post_image

گیاهان حل کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری

مصرف گیاهان حل کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری:

 از بین برنده عفونت مجاری ادرار ، پیشاب آور ملایم

شکل داروئی گیاهان حل کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری :

قرص روکشدار در جعبه های۳۰ عددی. و دمنوش گیاهی

اجزاء فرآورده گیاهان حل کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری:

هر قرص محتوی عصاره خشک اندام هوائی گیاه دم اسب بمقدار ۳۳۲ – ۲۹۴ میلی گرم استاندارد شده برحسب ۳۱- ۲۶ میلیگرم دی متیل سولفون و۴۱- ۳۴ میلیگرم اسید سیلیسیک در هر قرص .موادموثره در گیاهان حل کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری موادمعدنی،اسیدهای سیلیسیک وسیلیکاتها، پتاسیم،آلومینیوم ومنگنز، فلاونوئیدها و گلیکوزیدهای کرستین (۱).

آثار فارماکولوژی و مکانیسم اثر گیاهان حل کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری:

بیماریهای کلیه مانند گلومرولونفریت و سیستیـــــــت از مشکلات عمده درمانی بحساب می آیند.دراین بیماریها غشاء های سلـولی کـلـیـه دچـار آسیب شده و این آسیب تحت تاثیر مواد شیمیائی و متابولیتهای آنها ممکن است دچار شدت بیشتری گردد ونهایتا”دفع ادرار دچار اختلال شود. برای رفع اختلالات دفع ادرار ، داروهای پیشاب آور بکار می رود . شواهد تجربی بالینی درچین و ژاپن اثر بخشی پیشاب آور های گیاهی را کاملا” به اثبات رسانیده است.

مواد موثره گیاه دم اسب (فلاونوئیدها و ساپو نین ها ) دارای خاصیت پیشاب آور بوده ، دفع آب و نمک بدن را سرعت میبخشد. این گیاه بخصوص درکشورهای اروپائی و امریکا جهت ضد عفونی کردن مجاری ادراری ودفع بیشتر ادرار موردتوجه خاص میباشد. گیاه دم اسب گردش خون در کلیه ها را افزایش داده وازاین طریق حجم ادرار را زیاد می نماید. مطالعات تجربی روی اثر دفع کننده سنگ کلیه توسط گیاه دم اسب نشان داده است که این گیاه دارای خاصیت ملایم حل کننده سنگ های کلیوی بوده واین اثر رابیشتر بعلت قدرت اثرآن درقلیائی کردن ادرار و فعالیت ضد عفونی کننده آن می دانند.گیاه دم اسب افزون بر خاصیت پیشاب آور ، بعلت اسید سیلیسیک موجود درآن ، نسوج پیوندی و استخوانها را محکم می سازد  .

درمان سنگ کلیه و سنگ مثانه دفع سنگ بدون درد (حلال سنگ کلیه و دفع بدون درد )

درمان سنگ ادراری

دمنوش گیاهان دارویی ذوب کننده سنگها و باز کننده مجاری ادراری و برطرف کننده عفونت های ادراری تشکیل شده و میتواند در مدت ۴تا ۷روز سنگ کلیه را به راحتی و بدون درد برطرف کند . قالبا جنس سنگ کلیه ها از کلسیم و اگزلات می باشد این افراد بیشتر کلیه آنها سنگ ساز بوده در سال ممکن است چندین مرتبه تولید سنگ داشته باشند که این دارو به راحتی روی آنها اثر گذاشته و آنرا به راحتی ذوب و دفع می کند

دارو گیاهی با سابقه ۱۲ ساله به بیماران مختلف با اندازه سنگهای کلیه متفاوت داده شده که بیماران بطور کامل سنگشان ذوب و برطرف شده است سنگ‌ کلیه‌ ذرات‌ کوچک‌ و سخت‌ که‌ در یک‌ یا هر دو کلیه‌ تشکیل‌ شده‌ و گاهی‌ به‌ داخل‌ حالب‌ها (لوله‌های‌ عضلانی‌ باریکی‌ که‌ ادرار را از کلیه‌ها به‌ مثانه‌ منتقل‌ می‌کنند) انتقال‌ یابند. سنگ‌ کلیه‌ از نظر اندازه‌ از یک‌ دانه‌ شن‌ تا حدود یک‌ توپ‌ گلف‌ متغیر بوده‌ و ممکن‌ است‌ منفرد یا متعدد باشد. سنگ‌ کلیه‌ معمولاً بزرگسالان‌ بالای‌ ۳۰ سال‌ از هر دو جنس‌ را مبتلا می‌سازد ولی‌ در مردان‌ شایع‌تر است‌ خاصیت منحصر به فرد در این دارو این است که سنگ را خورد نمی کند بلکه آنرا حل و ذوب کرده و براحتی آن را دفع می کند ویا حتی بعضی از سنگهای که به شاخ گوزنی معروف میباشند که حتی با عمل جراحی نمیتوان آنرا برطرف کنند این دارو براحتی آنرا ذوب و بدون درد و التهاب برطرف می کند بطوری که دفع سنگ بیمار متوجه خارج شدن آن نمی شود دارو سنگ کلیه به صورت جوشانده روزی ۳ مرتبه قبل از غذا مصزف می شود

سنگهای کلیوی در مردان شایع تر است و در سفید پوستان شایع تر از سیاه پوستان است. سنگهای کوچک ممکن است بدون ایجاد علامت عبور کنند. سنگهای بزرگتر از پنج میلیمتر آنقدر بزرگ هستند که نمی توانند از حالب عبور کنند و به تدریج با گذشت چندین سال رشد می کنند. اگر آنها خیلی بزرگ شوند ممکن است باعث انسداد کلیه و تورم آن شوند. آنها ممکن است باعث تخریب بافت کلیه و خونریزی داخل ادرار شوند. سنگهای با اندازه متوسط ممکن است حین عبور از حالب باعث اتساع و خراشیدگی آن شوند و ایجاد خونریزی و درد شدید نمایند . این درد که به قولنج کلیوی معروف است به عنوان یکی از شدید ترین دردها یی که انسان مجبور به تحمل آن است ، شناخته شده است.این درد متناوب و خنجری از پشت شروع می شود و در حین عبور سنگ به طرف پایین حالب به تدریج به لگن و کشاله ران انتقال می یابد . درد معمولا همیشه در یک زمان خاص در یک سمت بدن ایجاد می شود. ولی اگر شما مستعد تشکیل سنگ هستید ، حمله بعدی ممکن است در طرف دیگرتان بروز کند.

درمان سنگ کلیه

هنگام عبور سنگ ، درمان سنگ کلیه بسته به شدت درد شامل تسکین آن با مسکن ها یا دارو های مخدر است . برای تسهیل عبور سنگ باید مقادیر زیاد مایعات مصرف شود . اگر سنگ در قسمت تحتانی حالب گیر کرده باشد ، ممکن است تحت بیهو شی و با عبور سیستوسکوپ از حالب و به دام انداختن سنگ آن را خارج کرد. اگر سنگ آنقدر بزرگ باشد که نتواند از حالب عبور کند ، ممکن است برداشتن آن از طریق جراحی ضرورت یابد.

علائم سنگ کلیه

دوره‌های‌ درد شدید و پیچشی‌ (متناوب‌) به‌ فاصله‌ هر چند دقیقه‌. درد در ناحیه‌ کمر، درست‌ پایین‌ دنده‌ها، ظاهر می‌گردد.تهوع‌ مکرر دفع‌ مقادیر اندک‌ خون‌ در ادرار. عفونت ادرار که ممکن‌ است‌ ادرار کدر یا  ادرار تیره رنگ‌ به‌ نظر برسد.

علت سنگ کلیه

کاهش‌ حجم‌ ادار ناشی‌ از بی‌آبی‌ یا آب‌وهوای‌ گرم‌ و خشک‌ رژیم‌ غذایی‌ نامتناسب‌ (مصرف‌ بیش‌ از حد کلسیم‌)سابقه‌ خانوادگی‌ سنگ‌ کلیه‌ پرکاری‌ پاراتیرویی دربسترافتادن‌ طولانی سنگهای کلیوی در دستگاه جمع کننده ادرار در کلیه ها تشکیل می شوند.این سنگها هنگامیکه غلظت بعضی از مواد به قدری بالا می رود که قابلیت حل شدن خود را از دست می دهند ، به صورت بلورهای کوچک شروع به رسوب کردن در ادرار می کنند . سنگهای کلیوی انواع متعددی دارند ولی اکثر آنهااز اگزالات کلسیم ایجاد می شوند .

منبع : عطاری شفا

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک