برداشتن پروستات با عمل جراحي باز

برداشتن پروستات به روش جراحي باز يا عمل پروستاتكتومي

برداشتن پروستات به روش جراحي باز يا عمل پروستاتكتومي
برداشتن پروستات به روش جراحي باز يا عمل پروستاتكتومي

برداشتن پروستات به روش جراحي باز يا عمل پروستاتكتومي

پروستات يك غده كوچك در زير مثانه است كه در تمام مردان وجود داشته و بعد از 50 سالگي به تدريج بزرگ مي شود و با فشار بر روي مجراي ادرار منجر به اشكال در دفع ادرار مي گردد. در صورتي كه اين عارضه شديد بوده و درمان بزرگی پروستات با دارو امکان پذیر نشود، پزشك پس از معاينه و بررسي هايی مانند سونوگرافي و گاه سيستوسكوپي اقدام به عمل جراحي باز پروستات مي نمايد كه اين روش مؤثرتر از روش TURP  (برش پروستات از طريق مجرا(   بوده و عوارض كمتري دارد.

قبل از عمل توسط متخصص بيهوشي مشاوره مي گرديد.به شما توصيه مي شود به منظور كاهش احتمال خونريزي طي 10 روز قبل از عمل، از مصرف آسپيرين و ساير داروهاي مسكن ضد التهاب (مانند ايبوپروفن و ايندومتاسين) خودداري نماييد. شما قبل از عمل بستري مي شويد، جهت آمادگي براي عمل از شب قبل از عمل بايستي ناشتا باشيد. ممكن است نياز به سرم و آنتي بيوتيك تزريقي باشد كه براي شما شروع مي شود. در صورت نياز به تزريق خون حين عمل، از قبل براي شما

خون هم گروه رزرو مي گردد.

عمل جراحي معمولا با بيحسي نخاعي انجام مي شود. در اين روش با تزريق مواد بيحس كننده در بين مهره هاي كمر بي دردي كامل حين عمل ايجاد مي شود.

عمل جراحي با يك برش در قسمت پائين شكم انجام مي شود. بعد از خارج كردن پروستات، براي كنترل خونريزي بعد از عمل در برخي روشها يك سوند از راه شكم داخل مثانه قرار داده مي شود.

معمولا حدود 4 تا 5 روز بعد از عمل در بيمارستان بستري خواهيد بود. در 24 ساعت اول بعد از عمل جهت كنترل خونريزي در ادرار به طور مداوم از شستشوي مثانه با سرم استفاده مي شود. بعد از برطرف شدن خونريزي و خارج كردن لوله شكم، شما مي توانيد با سوند مجرا مرخص شويد و چند روز بعد جهت خارج كردن سوند مجرا و كشيدن بخيه ها به طور سرپايي به پزشك اورولوژی مراجعه نماييد. در تعداد كمي از بيماران مشکل بی اختیاری ادرار پیش می آید. برگشتن كامل كنترل و اختيار ادرار تا مدتي طول مي كشد.

بعد از جراحی ممكن است رنگ ادرار شما تا چند روز قرمز باشد. براي رفع اين مسئله اگر محدوديتي از نظر پزشك معالج نداريد، حداقل ساعتي يك ليوان آب يا مايعات ديگر مصرف كنيد.

شما تا چند روز طبق دستور پزشك از آنتي بيوتيك خوراكي استفاده مي كنيد. بعد از خارج كردن سوند

ممكن است تا چند روز حالت تكرر ادرار، سوزش ادرار و اضطرار در دفع ادرار داشته باشيد كه به تدريج برطرف مي گردد. 6 تا 8 هفته بعد از عمل، از بلند كردن اجسام سنگين پرهيز كنيد.

در صورت تب، بند آمدن ادرار يا تورم بيضه ها حتما با پزشك خود تماس بگيريد.

عوارض جراحي پروستات

برای بررسی عوارض جراحی پروستات باید بدانیم  عمل جراحي پروستات بر روي توانايي جنسي تأثيري ندارد ولي اكثر موارد به هنگام مقاربت، مايع مني خارج نمي شود. اين مسئله به علت برداشته شدن پروستات و برگشت مايع مني به داخل مثانه بوده و بعدا اين مايع به همراه ادرار دفع مي شود. بيماران نبايد خارج نشدن مني را به عنوان ناتواني جنسي تلقي كنند.

منبع : sinahospital

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان