انواع درمان فتق اینگوینال

9k=

فتق مغبنی

یکی از شایعترین بیماری های سیستم ادراری تناسلی است که به دو فرم مادرزادی یا اکتسابی وجود دارد

در قوانین خدمت سربازی  یکی از موارد معافیت دائم از سربازی وجود فتق اینگوینال میباشد ولی در موارد زیادی بدلیل عدم اطلاع فرد از بیماری خود دوران خدمت را حتی با وجود مشکلات ناشی از فتق به اتمام میرساند .

بیماری فتق اینگوینال

فتق اینگوینال باز بودن کانال اینگوینال بین حفره شکم و ساک بیضه میباشد که منجر به نزول مایع و ارگانهای  شکمی به طرف کیسه بیضه میگردد.

علامت بالینی

تورم و بزرگ شدن ناحیه اینگوینال که در دوطرف زیر شکم قرار دارد و در موارد شدید تا کیسه بیضه امتداد میابد. در موارد مادرزادی و مزمن معمولا بدون درد و در موارد حاد دردناک است

درمان فتق اینگوینال

درمان فتق در هر سنی جراحی میباشد که طی جراحی با ترمیم کانال اینگوینال از نزول روده و ارگانهای شکم به کانال  جلوگیری میشود.

 روش هایی برای جراحی فتق اینگوینال

تکنیکهای متعددی برای جراحی ترمیم فتق اینگوینال وجود دارد از بستن ساده محل فتق با تکنیک های متداول مثل دارن یا باسینی تا روش ترمیم با مش و یا روش لاپاروسکوپیک.

بهترین تکنیک

نمیتوان یک تکنیک حاص را بعنوان بهترین ذکر کرد چون بسته به مهارت جراح و تجربه وی از هر تکنیکی میتوان نتیجه خوب گرفت و همچنین خلاف آن هم صادق است.به هرحال مهارت جراح مهمترین است.

بهترین زمان جراحی فتق اینگوینال

اگر ارگانهای شکمی بداخل فتق رانده شده و و با تورم باعث بدام افتادن روده شده و دردناک بوده و قابل برگشت نیست بصورت اورژانس باید جراحی انجام شود ولی اگر حاد نبوده و دردناک نیست بصورت ارجنسی(انجام جراحی در اولین فرصت) باید جراحی انجام شود.حتی در نوزادان در صورت تشخیص فتق باید سریعا جراحی گردد و گذشت زمان جهت رشد بیشتر کودک صحیح نیست و ممکن است خطرناک باشد.

 روش غیر جراحی برای درمان فتق

روش غیر جراحی مثل درمان دارویی وجود ندارد ولی در مواردی که بدلیلی فرد قادر به جراحی نیست میتواند بوسیله بستن محل فتق مانع بیرون زدگی فتق و عوارض آن شود که بدین منظور وسیله ای بنام فتق بند ساخته شده در داروخانه ها موجود است ولی این روش مناسب و مورد تائید در بیماران جوان نیست.

منبع:تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان