بزرگی پروستات درمردان و تکرر ادرار

images?q=tbn:ANd9GcQRY6HSARQ1Die84VKKgUULZQz2BpOCTcMJNLv5 sF6t7KS2vTq

بزرگي پروستات معمولاً در مردان بالاي 60 سال با تكرر ادرار شروع مي‌شود كه اين عارضه مثانه را تحريك مي‌كند.

 مهمترين علت تكرر ادرار در مردان بالاي 60 سال مشكل پروستات است و معمولاً اين افراد بزرگي پروستات دارند و به همين دليل براي آنها انسداد مجاري ادراري ايجاد مي‌شود و نمي‌توانند به خوبي ادرار خود را تخليه كنند.با اين وجود مقداري از ادرار نيز در مثانه باقي مي‌ماند و گاهي اوقات خود بزرگ‌بودن پروستات مثانه را تحريك مي‌كند كه احساس ادرار داشته باشد.

 بزرگي پروستات معمولاً با تكرر ادرار شروع مي‌شود، اگر عفونت ثانويه به اين عارضه اضافه شود درمان آن سخت‌تر مي‌شود. البته اگر به همراه بزرگي پروستات عفونت ثانويه نيز وجود داشته باشد بايد آن را درمان كرد.

 گاهي اوقات براي درمان بزرگي پروستات نياز به جراحي وجود دارد و همچنين گاهي سنگ‌هاي ادراري وجود دارند كه وقتي به كف مثانه و انتهاي حالب مي‌رسند مثانه را تحريك كرده و احساس ادرار در فرد به وجود مي‌آورند. همچنين برخي سنگ‌ها كه وارد مثانه مي‌شوند اين عضو را تحريك مي‌كنند.

تشخیص عفونت ادراری

در اين افراد اگر مشكوك به عفونت ادراري شويم آزمايش ادرار، ‌سونوگرافي و عكسبرداري بايد انجام شود.

 تكرر ادرار در شب و در سالمندان يكي از دلايل بزرگي پروستات است گاهي اوقات تكرر ادرار به دليل بيماري‌هاي بدخيم صورت مي گيرد كه اين عارضه به ويژه در سنين بالاي 40 سال و در افراد معتاد ديده مي‌شود.

تکرر ادرار در سنین بالا در فصل زمستان

علاوه بر بیماری قند و پروستات وفشارخون و اب اوردن شکم و ریه (ازتنگی نفس تا اب اوردن ریه ها ). تکرر ادرار در خانمهای حامله . مشکلات عصبی که منجر به تکرر ادرا میشه .ترس کودکان (تکرر و شب ادراری).عوارض برخی داروها، کیست کلیه ، سردمزاجی یا غلبه بلغم ، که باعث تکرر ادرار میشود …..

کسانی که تکرر ادرار و تخلیه ادرار بیش از اندازه دارند بخاطر اینکه هنگام ادرار نمک بدن هم از دست میرود  . کسانی که نمک برایشان  مضر است میتوانند ترخون استفاده کنند همراه غذا یا دم کرده ی آن  که جبران نمک میکند .و کسانی که مشکل کلیوی دارند ممکن است گلبولها ناطبیعی شود  بنابراین حتما مشکل کلیوی را حل کنند .

 

منبع:سیب سلامتی    نیک صالحی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
×مشاوره رایگان