انواع جراحي هاي پروستات

انواع جراحي هاي پروستات
انواع جراحي هاي پروستات

تراشيدن پروستات از طريق ( پيشابراه TURP ): اين نوع جراحي شيوه مؤثري براي درمان بزرگي خوش خيم مختصر تا متوسط مي باشد . جراح يک لوله از طريق پيشابراه وارد مي کند و بافت پروستات را با دستگاه خاصي برمي دارد . ممکن است لازم باشد ۳-۵ روز در بيمارستان بمانيد

پروستات برداري باز:

اين روش جراحي در موارد پيشرفته تر بيماري پروستات انجام مي شود . اين روش شامل برش و برداشتن غده يا بخش بزرگ شده پروستات مي باشد . در بعضي موارد تمامي پروستات برداشته مي شود ( پروستات برداري کامل ) . اين روش جراحي معمولاً مستلزم چند روز بستري شدن در بيمارستان مي باشد

برش گردن مثانه :

همچنين اين روش به نام برش ( پروستات از طريق پيشابراه TUIP معروف است ) اين روش جديد شبيه به روش تراشيدن از طريق پيشابراه است . اختلاف آن اين است که در اين روش از ايجاد برش هاي کوچکي در پروستات استفاده مي وشد که فشار وارد بر پيشابراه را کم مي کند . هيچ بافتي برداشته نمي شود و ممکن است نيازي به بستري شدن نباشد

۳-کرايوتراپی (Cryotherapy) :

استفاده درمانی از سرمای شديد. در اين روش سوند (probe) سونوگرافی به داخل مقعد انداخته می شود تا پزشک اورولوژی تصوير محل مورد نظر را بر روی صفحه ببيند. در اين روش پزشک با انداختن سوند درون غده پروستات از طريق شکاف کوچکی بين مقعد و کيسه حاوی بيضه‌‌ ها نيتروژن مايع را به غده پروستات هدايت می‌ کند. نيتروژن مايع در داخل بافت منجر به انجماد بافت و انهدام سلول‌های سرطانی بافت غده پروستات می‌ شود. کرايوتراپی روشی موثر برای درمان مقاطع کوچک ابتلا به سرطان است. احتمال آسيب ديدگی مثانه و التهاب دستگاه تناسلی از عوارض جانبی اين روش است.

۴-شيمی درمانی :

سیکلوفسفاماید، سیس پلاتین ، دوکسوروبیسین ، دانشمندان آمريكايي دارويي از ويتامين دي را براي درمان سرطان پيشرفته پروستات توليد كردند. اين دارو (‪ “Asentar (DN-101ناميده شده است، اين دارو را مي‌توان دركنار داروهاي شيمي درماني براي بيماراني كه مبتلا به مراحل پيشرفته سرطان پروستات هستند، تجويز كرد. ،ويتامين دي نقش مهمي در تنظيم بافتهاي پروستات و پستان ايفا مي‌كند.پکليتکسل (يا “تاکسول”)، که باعث می شود سلول های سرطانی خودکشی کنند، پيش از اين نيز يکی از درمان های اصلی سرطان پروستات بوده اما اين نوع درمان به مرور در برابر سلول های سرطانی مقاوم، بی اثر می شود.

به همين دليل پزشکان به دنبال دارويی ديگر هستند تا توام با پکليتکسل از آن استفاده کنند. استفاده از داروی “گليوک”، که برای درمان لوسمی تجويز می شود، به جلوگيری از گسترش سرطان پروتسات کمک کرده است گليوک از انتقال پيام هايی که به سلول ها اجازه تکثير می هند، جلوگيری می کند. محققان متوجه شدند که اين دارو مکانيزمی را متوقف می کند که موجب رشد رگ های خونی تومورها می شود عوارض جانبی شيمی درمانی عبارتند از: ريزش موی سر و ابرو، کاهش گلبولهای سفيد خون، ضعف سيستم ايمنی و دفاعی بدن، عفونت، احساس درد، خشکی دهان و پوکی استخوان

۵-راديوتراپی:

از آنجا که تومور ممکن است بافتهای اطراف غده پروستات را در بر گرفته باشد انجام جراحی و برداشتن غده پروستات کافی نيست و هر تظاهری از وجود PSA در آزمايش حاکی از گستردگی تومور است. در چنين وضعيتی الگوهای درمانی وسيع‌ تری مانند راديوتراپی پی ‌گيری می ‌شود. هدف از راديوتراپی کنترل رشد سلولهای سرطانی است. تابش اشعه به محل تومور ممکن است به صورت خارجی يا داخلی باشد.

راديوتراپی خارجی:

در اين روش بيمار در معرض تشعشع قرار می‌ گيرد. اشعه از چند زاويه مختلف از خارج از بدن به تومور هدايت می ‌شود. اين روش کاملا بدون درد است و به مدت ۷ تا ۸ هفته ادامه دارد. ولی بيمار از عوارض جانبی مانند تحريک‌ پذيری مقعد، اسهال و خستگی مفرط ناشی از تابش پرتو گزارش می ‌دهد. اثرات اشعه ممکن است واکنشهای پوستی به صورت التهاب، خارش، سوزش، ترشح يا پوسته پوسته شدن پوست را به دنبال داشته باشد. تهوع، ‌استفراغ، بی‌ اشتهايی و آسيب‌های عروقی و تنفسی می تواند از ديگر عوارض جانبی راديو تراپی باشد. همچنين راديوتراپی ممکن است باعث سرکوب سيستم خونساز بدن و کاهش گلبولهای سفيد و ضعف سيستم ايمنی بدن و نهايتا بروز عفونت شود.

راديو تراپی داخلی يا براکی تراپی (Brachy therapy):

براکی تراپی برای رساندن مستقيم مقدار زيادی اشعه به ضايعه بدخيم است. در اين روش، در اتاق عمل با استفاده از سرنج‌ های نازک مواد يونيزه در بدن بيمار کاشته می‌ شود.

6-هورمون درمانی : ا

ز آنجا که هورمون تستوسترون به رشد سرطان غده پروستات کمک می کند، هدف از هورمون درمانی کاهش هورمون جنسی در بدن است. اين روش با به کارگيری داروهای ضد تستوسترون انجام می‌ گيرد و شامل تجويز هورمون استروژن به عنوان قرص است که تاثير ضد تستوسترون دارد. عوارض جانبی استفاده از قرصهای حاوی استروژن شامل درد در پستان و رشد پستان است که با قطع مصرف قرص‌ ها از بين می ‌رود.

دانشمندان مولکولی را بنام “ايکول” (eqoul) در روده کشف کرده اند که بعد از هضم سويا بوجود می آيد و از رشد کامل سرطان پروستات و بروز طاسی در سر جلوگيری می کند به همین دلیل مردان ژاپنی که سويای بيشتری می خورند؛ بندرت دچار سرطان پروستات می شوند. مولکول مورد نظر، در کار هورمون مردانه DHT که يک محصول فرعی “تستوسترون” است؛ اختلال ايجاد می کند.

خوردن گوجه فرنگی و کلم بروکلی یا مکملهای لیکوپن دار مفید تر از خوردن سبزیجات به تنهایی است و باعث کاهش رشد تومورهای پروستات می شوند. مردانی که قصد مبارزه یا جلوگیری از سرطان پروستات را دارند باید از منابع مختلف غذایی استفاده کنند و به منظور از بین بردن ریسک ابتلا به سرطان انواع مختلف میوه ها و سبزیجات را مصرف کنند. مردانی که بیش از 3 تا 5 بار در هفته گوجه فرنگی و کلم بروکلی مصرف می کنند، 30 درصد خطر ابتلا به سرطان در آنها کم تر است

فلفل تند معالج سرطان پروستات آلکالوئيدی که سبب تندی زياد فلفل های هالاپينو می شود، به از بين رفتن سلول های سرطان پروستات کمک می کند.

منبع: پرستاری وبیماریها

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان