post_image

مشکلات احتباس ادرار به صورت تکرر ادرار و عدم توانایی کنترل ادرار در بیماران ام اس نمایان میشود. این معضل تاثیری نا خواسته در فعالیتهای اجتماعی فرد میگذارد. مشکلات مثانه عموماً ارتباطی مستقیم با ناتوانی و اسیب دیدگی قسمت تحتانی کانال نخاعی سیستم اعصاب مرکزی دارند.
مشکلات مثانه بیماران ام اس در بیماری ام اس عموماً به صورت تواتر در دفع ادرار و لزوم فوری برای دفع ادرار مشخص می شوند.
مشکلات دیگری نیز مانند مشکل در شروع ادرار کردن، تردید، نشت و احساس ادرار کردن ناقص نیز وجود دارند. که نسبت به دو مشکل رایج بیان شده ((تواتر دفع ادرار و لزوم فوری دفع ادرار)) نادر تر میباشد.
هنگامی که احتباس ادرار رخ میدهد احتمال بروز عفونت های مثانه در بیمار نسبت به افراد عادی بیشتر میشود.که پزشکان باید این مطلب را مد نظر داشته باشند .
قسمتهای مختلفی در مغز وجود دارند که قسمتهای دخیل در دفع ادرار هستند. به نسبت آنکه چه قسمتی از این سیستم کنترلی در بیماری ام اس آسیب می بیند احتمال بروز هر کدام از علائم ذکر شده در دستگاه دفع ادرار وجود دارد.

درمان مشکلات مثانه در بیماران ام اس

اهداف درمانی برای رفع مشکلات مثانه بیماران ام اس در سه گروه تقسیم بندی میشود:
A-کاهش علائم اختلال ادراری
B-درمان عفونت های ادراری
C- کاهش عوامل اخلال گر در عملکر کلیه ها
روش های درمانی را میتوان در دو گروه اصلی تقسیم بندی کرد:
۱-درمانهای دارویی
۲- درمانهای غیر دارویی
a-بررسی درمان های دارویی :این نوع از درمان ها ارتباطی مستقیم با نوع اختلال ایجاد شده در عملکرد دستگاه مثانه دارد. و با توجه به نوع اختلال داروی خاص برای رفع آن و یا کاهش شدت آن تجویز میشود.
به عنوان مثال داروی آلفازوسینalfuzosin برای مشکلات عدم توانایی نگهداری ادرار تجویز میشود.یا داروی تروسپیم trospium و فِلِیوکسِت flavoxate برای کنترل ضرورت و بیاختیاری در دفع ادرار مصرف میشود.
همچین در صورت بروز مشکلات شب ادراری در بیمار از داروی دسموپرسین
desmopressin استفاده میکنند
b-بررسی روشهای غیر دارویی: تمرین و کار بر روی عضلات کف لگن -باز آموزی عملکرد مثانه-و تناوب در کاتتریزاسیونcatheterization
کاتتر یزاسیون:روش پاک سازی مجاری ادراری برای بهبود عملکر دستگاه دفع ادرار با جسمی سوزنی مانند

اطلاعات آماری بروز مشکلات مثانه در بیماران ام اس

در مراجع مختلف آمارهای متفاوتی با توجه به محل زندگی بیمار و نوع مذکر و مونث بودن بیمار برای بروزمشکلات مثانه بیماران ام اس ارئه میشود. معمولاً مشکلات مثانه در ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ام اس به وجود می آید. این در حالی است که معمولاً بین ۵۰-۹۰ در صد از بیماران با این مشکلات را حداقل یک مرتبه تجربه میکنند.

منبع: ام اس سنتر

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک