/ 5.

۴ دقیقه
ارتباط بی اختیاری ادرار و دیسک کمر

ارتباط بی اختیاری ادرار و دیسک کمر

آنچه می خوانید...
()

کمردرد می تواند به علت بیرون زدگی دیسک کمر باشد

پزشک متخصص با انجام معاینه و آزمایش و ام آر آی می تواند بیرون زدگی دیسک کمر رار تشخیص دهید

همه ما یک بار در زندگی‌مان درد کمر را تجربه کرده‌ایم. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد. این درد بسیار آزاردهنده است و گاهی مدت‌ها طول می‌کشد. یکی از دردهای شایع کمر فتق‌ دیسک‌ کمر است…

دیسک بین‌مهره‌ای یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارهای وارد شده روی مهره‌ها را به طور یکنواخت پخش و حرکت مهره‌ها را روی یکدیگر آسان می‌کند و باعث خم و راست شدن یا چرخش کمر می‌شود. یک حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است باعث آسیب به این ناحیه و فتق دیسک بین مهره‌ای شود. فتق اغلب به طرف پشت یا چپ و راست اتفاق می‌افتد و باعث انتشار درد به پای همان طرف یا طرف مقابل می‌شود ولی معمولا درد در همان طرف که فتق رخ داده متمرکز می‌شود.

علایم دیسک کمر

علایم دیسک کمر به شدت آسیب وارده به مهره و فشار روی عصب مربوطه بستگی دارد. مثلا اگر صدمه بین مهره 4 و 5 کمری باشد، فشار روی ریشه پنجم کمری بیشتر است. فشار در این قسمت باعث می‌شود حرکت شست پا به طرف بالا مختل شود و درد از طرف کمر به طرف ساق پا انتشار پیدا کند. شایع‌ترین علامت فتق دیسک‌کمر درد پا و ساق است و پزشک با توجه به علایم بیمار و درد متوجه می‌شود کدام مهره آسیب‌ دیده است

ارتباط بی اختیاری ادرار و کمردرد-دیسک کمر

بی‌اختیاری اداری به معنای از دست رفتن کنترل مثانه بوسیله فرد است. علائم بی‌اختیاری ممکن است از نشت خفیف ادرار تا خیس شدن غیرقابل کنترل متفاوت باشد.

بی‌اختیاری و سوزش ادرار  ممکن است در هر سنی رخ دهد اما در سنین بالا شایع ‌تر است.

 اغلب موارد اشکال در کنترل مثانه هنگامی رخ م‌دهد که عضلات بیش از حد ضعیف یا بیش از حد فعال هستند. اگر عضلاتی که منفذ مثانه را بسته نگه می‌دارند ضعیف شوند ممکن است علت بی اختیاری ادرار باشند  و فرد هنگام عطسه کردن،‌ خندیدن یا بلند کردن اشیای سنگین که فشار داخل شکمی را بالا می‌برند، دچار نشت ادرار شود.

بیشتر بخوانید
علت و درمان بی اختیاری ادراری

در مقابل اگر عضلات بیش از حد فعال باشند، ممکن است میل شدید به ادرار کردن و تکرر ادرار هنگامی فرد را به توالت بکشاند که ادرار چندانی در مثانه وجود ندارد. این نوع بی‌اختیاری را بی‌اختیاری فوریتی یا مثانه بیش‌فعال می‌نامند.

به جز اینها مشکلات پروستات یا آسیب‌های عصبی نیز می‌تواند باعث بی اختیاری ادرار شود.

انواع بی‌اختیاری ادراری

 بی‌اختیاری ادراری بر حسب علت انواع مختلفی دارد:

 بی‌اختیاری استرسی که ناشی از قدرت ناکافی عضلات کف لگن است که مثانه بر روی آنها قرار دارد.‌

 بی‌اختیاری فوریتی به معنای خارج شدن بی‌اختیار ادرار است که بدون دلیل مشخصی با احساس ناگهانی میل شدید به ادرار کردن رخ می‌دهد.

 بی‌اختیاری سرریزی که در آن افراد نمی‌توانند مانع جریان مداوم ادرار از مثانه‌شان به خارج شوند، یا جریان ادرار از مثانه‌شان پس از رفتن به توالت برای مدتی ادامه پیدا می‌کند‌ گویی مثانه آنها مانند ظرفی است که به طور مداوم مایع از ان سرریز می‌کند.

بی‌اختیاری در سالمندان ناشایع نیست و ممکن است مخلوطی از انواع بی‌اختیاری ادراری در آنها مشاهده شود، بی‌اختیاری ادراری در سالمندان ممکن است با حبس شدن ادرار در مثانه هم همراه شود.

بی اختیاری ادرار در زنان: زنان بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات کنترل مثانه هستند که تا حد زیادی به دلیل تغییراتی است که بدن در طول بارداری و زایمان تجربه می‌کند.

براس درمان بی‌اختیاری ادراری از شیوه‌های درمانی متعدد به صورت مرحله به مرحله استفاده می‌شود. این درمان‌ها ممکن است شامل ورزش‌های ساده برای تقویت عضلات کف لگن،‌ تجویز داروها، تجویز وسائل مخصوص بوسیله دکتر یا جراحی باشد.

در بیماری دیسک کمر به دليل از بين رفتن رشته هاي عصبي درد، رشته‌هاي حسي حركتي دچار فشار شده و پس از مدتي اختلالات جنسي و بي اختياري ادراري در اندام‌هاي تحتاني ايجاد مي شود.

/ 5.

(Visited 5 times, 1 visits today)

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.