v30bc08s

ریزش مو همواره یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن سروکار دارند. با ریزش مو زیبایی انسان تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است علاوه بر جسم، مشکلات روحی را برای فرد به دنبال داشته باشد.درمان قطعی ریزش مو کاشت طبیعی مو می باشد  .

مراحل کاشت مو به روش fit

در روش (FIT (Follicular isolation techniqueموهای پشت و کناره های سر به صورت گرافت (مجموعه ای متشکل از ۶-۱تار مو) در اندازه بسیار کوچک ۱-۰٫۷میلی مترپانچ می شود.

این متد که به اختصار فرانسوی (FÜE (Foliküler ünite Extraction نیز مصطلح شده است در تبلیغات مختلف به عنوان روشی بدون خونریزی و جراحی معرفی می شود که البته در مقایسه با FUT کاملا صحیح است و از انجایی که جای بخیه انجام گرفته (اسکار) در تکنیک FUT  را ندارد بیشتر از طرف بیماران پذیرفته می شود.

تفاوت بارز بین دو تکنیک FIT  و FUT در نحوه برداشت مو (گرافت) می باشد، لیکن نتیجه حاصله برای هر دو تکنیک یکسان است.

مراحل پیوند مو

ابتدا موهای سر کوتاه می شود.محل برداشت مو (پشت و کناره های سر) با انتی سپتیک ضد عفونی می شود.

بعد از بی حس کردن موضعی ناحیه، توسط سوزن بسیار ظریف ۱-۰٫۹میلی متر وارد پوست سر شده و گرافت ها یک به یک برداشته می شوند.این پروسه نزدیک به ۳ساعت طول می کشد. سپس یک استراحت کوتاه مدت خواهیم داشت. در این فرجه شما می توانید با ارامش خاطر با نزدیکان و خانواده خود در ارتباط بوده و از پذیرایی ویژه کلینیک برخوردار شوید.

سپس خط رویش مو با تکیه بر اصول داوینچی و کاملا طبیعی که دست اورد سالها تجربه و صدها کاشت می باشد کشبده شده و کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها ایجاد می شود. کانالها با حداکثر تراکم کیپ همدیگر زده می شود به طوریکه امکان جا گذاری ۴۰۰۰-۳۰۰۰گرافت (تا ۱۶۰۰۰تار مو) وجود دارد. این تعداد از تراکم به حدی شکل طبیعی به موهایتان می دهد که امکان تمایز ان حتی برای نزدیکان شما نیز غیر ممکن خواهد بود.

سپس گرافت ها یکی یکی و با دقت هرچه تمامتر در داخل کانالهای ایجاد شده قرار داده می شود.

پروسه یاد شده (به جز رسم خط رویش) بسته به سطح تحت کاشت می تواند ۳-۲بار دیگر و طی ۲-۱روز ادامه یابد (۲۴-۱۲ساعت)  بایستی متذکر شد که تمامی مراحل کاشت برای هر فرد زیر نظر یک پزشک و با استفاده از تجهیزات استریل شده و در محیطی کاملا بهداشتی انجام مکاشت موی گیرد.

جراحی در تکنیک FIT جایی ندارد لیکن محل برداشت گرافت ها به شکل سوراخهای بسیار ریز درخواهند امد که طی چند روز پس از کاشت ترمیم می شوند.

در تعدادی از عزیزان واجد کاشت ممکن است سطح طاسی بسیار زیاد باشد که دراین صورت امکان پر کردن همه محل طی یک مرحله وجود ندارد و بایستی طی ۲مرحله انجام گیرد. فاصله زمانی بین دو کاشت تا همین اواخر ۶-۵ماه تعیین می شد ولی با توجه به استفاده از وسایل پیشرفته کاشت در مرکز مشاوره کاشت مو این زمان به ۱ماه تقلیل یافته است یعنی فاصله بین ۲کاشت،  حداقل ۱ماه است. البته گفتنی است در صورت استفاده یکجا از هر دو روش ( FIT+FUT=MIX) می توان طی یک مرحله کاشت کرد.

مرکز مشاوره کاشت مو با انجام FIT توسط دستان هنرمند و حرفه ای کادر پزشکی، زمان کاشت را به حداقل ممکن رسانده است به طریقی که یک فرد ماهر از یک طرف گرافت ها را برداشته و در عین حال دیگری گرافت ها را از هم سوا می کند و همزمان فردی دیگر کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها را در سر ایجاد می کند و همه ایشان توسط پزشک کاشت مدیریت شده و خود نیز دخیل در انجام همه مراحل فوق می باشد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

پس انجام عمل میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی که سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، مفنامیک آسید، سلکسیب، سلکوکسیب، پیروکسیکام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اکثر بیماران، پس از عمل آنتی بیوتیک جهت کاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از کاشت مو، سر پانسمان شده و بیمار پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت ۵ روز از فعالیتهای ورزشی و کارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت ۱۰ روز از شنا کردن خودداری کند.

کشیدن بخیه ها ۱۰ روز پس از عمل انجام خواهد شد.

پس از عمل پیوند مو، نیازی به داروهای مکمل و تقویت کننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

۲ تا ۴ هفته پس از عمل، موهای کاشته شده ریزش پیدا کرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند کرد که این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.بهترین نتیجه معمولا پس از ۶ تا ۸ ماه و گاهی یکسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراکم بیشتر نیازمند دو جلسه پیوند مو خواهند بود که بهترین فاصله زمانی بین پیوندها ۶ماه تا یکسال است.

جلوگیری از ریزش مو

اگر عوامل محیطی ریزش مو مانند استرس و رژیم غذایی نامناسب را پیدا کنیم،‌ می توانیم با برنامه ریزی درست و با رعایت دستورالعمل های زیر از ریزش مو جلوگیری کنیم.

۱- روغن زیتون : استفاده از روغن زیتون برای مو علاوه بر شفاف کردن موها، به رشد موهای جدید هم کمک بسیار زیادی می کند.

سعی کنید قبل از خواب مقداری روغن زیتون به موهای خود بمالید و آن را با پارچه ای (مثل روسری) بپوشانید و بخوابید. فردا صبح موهای خود را بشویید .

اگر چند بار این کار را تکرار کنید، رشد موهای جدید را در سرتان احساس می کنید .

یونانیان قدیم از این روش به عنوان درمان طبیعی ریزش موهای خود استفاده می کردند . این کار سبب حذف باکتری ها از فولیکول های مو می شود که در نهایت منجر به رشد موهای فرد می شود .

هرگز از آب داغ برای شستن تخم مرغ از روی سر خود استفاده نکنید، زیرا در این صورت زرده تخم مرغ بلافاصله سفت می شود .

۲- روغن بذر کتان : این روغن را برای مدت ۵ دقیقه بر روی سر خود به صورت حرکات دایره ای شکل بمالید. بعد از مالیدن اجازه دهید تا روغن برای مدت ۳۰ دقیقه بر روی موهایتان بماند.

روغن بذر کتان سبب تحریک فولیکول های مو می شود و با افزایش گردش خون در پوست سر، شرایط را برای رشد موها فراهم می کند. روغن این گیاه سرشار از ویتامین است که به ترمیم پوست سر هم کمک می کند.

۳- تخم مرغ : زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید و آن را بر روی پوست سر خود بمالید. اجازه دهید زرده تخم مرغ برای مدت ۲۰ دقیقه روی سرتان بماند. سپس سر خود را با آب سرد شستشو دهید. هرگز از آب داغ برای شستن تخم مرغ از روی سر خود استفاده نکنید، زیرا در این صورت زرده تخم مرغ بلافاصله سفت می شود.

استفاده از تخم مرغ  برای مو، درمانی عالی برای موهای نازک است، زیرا این مواد مغذی سریعا جذب فولیکول های مو می شود و سبب رشد موها می شود و از ریزش موها جلوگیری می کند .

۴- سرکه سیب : نصف فنجان آب گرم را با نصف فنجان سرکه سیب ترکیب کنید و با آن موهای خود را شستشو دهید.

سعی کنید پس از شامپو زدن موهای خود را با سرکه شستشو دهید. همچنین می توانید هنگام آب کشی موهای خود، از سرکه استفاده کنید.

سرکه سبب بازگرداندن سلامتی  موها می شود و از شکنندگی موها جلوگیری می کند. همچنین با افزایش گردش خون در مویرگ ها، به رشد موها کمک می کند.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)