چرا کسانی که بی اختیاری ادراری دارند نباید آب پرتقال و سس گوجه‌فرنگی بخورند؟

اگر مشکل شما خیلی جدی نیست و می‌خواهید از درمان‌های دارویی وجراحی استفاده نکنید، این توصیه‌ها را جدی بگیرید:

۱- هول نزنید: لازم نیست یک بطری آب را در چند ثانیه سر بکشید. سعی کنید که هرچند دقیقه یک‌بار جرعه‌ای آب بنوشید تا مثانه شما بتواند با حجم مایع وارد شده به بدن کنار بیاید.

۲- کم آب ننوشید: فکر می‌کنید کمتر آب خوردن مشکل شما را حل می‌کند، نه، مطمئن باشید که این حالت مشکل شما را سخت‌تر خواهد کرد. با کم مصرف کردن ‌آب مثانه و کلیه‌های‌تان را حساس خواهید کرد و این مشکل را بدتر خواهد کرد.

۳- رژیم غذایی مناسب: بعضی موادغذایی و نوشیدنی هستند که مشکل بی‌اختیاری ادراری را بدتر می‌کنند چراکه حاوی مواد محرکی هستند که باعث تکرر ادرار و کنترل نکردن می‌شوند.

از جمله این‌ها نوشیدنی‌های حاوی کافئین است (از جمله قهوه، چای و انواع کولاها)،آبمیوه‌های اسیدی مثل آب پرتقال، آب آناناس، آب گوجه‌فرنگی و نیز سایر محصولات ساخته شده با گوجه‌فرنگی (مثل سس‌های گوجه) جزو این دسته هستند.

همچنین مطالعات نشان داده است که غذاهای تند و تمامی طعم‌دهنده‌های تند چه حاوی فلفل و چه سایر انواع مواد غذایی تند، جایگزین‌های قند و قندهای مصنوعی و مکمل‌های حاوی ویتامین B و C هم می‌توانند حالت بی‌اختیاری ادراری را بدتر کنند.

درمان بی اختیاری ادراری

خوردن میوه‌هایی مثل هلو، پاپایا و هندوانه می‌تواند در این مورد بسیار به افراد دارای مشکل کمک کند.

۴- تمرین کنید: شما می‌توانید با تمرین کنترل کردن ادرار خودتوان خودتان در زمینه حل این مشکل را افزایش بدهید. البته این کار را باید به صورت تدریجی و آرام انجام بدهید.

۵- ورزش کنید: هرچقدر که توان عضلانی خودتان راافزایش بدهید وضعیت بهتری خواهید داشت پس ورزش منظم و هدفمند را فراموش نکنید.

منبع: کانون دانش

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک