instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مشکلاتی که ردیف نبودن دندانها ایجاد میکند به سه دسته مهم تقسیم میشود که هر کدام را به صورت جدا گانه بررسی میکنیم.

تغذیه مناسب

ما برای یک تغذیه مناسب علاوه بر اینکه نیازمند دندانهای سالم هستیم نیاز داریم که این دندانها در سر جای خود قرار گیرد تا از عهده آسیاب کردن غذا نیز برآید برای آسیاب کردن غذا یا به اصطلاح جویدن غذا دندانهای فک پائین و بالا بایستی در یک موقعیتی قرار گیرند که در یک هماهنگی با عضلات عمل جویدن ممکن گردد هر نوع عدم تعادل و یا هر نوع جابجائی دندانها به صورتی که یک سیکل کامل جویدن را به هم بزند سیستم جویدن مختل میشود . این ضرورت اولی بود که ما را وادار میکند تا بتوانیم دندانها را در موقعیت مناسب قرار دهیم و به دنبال راهی برای ردیف کردن، مرتب کردن و صاف کردن دندان های خود باشیم.

زیبائی…

زیبائی صورت امری است که نمیشود آن را جدی نگرفت به هر حال خداوند هر کدام ما را به یک صورت آفریده و خیلی از مشخصات صورت ما به صورت ژنتیکی تعیین میشود .ولی عوامل محیطی هم در شکل گیری صورت بی تاثیر نیست به عنوان مثال وجود لوزه سوم ویا لوزه های بزرگ در سنین ۷-۸ سالگی باعث تنفس دهانی در بچه شده و همین امر در صورت تداوم با فشار منفی که در سقف دهان ایجاد میکند به مرور باعث کشیده تر شدن صورت و در نتیجه بسته تر شدن قوس فک بالا میشود که در موارد شدیدتر واقعاً به زیبائی لطمه میزند . با تشخیص به موقع و رفع تنفس دهانی بخوبی میشود از ایجاد این مشکل در بچه جلوگیری کرد . بسیاری از درمانهای ارتودنسیبرای رفع ناهنجاری هائی که در ظاهر صورت اثر نامطلوب دارد صورت میگیرد . پس و پیش بودن دندانهای جلویی یا جلو و یا عقب بودن فک و عدم تناسب آن با صورت که باعث عدم زیبایی میشود همه نیاز به ارتودنسی را ایجاب میکند و این حق طبیعی هر فردی است که به فکر زیبائی خود باشد. چون برای یک شخصیت سالم واقعاً موثر است.

مسائل بهداشتی

یکی از مشکلاتی که ردیف نبودن دندانها ایجاد میکند عدم توانائی در تمیزکردن مناسب این دندانها است . شما فکر کنید که در قوس فک بلای شما که همه در یک ردیف قرار گرفته اند یک دندان نسبت به بقیه داخل تر قرار گرفته باشد …. خوب چه اتفاقی می افتد . به طور معمول که مسواک میزنیم این دندان کمتر مسواک میخورد و در دراز مدت میبینید همین دندان همراه با دندانهای کناری زودتر از دندانهای دیگر میپوسد شاید این مسئله را زیاد جدی نگیرید ولی منی که هر روز با چندین بیمار از نزدیک سرو کار دارم بخوبی میبینم که چنین دندانها چطوری زود خراب میشود بقول معروف در نمونه های انبوه خود را بخوبی نشان میدهد . خوب با اصلاح وضعیت این دندان و هم ردیف کردن این دندان ما زمینه را برای بهتر تمیز کردن این دندان فراهم میکنیم . پس به طور خلاصه ما برای درک موضوع ارتودنسی باید اول از همه بدانیم که یک دندان نرمال و ردیف شده چه مشخّص اتی دارد و دوم چه ناهنجاری هائی در ردیف بودن دندانها ممکن است پیش بیاید و سوم اینکه چه ضرورتی دارد که این دندانهایی که ردیف نیستند را ردیف کنیم

ارتودنسی

هدف از ارتودنسی علاوه بر ردیف شدن دندانها،کاهش پوسیدگی های دندانی که پیرو نامرتبی دندانها و قرارگیری مواد غذایی در نواحی بین دندانها صورت می گیرد و در نتیجه افزایش عمر مفید دندانها می باشد. امروزه به دلیل حضور شیوه ها و ابزار پیشرفته ارتودنسی،انجام این درمان در زمان کوتاه تری نسبت به شیوه های قدیمی تر در هر سنی امکان پذیر می باشد. جهت تامین زیبایی در درمان ارتودنسی ثابت، براکت ها به صورت همرنگ دندان، طلایی، رنگ دندان و یا بی رنگ ارائه شده است. نوع رنگ دندان و بی رنگ، برخلاف براکتهای نقره ای رنگ از دور دیده نمی شود و به شدت مورد استقبال بزرگسالانی که در اجتماع و محل کار حضور می یابند قرار گرفته است.

Untitled

آیا دستگاههای ارتودنسی موجب درد و ناراحتی می شوند؟

عوارض ارتودنسی ازجمله درد هنگام تزریق وجود ندارد بلکه فقط برای یک تا دو روز بعد از هر ویزیت، دندانها کمی حساس می شوند. به مرور که درمان ارتودنسی پیش می رود از این حساسیت نیز کاسته می شود. در مواردی که این حساسیت در 2-1 روز اول آزار دهنده باشد می توان از استامینوفن استفاده نمود. هر چند در این موارد اگر دارویی نیز مصرف نشود پس از سپری شدن 2-1 روز این حساسیت خود به خود برطرف می شود.

بهترین زمان ارتودنسی چه زمانی است؟

زمانی که ساختمان های صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.سن مناسب در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. البته در سنین بالا تر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است. سن بیمار از این نظر اهمیت دارد که به ما نشان می دهد چه امکاناتی برای درمان در اختیار داریم. آیا زمانی برای پیش درمانی در اختیارمان است یا خیر؟ یا اصلا چنین درمان هایی ضروری است؟ آیا از فاکتور رشد می توان کمک گرفت یا خیر؟ تمام جواب ها به سن بیمار ختم می شود؛ به همین دلیل بیماران را از نظر سنی دسته بندی می کنیم. البته فراموش نکنید که تا زمانی که دندان در دهان است می توان این درمان را انجام داد و به قول معروف هیچ وقت دیر نیست.

دوره درمان ارتودنسی چند سال است؟

درمان به طورمعمول حدودا یک سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می کشد، البته به دنبال آن برای حفظ روابط بین دندانی باید تا مدتی از پلاک نگهدارنده استفاده کرد. همانطور که گفته شد، مدت و زمان بستگی به نوع درمان و سن بیمار هم دارد.

اگر درمان ارتودنسی انجام ندهم و دندان های نا مرتب خود را را درمان نكنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر درمان ارتودنسی برای مرتب كردن دندانها انجام نشود مشكل پیچیده ای برای سلامتی عمومی شما ایجاد نمی شود. اما تمیز كردن و تمیز نگه داشتن دندانهای نامرتب دشوارتر است و اگر نتوانید دندانها را تمیز نگه دارید پوسیدگی دندانی، مشكلات لثه و بوی بد دهان ایجاد می شود. لازم به ذکر است که دندانهای نامرتب، وضعیت لبخند، صحبت كردن، بلع و حركات فك را نیز به صورت نامناسبی تحت تاثیر قرار می دهد. داشتن دندانهای ردیف، مرتب و سالم، لبخندی زیبا و جذاب و جویدن راحت غذا آنقدر ارزش دارد كه دردسرهای مختصر ارتودنسی را تحمل نماییم.

آیا می توانم برای درمان ارتودنسی از دستگاههای ارتودنسی نامرئی استفاده كنم؟

دستگاههای نامرئی ارتودنسی، دستگاه هایی هستند كه همرنگ دندان می باشند و یا اینكه از پشت به دندانها متصل می شوند. البته در مواردی كه نامرتبی دندانها شدید باشد این دستگاههای نامرئی توانایی كافی در اصلاح مشكلات شدید را ندارند و دستگاههای ارتودنسی معمولی ( فلزی) در این موارد موثر تر می باشند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.