instagram
telegram
phone
انواع سنگهای ادراری
انواع سنگهای ادراری
21 ژوئن 2013
درمان سنگهای ادراری
21 ژوئن 2013

آیا مصرف الکل و مشروبات الکلی در درمان سنگ‌های ادراری جایی دارد؟

آیا مصرف الکل و مشروبات الکلی در درمان سنگ‌های ادراری جایی دارد
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
آیا مصرف الکل و مشروبات الکلی در درمان سنگ‌های ادراری جایی دارد؟

طبق آمارهای ارائه شده افرادی که روزانه یک لیوان آبجو می نوشند نسبت به سایرین شانس سنگ‌سازی کمتری دارند ولی با توجه به عوارض مصرف الکل، به‌خصوص عوارض کبدی آن، در هیچ یک از برنامه‌های علمی رژیم غذایی تأیید شده پزشکی، جهت درمان و پیش‌گیری از سنگ‌های ادراری الکل جایی ندارد و توصیه نشده است.

رژیم غذایی در پیش‌گیری از سنگ‌های ادراری شایع، چه نقشی دارد؟

همانگونه که قبلاً نیز گفته شد اولین و مهم‌ترین اقدام مصرف آب و مایعات فراوان جهت رقیق سازی ادرار است.
همچنین مصرف نمک و مواد پروتئینی به میزان زیاد، به‌خصوص گوشت قرمز در تشکیل سنگ‌های ادراری با جنس اسید اوریک و اگزالات کلسیم دخیل است. لذا محدودیت مصرف نمک و گوشت قرمز و محدودیت در مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات فراوان همانند کاکائو و نوشابه های گازدار غیر الکلی که امروزه مصرف بسیار زیادی در جامعه دارد توصیه می‌گردد.

محدودیت مصرف لبنیات تا چه حد لازم است؟

چندین سال قبل به اشتباه توسط پزشکان، محدودیت مصرف لبنیات و کلسیم را جهت پیش‌گیری از تشکیل سنگ‌های حاوی کلسیم توصیه می‌شد ولی امروزه این محدودیت فقط در بیمارانی توصیه می‌گردد که با آزمایشات تخصصی ثابت گردد میزان جذب کلسیم در روده بیش از حد نرمال است که این درصد کمی از بیماران را شامل می‌گردد لذا امروز محدودیت شدید در مصرف لبنیات را به اکثر بیماران توصیه نمی‌کنیم.

همچنین در مطالعات آماری دیده شده افرادی که روزانه یک لیوان شیر مصرف می‌کنند نسبت به افرادی که مصرف شیر بطور کلی ندارند شانس سنگ ‌سازی کمتری دارند لذا در بیماران با سابقه سنگ ‌سازی حتی در سنگ اگزالات کلسیم مصرف 3-2 لیوان لبنیات را در روز توصیه می‌گردد ولی مصرف بیش از حد آن را نیز باید پرهیز نمود و به میزان مورد نیاز بدن بایستی کلسیم دریافت گردد.

دلیل دیگری که مصرف لبنیات را در حد معمولی توصیه می‌گردد اینکه همانگونه که قبلاً نیز توضیح داده شد کلسیم در روده با اگزالات باند شده و منجر به عدم جذب اگزالات و دفع آن می‌شود قابل توجه که اگزالات بیش از کلسیم شانس سنگ‌سازی در سیستم ادراری ایجاد می‌کند.
در بیماران با سنگ اسید اوریکی پرهیز مصرف مواد پروتئینی به gr 100 پروتئین در روز توصیه می‌گردد به‌خصوص پرهیز در مصرف گوشت قرمز.

منبع: دکتر موسی نژاد

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonمشاوره و تماس