و بیماری عفونی است.

مزایای استفاده از این روش علاوه بر افزایش اثر دارو( به علت کاشته شدن دارو دقیقاٌ در محلی که انتظار اثر بخشی داریم)، شامل: کاهش عوارض سیستمیک مصرف داروها به صورت خوراکی یا تزریقی، استفاده از دوزهای بسیار کمتر نسبت به دوز مورد استفاده در روش های خوراکی یا تزریقی، عدم تحریک واکنش های عمومی بدن، عدم عبور دارو از دستگاه گوارش و فیلتره شدن در کبد، کاهش سمّیت داروها و … می باشد.

کاربرد مزوتراپی در شاخه‌های مختلف پزشکی

امروزه این روش علاوه بر کاربرد زیبایی در کلینیک‌های درد و پزشکی ـ ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد در بخش ورزشی برای برگرداندن هرچه سریع‌تر ورزشکار به میدان ورزش از این تکنیک استفاده می‌کنند، مثل آسیب‌هایی که در عضلات و تاندون ورزشکار به وجود می‌آید.

پزشک با تزریق دارو در نواحی آسیب‌دیده به ورزشکار کمک می‌کند تا هرچه زودتر بهبود یافته و فعالیت‌های ورزشی‌اش را از سر گیرد.

مزوتراپی  در بیماران روماتیسمی و عفونی با تزریق دارو در محل به بهبود هرچه سریع‌تر بیمار کمک زیادی می‌کند. در ضایعات عروقی نیز از این شیوه می‌توان استفاده کرد.

اخیرا در کشورهای اروپایی و آمریکایی در کلینیک‌های ترک سیگار از تکنیک مزوتراپی استفاده می‌کنند و از موادی که بتوان جایگزین نیکوتین کرد، کمک می‌گیرند.

در بیماری‌های پوستی مثل ریزش موی سکه‌ای، کورتون را در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند و باعث رویش مجدد مو در آن قسمت می‌شوند. همچنین مزوتراپی برای جوان‌سازی پوست و درمان ترک‌های ناشی از حاملگی و درمان لک کاربرد دارد. اما با همه کاربردهای فراوانی که ذکر شد در هیچ‌کدام از آنها نباید انتظار اثر معجزه‌آسا و غیرمعقول از مزوتراپی داشت. این تکنیک تنها یک روش کمک‌ درمانی محسوب می‌شود.

موارد کاربرد در پوست و زیبایی

کاربردهای مزوتراپی متعدد می باشد، غیر تهاجمی بودن این روش نسبت به روش های جراحی سبب گشته است که سالانه تعداد زیادی از بیماران به خیل طرفداران آن بپیوندند.

موارد استفاده از مزوتراپی در پوست و زیبایی عبارتند از:

درمان شلی و افتادگی پوست

جوان سازی پوست

رفع چروک های ظریف

درمان ترک های ناشی از بارداری یا افزایش وزن( تنها ترک های صورتی یا قرمز رنگ)

درمان سلولیت و چاقی های موضعی

درمان اسکارهای هیپروتروفیک و کلوئید

درمان لیپودیستروفی( پف زیر چشم و غبغب و…)

درمان ریزش موهای هورمونی و غیر هورمونی و مردانه و زنانه و بیماری های دیگری چون کک و مک، آکنه، لکه های تیره پوستی و … که در روند تحقیقات قرار دارند.