امگا3 و سرطان پروستات

[sbu_post_image]

امگا3 مفید برای قلب، مضر برای پروستات

محققان با مطالعه ارتباط بین چربی‌های رژیمی و خطر ابتلا به سرطان پروستات به این نتیجه رسیدند كه مصرف بعضی مواد موجود در غذاها مانند امگا 3 اگرچه برای قلب مفید است اما برای پروستات مضر است. گسترده‌ترین تحقیق در زمینه ارتباط بین چربی‌های رژیمی و ابتلا به سرطان پروستات نشان داد كه هرچیزی كه برای قلب مفید است لزوماً برای پروستات مفید نیست.

بررسی های انجام شده روی طیف گسترده‌ای از مردم در نواحی مختلف كه بالغ بر 3400 نفر را شامل می‌شد، نشان داد كسانی كه میزان اسید docosahexaenoic یا DHA در خون آنها بیشتر است خطر ابتلا به سرطان پروستات در میان آنها بیشتر است.

در مقابل مردانی كه نسبت اسیدهای چرب ترانس در خون آنها بیشتر باشد كه عامل مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی و التهابات است در صورتی كه حاوی روغن‌های گیاهی هیدروژنه باشد خطر ابتلا به سرطان پروستات در میان آنها 50 درصد كمتر است. اسید چرب امگا 6 كه در بیشتر روغن‌های گیاهی یافت می‌شود علی‌رغم اینكه خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش می‌دهد ولی در ابتلا به بیماری قلبی و التهابی موثر است. التهابات مزمن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. در حالی كه امگا3 كه به طور گسترده در ماهی وجود دارد، خاصیت ضدالتهابی دارد.

امگا3 نوعی اسید چرب غیراشباع است كه در زنجیر اتصال كربن آن یك گروه كربوكسیل و چندین پیوند دوگانه وجود دارد. مصرف امگا3 در پیشگیری در بیماری‌های قلبی و پوكی استخوان بسیار مفید است. كاهش فشارخون، كاهش كلسترول و تری‌گلیسیرید خون، كاهش درد و كاهش التهابی در سرتاسر بدن از فواید مصرف امگا3 هستند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان