5

امروز زنان و مردانی که بصورت کامل یا نسبی مژه ها یا ابروهای خود را از دست داده اند می توانند مژه ها و ابروهای خود را با یک  جراحی ظریف بدست آورند .ریزش مژه ها می تواند دائمی یا موقتی باشد. این شرایط غالبا در اثر عفونت یا التهاب پلکها ایجاد می شود .

کاشت طبیعی مژه برای افرادی انجام می شود که به دلایل مختلفی مانند سوختگی، تصادف، ضربه و دیگر موارد مؤه های خود را از دست داده اند.

کاشت مژه طبیعی عملی بسیار سخت و پیچیده است که تنها برای کسانی توصیه می شود که به دلایلی فاقد مژه بوده و داشتن چند مژه شکل ظاهری آنها را تغییر عمده ای می دهد و تقاضا برای کاشت مژه با اهداف زیبایی و داشتن مژه های پرپشت تر از سوی بسیاری از متخصصان رد می شود، زیرا به هیچ وجه این کار منطقی نیست.

کاشت مژه از طریق پیوند موی زنده در ناحیه ی پلک انجام می شود. در پیوند مژه، موهای استفاده شده باید با مژه ها هم خوانی داشته باشند. در جراحی ترمیمی کاشت شش تار مو در پلک می تواند کافی باشد تا اثری طبیعی را در ظاهر فرد به وجود آورد و مدت عمل از یک تا سه ساعت به طول می انجامد. در مواردی نیز لازم است که پیوند مژه دو یا سه بار تکرار شود تا نتیجه ی دلخواه به دست آید. این عمل، عملی پیچیده و تخصصی است که برای انجام آن نیاز به یک تیم پزشکی شامل متخصص بی هوشی، چشم پزشک، متخصص جراحی و متخصص پوست وجود دارد. موهای که لازم است در ناحیه ی مژه کاشته شوند باید به دقت و به شکل تار به تار و دانه به دانه از ناحیه ی ابرو یا بناگوش برداشته شوند و با وسایلی بسیار ظریف در لبه ی پلک کاشته شوند.

نکاتی که بیماران باید بدانند

۱-  برای کاشت مژه غالبا  از موهای سر استفاده می شود بنابراین رنگ، حالت موها و ضخامت موها دقیقا مشابه موهای سر بیمار خواهد بود .

۲- این مژه ها مانند موی سر رشد خواهند کرد و بنابر این در فواصل ۲-۱ هفته یکبار باید کوتاه شوند .

۳- ممکن است بیمار نیاز به حالت دادن مژه ها  داشته باشد .

مراقبت های بعد از کاشت مژه

 پس از کاشت نیازی به پانسمان نیست. به بیماران توصیه می شود پلک ها را خشک نگه دارند و موقع خواب از عینک بزرگ غواصی استفاده کنند و سر را در موقعیتی بالاتر قرار دهند. تا یک هفته پلکها نباید دستکاری شوند و تا ۲ هفته از انجام هرگونه آرایشی پرهیز گردد. پس از عمل درجاتی از تورم و کبودی در پلک ها وجود دارد. بیماران پس از ۲۴ ساعت از جهت بررسی وضعیت مژه ها معاینه می شوند.

طی ۲ هفته مژه های کاشته شده خواهند ریخت. رشد مجدد مژه ها طی ۱۲-۶ هفته بعد آغاز خواهد شد و طی ۱۲-۶ ماه کیفیت ، تراکم و طول مناسبی پیدا خواهند کرد. لذا هر گونه جلسه کاشت مجدد یا افزایش تراکم اگر نیاز باشد ،پس از ۹ ماه انجام می گردد. کاشت مژه هیچ گونه اثر سوئی بر بینایی یا چشم ندارد.

عمل کاشت از حساسیت بالایی برخوردار است. رعایت جهت رویش موها هنگام کاشت وتکنیک دقیق و ظریف آن ، از پیوند مژه روشی حساس و اختصاصی ساخته است. مهارت جراح و انتخاب بیمار مناسب در کسب نتیجه رضایت بخش بسیار مهم است.

کاندیدای کاشت مژه

چه کسانی کاندیدای خوب برای پیوند مژه هستند:

انتخاب بیماران برای کاشت مژه می تواند در دو مقوله مورد توجه قرار گیرد:

۱ . کاشت ترمیمی مژه برای اصلاح ریزش مژه به دلیل جراحت یا بیماری: بیمارانی با فقدان کامل مو بدلیل طاسی مادرزادی برای پیوندمژه کاندید نیستند چون آنها هیچگونه منبع موی دهنده برای استفاده بعنوان گرفتهای پیوندی را ندارند. بیماری با طاسی مادرزادی برای کاشت مژه مصنوعی کاندید می باشد که با چسب به مژه می چسبد.

۲ . پیوند زیبائی مژه برای بدست آوردن افزایش زیبائی مژه های موجود

عوارض بعد از جراحی

خارش یکی از عوارض عادی و دردسرساز بعد از عمل جراحی است. اگر بیمار وسوسه شود و محل پیوند را با ناخن بخاراند خطر کنده شدن پیوندهای مو وجود داشته و به عفونت منجر می شود . عینک های تک چشمی می تواند آن را بپوشاند تا از خاراندن جلوگیری شود همچنین پزشک پوست می تواند داروهائی را برای بهبود خارش تجویز کند.

عوارض پیوند مژه در مراکز غیر حرفه ای شامل :

۱٫ عفونت پلک: تشخیص و درمان سریع لازم است تا از انتشار عفونت به چشم و بافتهای مجاور جلوگیری شود

۲٫ کبودی و تورم شدید در ناحیه عمل

۳٫ رشد غیرطبیعی مژه: رشد مژه به داخل پلک(بالا و پائین) و رشد مژه به داخل کره چشم که این عارضه جدی در صورتیکه کاشت مژه توسط پزشک ماهر و عضو انجمن جهانی پیوند موی طبیعی انجام شود بندرت مشاهده میگردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)