انواع و علل ریفلاکس ادراری

برگشت ادرار از مثانه به طرف بالا و کليه ها يک بيماري نسبتا شايع است که با عفونتهاي ادراري راجعه در کودکان مشخص مي شود و اگر به موقع درمان نشود ممکن است سبب از بين رفتن کليه ها گردد.

Vesicoureteral

علت ریفلاکس ادراری (بازگشت ادرار به بالا)

 کوتاهی طول حالب داخل مثانه ای علت اصلی است که می تواند زمینه ارثی هم داشته باشد(لزوم غربالگری برادران و خواهران فرد مبتلا به بازگشت ادرار) ولی علل دیگر شامل:

  • وجود دریچه مادرزادی مجرا درپسربچه ها،
  • مثانه عصبی
  •  و…

انواع ریفلاکس ادراری

1)      ریفلاکس ادراری اولیه

در ریفلاکس ادراری اولیه حالب نوزاد در مرحله جنینی خوب تکامل نیافته و ادرار به طرف بالا برگشت دارد که اگر این ریفلاکس خفیف باشد با رشد نوزاد و تکامل اندام‌های دستگاه ادراری، مشکل برطرف می‌شود.

2)      ریفلاکس ادراری ثانویه

ریفلاکس ادراری ثانویه در اثر انسداد مسیر خروج ادرار و یا افزایش فشار درون مثانه به علتی مثل وارد آمدن ضربه که باعث برگشت ادرار به طرف حالب‌ها می‌شود، به وجود می‌آید.

منبع : هفت سیب و دکتر بیک و همشهری

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان