انواع درمان سنگ دستگاه ادراری

درمان سنگ کلیه، مثانه و حالب

درمان سنگ دستگاه ادراری

یک بیمار مبتلا به سنگ دستگاه ادراری چگونه درمان می شود؟ درمان سنگ های ادراری مجموعه از روش های جراحی و طبی است. درمان هر بیمار بسته به جزئیات نوع سنگ، محل آن، شدت انسداد، چگونگی عملکرد کلیه، وجود یا عدم وجود عفونت ادراری و پیشرفت عبور و حرکت سنگ متفاوت است. اکثریت قریب به اتفاق سنگهای حالب که قطری کمتر از 5 میلی متر دارند خودبخود دفع می شوند. بیماری که درد شدید پهلو (کولیک کلیوی) دارد معمولاً در حال دفع سنگ از حالب به مثانه و احتمالاً به محیط خارج بدن است. به بیمار توصیه می شود که مایعات زیاد بنوشد و یا با تجویز وریدی سرم رد جهت افزایش میزان دفع ادرار سعی در تسریع دفع سنگ صورت می گیرد. همچنین انجام فعالیت های بدنی و تحرک بیشتر توصیه می شود (اگرچه بیمار به خاطر دردی که دارد پیچ و تاب فراوان می خورد). جهت تسکین درد بیمار ابتدا مسکن های معمولی مانند هیوسین، دیکلوفناک و ایندومتاسین تجویز می شود که شکل تزریقی آن ها سریعتر و مؤثرتر است. چنانچه درد بیمار تسکین نیافت از داروهای مخدر تزریقی (ترکیبات مورفین) استفاده خواهد شد. داروهای دیکلوفناک و ایندومتاسین علاوه بر ضد درد بودن خود حرکات دودی حالب را مهار نمی سازند و دفع سنگ و لخته بهتر صورت می گیرد. عفونت همراه سنگ موجود را باید پس از نمونه گیری جهت کشت ادرار با آنتی بیوتیک های مناسب درمان کرد. به طور کلی در مواردی که سنگ باعث ایجاد انسداد یا خونریزی شدید در دستگاه ادراری شده است و یا عفونت و درد شدید و بدون پاسخ به آنتی بیوتیک و مسکن وجود دارد، باید سنگ را به طریقی برداشت.

رفع سنگ دستگاه ادراری

برداشتن سنگ به چه روش هایی امکان پذیر است؟ برداشتن سنگ به چند صورت عملی است:

جراحی

بیرون آوردن سنگ از طریق مجرای ادرار و مثانه به وسیله دستگاه سیستوسکوپ

سنگ شکنی.

روشی که از گذشته های دور برای برداشتن سنگ مرسوم بوده است انجام عمل جراحی و برداشتن سنگ از داخل کلیه، حالب یا مثانه است که با برش جراحی به محل سنگ رسیده و سنگ را از محل خارج می کنند. در روش دیگر به وسیله یک سوند زنبیل مانند قابل انعطاف که در جریان سیستوسکوپی از مجرای ادرار وارد مثانه کرده اند سنگ را به دام انداخته و از همان مسیر خارج می سازند. اما امروزه عمل جراحی جای خود را به تکنیک سنگ شکنی داده است و در حدود 80 درصد موارد از این روش استفاده می شود.

سنگ شکنی کلیه

سنگ شکنی می تواند به سه روش صورت گیرد: الف) شکستن سنگ ها با امواج شوکی که از خارج بدن تابانده می شود – در این روش بیمار را دروان پر از آب می خوابانند و امواج شوکی را با شدت زیاد از طریق یک منبع با بار و ولتاژ زیاد به محل سنگ می تابانند. بیشتر سنگ ها به صورت پودر در آمده از حالب گذشته و وارد مثانه می شوند که یا خودبه خود دفع می شوند (ظرف چند ساعت تا چند روز) و یا به وسیله سیستوسکوپ از مثانه و مجرای ادرار خارج می شوند. این روش معمولاً به صورت سر پایی انجام می شود. ب) سنگ شکنی به وسیله انجام فراصوتی (اولتراسوند) از طریق سیستوسکوپی که به داخل حالب و محل سنگ هدایت شده است- در این روش به وسیله سیستوسکوپ از طریق مجرای ادرار و مثانه وارد می شوند و با وارد کردن امواج فراصوتی در نزدیکی محل سنگ آن را خرد کرده که قطعات ریز سنگ همراه با جریان ادرار به مرور خارج می شوند. ج) سنگ شکنی به وسیله امواج فراصوتی (اولتراسوند یا لیزر) از طریق شکاف در پهلوها- به این صورت که برشی در محل نزدیک به سنگ و معمولاً در پهلوی بیمار ایجاد می کنند وتوسط یک دستگاه میله ای محکم به نزدیک محل سنگ وارد شده و پس از خرد کردن سنگ با امواج فراصوتی و یا لیزر شکسته شده را با همان دستگاه و از شکاف خارج می سازند. لازم به ذکر است که انتخاب و تجویز داروی مورد لزوم و نوع رژیم غذایی و نوع درمان جراحی یا سنگ شکنی بسته به خصوصیات بیمار و ویژگی های سنگ، به عهده پزشک است.

منبع: کتاب سنگ کلیه

رفع سنگ کلیه,درمان سنگ کلیه ,سنگ کليه , جلوگيري از سنگ کليه ,درمان سنگ هاي ادراري ,علت سنگ کلیه,پیشگیری از سنگ کلیه,آدرس متخصص سنگ کلیه ,آدرس پزشک سنگ کلیه,آدرس متخصص سنگ کلیه,پزشک متخصص سنگ کلیه تهران,آدرس پزشک متخصص سنگ کلیه,آدرس دکتر سنگ کلیه,دکتر سنگ کلیه,پزشک سنگ کلیه تهران,دکتر درمان سنگ کلیه,متخصص سنگ کلیه,متخصص سنگ کلیه تهران,دکتر سنگ کلیه تهران, دفع ادرار دردناک در مردان,شیوه ی زندگی و عفونت های ادراری,پیشگیری از عفونت های ادراری,رژیم غذایی و عفونت های ادراری,شیوه ی زندگی و عفونت های ادراری,زندگی جنسی و عفونت های ادراری,رفع عفونت های ادراری,علت عفونت های ادراری,پیشگیری از عفونت های ادراری, درمان عفونت های ادراری,علایم عفونت های ادراری,عوارض عفونت های ادراری,متخصص عفونت ادراری تهران,دکتر عفونت ادراری تهران,پزشک عفونت ادراری تهران,آدرس دکتر عفونت ادراری ,آدرس پزشک عفونت ادراری ,پزشک متخصص عفونت ادراری تهران,آدرس پزشک متخصص عفونت ادراری ,آدرس متخصص عفونت ادراری ,متخصص کلیه و مجاری ادرار تهران,متخصص مجاری ادراری تهران,آدرس متخصص کلیه و مجاری ادرار ,آدرس متخصص مجاری ادراری,سنگ کلیه,روش‌های درمان سنگ کلیه,علت سنگ کلیه,تشخيص سنگ کليه ,سنگ کليه,علایم سنگ کليه,  متخصص بیماری کلیه تهران,دکتر بیماری کلیه تهران,پزشک بیماری کلیه تهران,آدرس دکتر بیماری کلیه ,آدرس پزشک بیماری کلیه ,پزشک متخصص بیماری کلیه تهران,آدرس پزشک متخصص بیماری کلیه ,آدرس متخصص بیماری کلیه ,متخصص کلیه و مجاری ادرار تهران,متخصص مجاری ادراری تهران,آدرس متخصص کلیه و مجاری ادرار ,آدرس متخصص مجاری ادرار

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان