70f45e7fd801.jpg33

کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش و یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه ‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند.درکاشت مو میتوان ۵۰ درصد واحدهای فولیکولی( بطور طبیعی موها نه بصورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سرخارج می شوند. هر واحد فولیکولی از۳- ۱ تارموی ضخیم،۲- ۱ تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است.) پشت سر و طرفین سر را برای کاشت مو درناحیه جلو سربدون ایجاد طاسی  برداشت نمود ، هر شخص بطورمتوسط دارای ۱۵-۱۲ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می باشد پس بانک موی یک فرد نرمال حدود ۱۵-۱۲ هزار تار جهت کاشت  به دست می دهد. به واحد های برداشت شده از پشت سر برای این روش کاشت مو در جلو سر گرافت میگویند ودر جریان پیوند مو طبیعی موها بصورت واحدهای فولیکولی (میکروگرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه  کاشت مو بوجود می آید.

عوامل ریزش مو

خشکی پوست سر

 گاهی نیز خشکی شدید پوست سر و انواع درماتیت ها و زمانی که گردش خون خوبی در این منطقه وجود ندارد، ممکن است باعث ریزش موها شوند.

بارداری

ریزش مو در بسیار از خانم ها بعد از گذشت ۳ ماه از بچه دار شدن بیشتر می شود. این به خاطر این هست که در زمان بارداری افزایش مقدار هورمون های زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از بارداری که سطح هورمون ها نرمال می شود، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

داروها

بعضی داروها نیز باعث ایجاد این مشکل می شوند، مثلا داروهایی مثل داروهای ضد انعقاد خون (وارفارین، هپارین)، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطان ها استفاده می شود. قطع این داروها به کاهش ریزش مو بسیار کمک کننده است.

عفونت

بعضی از عفونت ها مثل عفونت های قارچی(قارچ کچلی) یا حتی رعایت نکردن بهداشت باعث ریزش مو می شوند که با درمان آن با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

روش های کاشت مو

کاشت مو با دو تکنیک fut و fit انجام می شود .FUT و FIT بیانگر تکنیک برداشت مو از پشت سر می باشد و تکنیک کاشتن موهای برداشته شده تفاوت زیادی ندارد .

روش FUT : روش اصلی برداشت مو از پشت سر با تکنیک fut انجام می شود .باریکه ای به عرض ۱٫۵ تا ۲ سانتیمتر از پشت سر برداشته می شود ، محل برداشت بخیه می شود که این محل برداشت به صورت خط باریکی به عرض حدود ۲ میلیمتر بر جای می ماند که کاملا زیر موها پنهان می باشد.سپس قطعه موی برداشته شده با وسائل ظریف به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم میشود که همین گرافت ها در منطقه کاشت مو کاشته می شود .

روش FIT : در روش fit برش و بخیه نداریم موهای پشت سر با وسائل ظریف به صورت دانه به دانه و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شود . محل برداشت به صورت زخم های نقطه ای کوچک میباشد که در عرض ده روز کاملا ترمیم می شود .سپس موها در جلوی سر کاشته می شود  روش fit روش جدیدتر، ساده تر،راحت تر اما با بازدهی کمتر نسبت به روش fut می باشد .در این روش می بایست موها تراشیده شود .

مراقبت های بعد از کاشت

۱- کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲- برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳- در دو هفته اول پس از کاشت مو بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

۴- بهتر است که پس ازپیوند مو مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خو ن ریزی در محل کاشت مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

۵- روز بعد از پیوند باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل پیوند مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نیز تخفیف می دهد.

۶- اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۳ تا ۴ روز بعد از عمل  کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شست وشوی کافی منطقه کاشت مو پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

عوارض

۱- تورم پوست

گاهی تورم خفیف در پیشانی رخ می دهد که به دلیل تزریق مایعات در زیر پوست سر در جریان کاشت مو می باشد.در مواردی تورم شدید بوده و گاهی حتی دورچشم ها را هم درگیر می کند. در این مواقع لازم است با پزشک خود مشورت نما یید تا درمان مقتضی انجام شود. در هرصورت تورم )حتی اگر شدید هم باشد( اهمیتی نداشته و خود به خود خوب می شود.

۲- خونریزی

معمولاً خفیف است و در کمتر از نیم درصد موارد رخ می دهد.کمپرس سرد در محل خونریزی، پانسمان فشاری و رعایت حالت نیمه نشسته مفید هستند.

 ۳- بی حسی و مور مور شدن خفیف در منطقه دهنده مو

این حالت زودگذر بوده و خودش خوب می شود. به دلیل این بی حسی گاهی به سر بیمار ضربه هایی وارد شده و خودش متوجه نمی شود و از این نظر بایستی خیلی مراقب باشد به خصوص در حین سوار و پیاده شدن از اتومبیل. در موارد نادری بی حسی هفته ها طول می کشد تا خوب شود. گرم نگه داشتن موضع در رفع سریع تر ب یحسی بسیار مؤثر است.

۴- حساسیت به داروهای مصرفی که نادراست.

۵-  اختلاف بین موهای پیوند زده شده و موهای قبلی

۶- درد منطقه دهنده یا گیرنده مو

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)