post_image

درمان هیپرپلازی پروستات

اطلاعات حاصل از مطالعه اخیر نشان دادند که درمان با داروی جدید راپافلو (Rapaflo) می‌تواند باعث بهبود سریع و ماندگار علایم تحریکی و انسدادی ادراری در بیماران مبتلا به هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات شود…

نتایج حاصل از این مطالعات به تازگی در همایش سالیانه انجمن اورولوژی آمریکا مطرح شده است. اثرات این دارو سه تا چهار روز بعد از شروع درمان ظاهر می‌شود.

راپافلو که به نام سیلودوسین (Silodosin) نیز معروف است، نوعی مهارکننده انتخابی گیرنده‌های آلفا است که برای درمان علامتی در بیماران مبتلا به هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات کاربرد دارد. یکی از عوارضی که این دارو در بیماران ایجاد کرده است بروز انزال رتروگرید است که موقت بوده و بیمار با قطع دارو بهبود پیدا می‌کند.

میزان بروز چنین عارضه‌ای که به قطع دارو شده منجرنشده، بسیار پایین بوده است. به نظر می‌رسد این دارو باعث شل شدن عضلات صاف در مجاری ادراری تحتانی می‌شود و در کنار بهبود علایم تحریکی و انسدادی بزرگی پروستات ممکن است انزال زودرس را نیز ایجاد کند.

انزال رتروگرید به علت اثر این دارو در شل کردن عضلات صاف بروز می‌کند. برای بیماران پیرتر مبتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات به نظر می‌رسد بهبود علایم ناراحت‌کننده تحریکی و انسدادی در برابر بروز عارضه‌ای مثل انزال رتروگرید ارزش داشته باشد.» در مطالعه‌ای که توسط این گروه تحقیقاتی انجام شده ۹۲۳ بیمار مبتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات که در سن ۵۰ سال یا بالاتر بوده وارد مطالعه شدند.

تمام این بیماران دچار علایم تحریکی و یا انسدادی بزرگی بودند و به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول دارونما و گروه دوم به میزان هشت میلی‌گرم راپافلو یک بار در روز به مدت ۱۲ هفته دریافت کرد. بعد از تکمیل دوره درمان، علایم انسدادی و تحریکی بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت.

تمام علایم تحریکی و انسدادی به استثنای ناکچوری در بیمارانی که راپافلو استفاده کرده بودند به صورت معنی‌داری نسبت به گروه دارونما کاهش یافته بود و کاهش این علایم از سه تا چهار روز بعد از شروع دارو آغاز شده و طی۱۲ هفته ادامه پیدا کرده بود.

از میان ۴۶۶ بیماری که با راپافلو درمان شده بودند ۱۳۱ نفر دچار انزال رتروگرید شدند، اما علایم تحریکی و انسدادی حتی در این بیماران هم بهبود داشت، بنابراین در هر دو گروه بیمارانی که انزال رتروگرید داشتند و بیمارانی که به این عارضه دچار شده بودند، بهبود علایم مشاهده گردید.

منبع : neurologists

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک