0.244996001338100656_jazzaab_ir

کاشت مو به روش جدید یک عمل راحت ، قابل پیش بینی ونتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران می باشد. هر چند که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت کامل نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای کاشته شده در اولویت قرار می گیرد.

عمل در مکانی انجام می شود که تجهیزات جراحی آن کامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب کنترل می شود.به دلیل ظرافت زیاد عمل وبالا بردن سرعت کار یک تیم این نوع پیوند مو را انجام می دهند.در تمام طول مدت عمل بیمار هوشیار بوده و می تواند فیلم مورد علاقه خود را ببیند و با پزشک و بقیه افراد تیم صحبت کند.

چگونگی کاشت

با پیشرفت‌های علمی جدید، داشتن موهای طبیعی و قابل رشد برای افراد دچار طاسی امکان پذیر شده است. در این روش یک نوار از موهای دایمی پشت سر برداشته می‌شود و سپس با استفاده از روش‌های خاصی به قطعات میکروگرافت (حاوی ۱ تا ۳ مو) و مینی گرافت (حاوی ۳ تا ۸ مو) تقسیم می‌شود. این قطعات در نواحی بدون مو یا کم موی جلوی سر کاشته می ‌شوند. پیوند میکروگرافت می ‌تواند موجب ایجاد خط موی کاملا طبیعی در جلوی سر شود.بسته به شدت طاسی سر، از ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یا بیشتر تار مو کاشته می ‌شود تا تراکم مناسبی از موها در این ناحیه ایجاد شود. در صورت طاسی شدید ممکن است بیش از یک جلسه برای ایجاد پوشش مناسب موها لازم باشد. موهای پیوند شده اغلب طی ۱۸ تا ۲۲ هفته پس از عمل، شروع به رشد کرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می‌دهند.این عمل ۴ تا ۶ ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.

علت ریزش مو

شایعترین علت ریزش مو ارثی است. ارث، شایع ‌ترین علت ریزش مو در زن ‌ها و مردها می‌باشد. انسان‌ها، ژن ریزش مو را ممکن است از یکی از والدین یا اجداد خود به ارث ببرد. وجود ژن ریزش مو به تنهائی اثرات خود را نمی ‌توان بروز دهد مگر، هورمون تستونسترون یا هورمون موسوم به هورمون مردانه افزایش یابد و معمولاً این افزایش هورمون در حوالی سن بلوغ و بعد از آن ظاهر می‌شود، و به مرور موهای ضخیم و پررنگ, کم‌ رنگ ‌تر، نازک ‌تر و کم‌ رشد تر می‌شوند و رفته رفته به موهای کرکی کم رشد و کم ‌رنگ تبدیل می‌شود.در حال حاضر راه‌ حل قطعی برای درمان این نوع ریزش موی ارثی وجود ندارد ولیکن می‌توان به‌ وسیله دارو از آن جلوگیری کرد و یا آن را به تعویق انداخت.سن شروع و میزان سرعت ریزش و طرح و شکل ریزش مو در هر فرد و زن و مرد فرق می‌کند، عواملی مثل بیماری‌های شدید، سوء تغذیه یا کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی و بعضی اختلالات هورمونی می‌تواند در شروع یا تسریع در روند ریزش مو اثرگذار باشند.عوامل دیگری مثل رنگ مو، نوع آب، شستشوی روزانه و شامپو کردن روزانه، سشوار کردن نقشی در شروع ریزش مو نوع مردانه ندارد، گذاشتن کلاه، مقنعه نمی‌تواند از علل ریزش مو محسوب شود.

کاشت به روشFIT

این روش کاشت مو برای اولین بار در ایران توسط متخصصان پیوند موی کلینیک کاشت مو ایران فیت با موفقیت به اجرا درآمد. آمار بیشترین مراجعین ترمیم مو و دستیابی به بالاترین تراکم کاشت مو در یک نوبت از مهمترین امتیازات این تیم می باشد. تیم تخصصی کاشت مو ایران فیت بر این باورند که کاشت و پیوند مو یک فرآیند ساده پزشکی نیست بلکه تلفیقی از علم پزشکی، هنر و تجربه می باشد که نتیجه نهایی آن چهره ای زیبا و مناسب برای فرد است.در کاشت مو طبیعی به روش FIT تیغ جراحی به کار برده نمی شود، واحدهای فولیکولی موهای بغل و پشت سر (و در برخی موارد موهای بدن) با ابزار ظریف و اختصاصی این کلینیک کاشت مو در شرایط کاملا استریل بصورت تک تک برداشته شده و با ابزار بسیار ظریف دیگری در قسمت طاس یا کم پشت سر، ابرو یا ریش پیوند می شود. چون موهای کاشته شده از نواحی برداشته می شوند که فاقد گیرنده برای هورمونهای مردانه می باشند لذا این مو ها تا پایان عمر باقی مانده و نخواهند ریخت.

مزایای کاشت مو به روش FIT :

-  محل برداشت جهت پیوند مو در پشت سر غیر قابل رویت

-  پوست محل کاشت مو کاملا طبیعی و بدون فرورفتگی و برجستگی

-  ظاهر موهای کاشته شده کاملا طبیعی

-  کسب بالاترین تراکم ممکن کاشت مو در یک جلسه

-  فراهم نمودن درصد رشد مو ۹۰% تا ۱۰۰% موهای کاشته شده

-  ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلو سر نسبت به سایر روش های کاشت مو مشابه

- امکان تکرار جلسات کاشت مو به فواصل ۶ ماهه حتی تا چهار بار جهت تکمیل پوشش ناحیه طاس یا پر پشت تر کردن ناحیه

-  امکان استفاده از موهای بدن (سینه و کتف) جهت پیوند مو به سر در صورت نیاز

- عدم نیاز به دوران نقاهت پس از پیوند مو به دلیل سر پایی بودن

- عدم نیاز به مراجعه جهت ویزیت پس از جلسه کاشت مو

محدودیت های کاشت

۱- تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو

واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو (پشت سر) در فرد کوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه کاشت مو هم ضعیف تر خواهدبود.

۲- کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو

هرچقدر مو نازک تر و ضعیف تر باشد میزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخیم و قوی کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می کنند. در ضمن موهای مجعد و فِر پوشش ظاهری بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.

۳- تطابق رنگ پوست سر با رنگ مو

ملاحظه شده است که هرچقدر رنگ مو با رنگ پوست به همدیگر نزدیک تر باشند، آن ناحیه با پوشش موی بیشتری به نظر می آید. برای مثال موی بلوند و سفید با پوست روشن و یا موی مشکی با پوست تیره چنین حالتی را بوجود می آورند.

۴ – کاشت موهای قبلی در بیمار به هر روشی که انجام شده باشد

در صورت انجام پیوند موی قبلی نه تنها بانک موی فرد در پشت سر آسیب دیده و تعداد موهای قابل برداشت شخص در عمل فعلی بسیار کمتر می گردد بلکه قرار دادن گرافت ها به دلیل فرآیند ترمیم زخم و ایجاد اسکار در مناطق طاس مشکل تر و همچنین امکان زنده ماندن آنها و رویش موی جدید نیز کاهش پیدا می نماید.

۵- وسعت منطقه طاس و شدت طاسی

واضح است که با افزایش سطح منطقه طاس و نیز شدت ریزش مو در فرد (و با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها در هر سانتیمترمربع) نیز کاهش می یابد.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از انجام عمل  یکسری اعمال به منظور حفاظت از منطقه دریافت کننده گرافت‎ های کاشت مو باید انجام شود. باید منطقه ‎ای که پیوند مو در آن صورت گرفته است را از در معرض نور خورشید قرار گرفتن دور کرد و دو روز بعد از جراحی برای شستشوی محل مذکور باید از شامپو استفاده کرد. بعضی از جراحان به بیماران خود پیشنهاد میکنند روز بعد از جراحی از شامپو استفاده کنند. استفاده از شامپو بسیار مهم است چون باعث جلوگیری از دلمه بستن زخم در اطراف محور مو می شود. این دلمه‎های پوستی به محور مو میچسبند و خطر ریزش فولیکول‎های موی تازه کاشته شده در طول ۶ تا ۱۰ روز بعد از عمل افزایش پیدا می‎کند. در طول ۱۰ روز اول، تقریبا تمامی موهای کاشته شده، بواسطه تغییر محلی که داشته اند آسیب پذیر می‎شوند و ریزش خواهند داشت. چنین امری کاملا طبیعی است. بعد از ۲ تا ۳ ماه موهای جدیدی از فولیکولهای جابجا شده شروع به شکل گیری می‎کنند. موی بیماران به حالت عادی شروع به رشد می‎کند و در طول ۶ تا ۹ ماه بعدی به ضخیم شدن ادامه می‎دهد. هرگونه ریزش موی بعدی به صورت محتمل از مناطقی که تحت عمل کاشت مو قرار نگرفته اند، صورت می‎گیرد. بعضی از بیماران برای به تعویق انداختن ریزش مو از دارو استفاده می ‎کنند در حالیکه سایر افراد برای مبارزه با این امر در نهایت تن به یک عمل پیوند موی دیگر می ‎دهند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)