انزال دیررس

 [sbu_post_image]

اختلالات جنسی شایع در مردان را می توان به سه دستۀ بزرگ تقسیم کرد: اختلال در میل جنسی، اختلال در نعوظ، و اختلال در انزال. خود اختلال در انزال 5 نوع شایع دارد که عبارتند از: انزال زودرس، انزال دیررس، ناتوانی در رسیدن به انزال، انزال دردناک و عدم انزال. فرایند انزال در مردان تحت کنترل سیستم عصبی خودکار می باشد. بنابراین یک مرد نمی تواند انزال خود را تحت کنترل در آورد. اینکه کدام قسمت از مغز انزال را کنترل می کند، دقیق مشخص نمی باشد. انزال دیررس عبارت است از تاخیر در انزال به میزانی که سبب ناراحتی بیمار گردد. در بیش از 80 درصد مردان فرایند انزال ظرف 5-2 دقیقه اتفاق می افتد. در انزال دیررس این زمان به مقدار زیاد مثلا به 60-45 دقیقه یا بیشتر افزایش می یاید. حدود 4 درصد مردان مبتلا به انزال دیررس هستند.

عوارض انزال دیررس

وقتی جوان هستید این مسئله اصلا برایتان مهم نیست و فکر می کنید همه با این مسئله مواجه هستند.ولی وقتی مسئله بچه دار شدن مطرح می شود…دیگه برای خودش مشکل محسوب می شود.تاثیر نامطلوبی در روابط جنسی با شریک جنسی تان می گذارد و اینکه زن این تصور را داشته باشد که بعد از معاشقه مردش توان انزال ندارد مسئله ناراحت کننده ای هست. گاهی کار به جدایی میکشد و گاهی دیده می شود بعد از جدا شدن تازه , به فکر درمان می افتند

متاسفانه در حال حاضر هیچ قرص و داروئی برایش وجود ندارد. منتها همین کار که زن و شوهر در پی درمان می افتند و با هم به درمانگر مراجعه می کنند باعث خوشحالی هست. گفتیم که داروئی وجود ندارد ولی نگفتیم هیچ کاری نمی شود انجام داد. درمانگر تلاش می کند اضطراب بیمارش را کاهش دهد به این ترتیب که اعتماد به نفسش را برای حل مشکل بیشتر کند.

 تشخیص انزال دیررس

برای تشخیص انزال دیررس در ابتدا باید یک شرح حال دقیق از بیمار اخذ و معاینات لازم را انجام داد. باید موقیعت اجتماعی و فرهنگی و حالات روحی و روانی بیمار را سنجید. این بیماران نیاز به آزمایشات دقیق دارند. بطور خلاصه برای تشخیص انزال دیررس از اقدامات زیر استفاده می شود:
• آزمایشات خون از جمله آزمایشات هورمونی و قند خون
• بررسی عملکرد سیستم عصبی خودکار
• انجام تصویر برداری از نظر اختلالات مادرزادی و اکتسابی سیستم انزالی
سیستوسکوپی

درمان انزال دیررس

روش درمانی این اختلال مشابه با اختلال انزال زود رس مشاوره روان شناسی و هیپنوتیزم درمانی می باشد. البته روشهای دیگر درمانی همچون روشهای دارو درمانی  هم میتواند بکار گرفته شود. در ضمن در همه زمینه ها ابتدا باید عوامل پزشکی بررسی شود پس از آن روشهای روان شناسی می تواند موثر واقع شود.
لازمه درمان صحیح تشخیص دقیق علت انزال دیررس است. گاهی باید علت اصلی را برطرف کرد. ولی اکثرا نیاز به دارودرمانی پیدا می شود. گاها لازم است داروئی که بیمار مصرف می کند، عوض کرد. گاها لازم است برای بیمار روش صحیح رابطه زناشوئی را آموزش داد.
داروهائیکه در درمان انزال دیررس مفید هستند به قرار زیر می باشند:
• داروهائیکه میزان دوپامین را در خون بالا می برند
• داروهائیکه گیرنده های آلفا را تحریک می کنند
• داروهائیکه بعضی گیرنده های سروتونین را تحریک می کنند
• بعضی محرکهای گیرنده های هیستامینی
البته در تعدادی از موارد بیمار نیازمند روان درمانی یا رفتار درمانی است که در این موارد همکاران روانشناس بالینی متخصص در این زمینه خیلی کمک کننده خواهند بود.

منبع : 7سیب  و  drdtavana  وdownloadnewmusic

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان