آلودگی جنسی و ناباروری

[sbu_post_image]

آلودگی‌های جنسی، استرس و ضربه خوردن غدد جنسی در مردان از عواملی هستند که در ناباروری موثرند.

دلایل ناباروری مردان

طبق آمار سازمان بهداشت و درمان و مطالعات اپیدمیولوژیکی که انجام شده 40 تا 45 درصد دلایل ناباروری مربوط به مردان و 55 تا 60 درصد مربوط به ناباروری زنان است. در مردان فقط مشکلات ناشی از اسپرم در ناباروری آنان دخیل است اما در زنان 7 عامل از جمله ورودی سیستم تولید مثل، دهانه رحم، لوله رحم، تخمدان‌ها و سیستم هورمونی دخیل است که اشکال در یکی از آنها منجر به ناباروری می‌شود و استرس هم می‌تواند بر تغییرات هورمونی و ناباروری بسیار موثر باشد.

در قدیم ذهنیت خانواده‌های ایرانی این بود که ناباروری مربوط به خانم‌هاست در حالی که این طور نیست و اکنون پزشک هم مرد و هم زن (زوج) را در مرتبه اول با هم ویزیت می‌کند چرا که پزشک، مرد و زن ۳ ضلع مثلث برای درمان هستند.

به فرض اینکه مرد سالم باشد باز هم در کاهش استرس ناشی از ناباروری در زنان موثر است.

اصولاً تولید اسپرم در غدد جنسی مرد (بیضه) و ساختار اسپرم تحت تاثیر عوامل محیطی زیادی مانند سیگار، الکل و استرس قرار می‌گیرد و آن را کاهش می‌دهد.

همچنین بیماری‌های دوران کودکی و عفونی به خصوص اوریون باید زود درمان شود تا در بزرگسالی منجر به ناباروری نشود. از طرفی ضربه خوردن بیضه که بیشتر در ورزشکاران و فوتبالیست‌ها شایع است یا عفونت‌هایی که منجر به بسته شدن مجرای اسپرم می‌شود در این زمینه اهمیت دارد.

آلودگی‌های جنسی به هر شکلی که باشد، می‌تواند در ناباروری مشکل ایجاد کند و به نوعی تخریب اسپرم موجب بسته شدن لوله در زن و مرد و در نهایت ناباروری می‌شود و 30 درصد ناباروری هم مشکل ژنتیکی از طرف پدر و مادر نابارور به ارث می‌رسد. مبنای علمی گواه بر اینکه آلودگی هوا در ناباروری مؤثر است نداریم ولی شواهد نشان می‌دهد که بی‌تأثیر هم نیست.

کسانی که بیماری نخاعی دارند، اسپرم در این افراد تولید می‌شود ولی راهش را کج می‌کند و وارد مجرای ادرار می‌شود یعنی ما باید از ادرار فرد اسپرم استحصال کنیم.

یکسری مشکلات ناباروری مردان توسط اورولوژیست‌ و آندرولوژیست‌ها درمان می‌شود ولی تعداد زیادی به مسائل پیشرفته کمک ناباروری مانند میکرواینجکشن نیاز پیدا می‌کند.

برخی مردان در حالت عادی اسپرم ندارند ولی پس از بررسی مشخص می‌‌شود که می‌توان آن را از غده جنسی استحصال کرده و به تخمک تزریق کنیم و به دنبال آن هستیم تا از سلول‌های بنیادی هم اسپرم ساخته شود.

زندگی شهرنشینی و ناباروری مردان

 تعداد اسپرم میزان حرکت و شکل اسپرم استانداردی برای باروری دارد به عنوان مثال سازمان جهانی بهداشت در سال 1992 در کتاب‌های مرجع عنوان کرد که تعداد اسپرم در یک ml باید 20 میلیون باشد و 50 درصد اسپرم‌ها تحرک مناسب داشته باشند و بیش از 35 درصد این اسپرم‌ها باید شکل طبیعی داشته باشند.

ولی در سال 2010 این استاندارد بازنگری شده و الان حداقل تعداد اسپرم در هر سی‌سی باید 15 میلیون، تحرکش 35 درصد و شکل طبیعی تا 12 درصد هم قابل قبول است که این امر بر اساس تحقیقات مبتنی بر شواهد رخ داده است.

در کل میانگین سهم ناباروری مردان در کشور نسبت به زنان مانند استاندارد دنیا و حدود 40 درصد مردانه است.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان