instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

با پیشرفت سریع علوم مختلف،در رشته ارتودنسی نیز تحولی از نظر مواد و وسایل رخ داده است  که تاثیر در چهره و طرح لبخند افراد نیز دارد. با توجه به طولانی بودن زمان درمانهای ارتودنسی یکی از جنبه هایی که همواره در درمانهای ارتودنسی مد نظر بیماران است،استفاده از روشهایی است که دیده نشود.همچنین چون امروزه این درمانها در هر سنی ممکن می باشد تقاضای بیماران برای درمانهای نامرئی رشد قابل توجهی داشته است. با سفید کردن دندان ها که همان بلیچینگ است می توان تاثیر ارتودنسی را چندین برابر کرد.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان  می توانید به کلینیک مورد نظر مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

0000brackets

چرا ارتودنسی؟

شاید شما از منظره براکت(نگین)‌های ارتودنسی بر روی دندان‌های تان چندان راضی نباشید. شاید هم تصور کنید چهره‌ تان بدون این سیم‌ کشی‌ فلزی زیباتر است. بسیاری از نوجوانان هم از دستگاه‌ های بزرگ ارتودنسی که بر روی صورت، چانه و گردن و پشت سرشان تکیه دارند، دل خوشی ندارند و احساس می ‌کنند در میان دوستان شان انگشت ‌نما خواهند شد، ولی این روزها خبرهای خوشی به گوش می ‌رسد که شما را از شر برق فلزات در لبخندتان راحت می ‌کند. “ارتودنسی نامرئی” نام روش جدیدی در ارتودنسی است که این روزها در کشورهای اروپایی و آمریکایی سر و صدای زیادی به پا کرده است. متاسفانه همانند سایر عرصه هایی که تقاضای بالا همراه با سودآوری قابل توجه در آنها برای برخی افراد و شرکتها وجود دارد، تبلیغات زیاد و بعضا غیرواقع و گمراه کننده درباره ارتودنسی نامرئی هم باعث سر در گمی بیماران شده که گاها با صرف هزینه های گزاف هم به نتایج درمانی قابل انتظار نمی رسند.یکی از تبلیغات نادرست، ایجاد پوسیدگی در اثر چسباندن براکتها (نگینهای مخصوص ارتودنسی ثابت ) می باشد که در صورت رعایت درست ودقیق بهداشت دندانها، کوچکترین مشکل،پوسیدگی ویا تغییر رنگی در دندانها در اثر ارتودنسی معمول ایجاد نمی شود. متخصص ارتودنسی می خواهد با معرفی روشهای موجود و موثر ارتودنسی نامرئی،شما را با موارد کاربرد صحیح و موثرآنها، مزایا و معایب و در مجموع واقعیتهای ارتودنسی نامرئی به اختصار آشنا کند.

روش های ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی لینگوال کی از مواردی که به شدت مورد توجه بيماران و شرکتهای تجاری قرار دارد استفاده از روشهايی است که براکتها ( نگينهایی که برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده میشود) از داخل دندانها چسبانده شود و بدون ديده شدن هيچ اثری، دندانهای بيمار صاف شوند. در روش لینگوال، براکت‌ها (نگین‌هایی‌ که برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود) از داخل دندان‌ها چسبانده شوند و بدون دیده شدن هیچ اثری، منجر به صاف شدن دندان‌های بیمار می‌شوند. ارنودنسی  با روش CAT در روش CAT از پوسته‌های نازک و شفاف شیشه‌ای مانند استفاده می‌شود که بیشتر تحت نام Invisalign شناخته شده و همانند قالبی روی دندان‌ها نشانده می‌شود (توسط خود بیمار گذاشته و برداشته می‌شود). استفاده از این روش‌ها در ایران به دلیل نبود امکانات لازم و محدودیت‌های خود این روش‌ها، تنها برای بهم ریختگی‌های کم دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن موارد نیز باید بیمار از محدودیت‌ها و واقعیات این روش‌ها آگاه باشد . روش ديگری که بازهم به شدت مورد توجه قرار گرفته و بيش از کارايی واقع بینانه و کمک به بيماران، سر از شرکتهای تبليغاتی درآورده، استفاده ازپوسته های  نازک وشفاف شيشه ایی مانند است که بيشتر تحت نام Invisalign   شناخته می شوند و همانند قالبی روی دندانها نشانده می شود و توسط خود بيمار گذاشته و برداشته می شود.روند درمان در اين موارد اينگونه است که از دهان بيمار قالبی گرفته شده و به لابراتوار فرستاده می شود و با دستگاههای مخصوصی که خوشبختانه امروز در ايران نيز وجود دارد از قالبها اسکن سه بعدی شده و مدل دندانهای بيمار به صورت سه بعدی با کامپيوتر بازسازی می شود.سپس با نرم افزارهایی که متاسفانه هنوز به صورت کامل در کشورمان موجود نمی باشد صاف شدن دندانها مرحله به مرحله با کامپيوتر پيش بينی می شود تا اينکه دندانها کاملا صاف و منظم شود . بسته به مشکل بيمار بين 8  تا 20 مرحله برای تکميل درمان نياز است ( در هر مرحله مقداری دندانها صاف می شوند)و برای هر مرحله کامپيوتر توسط پرينتر سه بعدی خود مدل سه بعدی تهيه می کند که برای آنها در هر مرحله يک پوسته شفاف ساخته می شود  که بيمار هر کدام از آنها را بايد 2-3 هفته در دهان قرار دهد و بعد از آن به ترتيب از بقيه استفاده کند تا نتيجه مورد نظر حاصل شود.

مزایا

ارتودنسی نامرئی پلاستیکی شفاف به خوبی روی دندان‌ها می‌چسبد و به سختی قابل مشاهده است. اگرچه نتیجه نهایی استفاده از بریس‌ها یا براکت های فلزی و ارتودنسی نامرئی یکسان است، اما پلاک‌ها، سیم‌ها و بریس‌های فلزی بسیار بیشتر جلب توجه می‌کنند و باعث ناراحتی بیمار می‌شوند. دیگر بریس‌های شفاف مانند بریس‌های سرامیکی و زبانی هر چند به آشکاری بریس‌های فلزی نیستند، اما همچنان در ساخت آنها از فلز استفاده می‌شود. از مزایای دیگر این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. طراحی دیجیتال و سریع 2. قابل پیش بینی بودن پایان درمان 3. آنالیز و طرح درمان به کمک نرم افزارهای کامپیوتری 4.عدم نیاز به قالب گیری‌های مکرر 5. استفاده از قالب‌های شفاف که به زیبایی بیمار کمک بسزائی می کند در این روش با استفاده از حدود 20 پلاک شفاف پلاستیکی که از پلی اورتان پزشکی ساخته شده اند موقعیت دندان ها را اصلاح می نمائیم.

هزینه و قیمت

هزینه ارتودنسی نامرئی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه و قیمت این درمان کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده این هزینه متفاوت خواهد بود. در بیمارانی که نیاز به تقبل قیمت ارتودنسی نامرئی دندان همراه با جراحی فک دارند، هزینه ارتودنسی دندان چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می‌شود بیشتر خواهد بود و هزینه درمان جراحی که ممکن است توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود، جدا از هزینه ارتودنسی نامریی خواهد بود. انجام درمان ارتودنسی دندان فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه با این شیوه دندان های مرتب شده و احتمال پوسیدگی و خراب شدن دندان های شما در آینده کمتر خواهد بود.ارتودنسی را می توان از سنین کم در کودک آغاز نمود تا مراحل بعدی درمان در سنین بزرگسالای زمانی کمتری را نیاز داشته باشد. انواع مختلفی از ارتودنسی ها شامل ارتودنسی نامرئی، ثابت و ارتودنسی متحرک وجود دارد که شما با مشورت با دندان پزشک و در نظر گرفتن هزینه آن می توانید بهترین درمان را داشته باشید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.