post_image

مشکلات ادراری بانوان

بی اختیاری ادراری در زنان و روش های تشخیص و درمان :


اگر شما بانوی محترم باسرفه،عطسه،خندیدن و یا ورزش و هر گونه فعالیت فیزیکی دچار بی اختیاری و نشت ادرارمی شوید و یا اگر با پر شدن مثانه دچار حالت اضطراب و ترس از ریزش و بی اختیاری ادراری می شوید مطالعه این مقاله به شما کمک میکند نوع بی اختیاری ادراری و نحوه درمان آن را بدانید.
آیا می دانید بی اختیاری ادراری در زنان مسئلهای است که میلیون ها زن در جهان به آن مبتلا هستند و اکثریت این بیماران به علت شرم و حیا این مشکل خود را با کسی مطرح نمی نمایند.آیا می دانید بسیاری از بی اختیاریهای ادراری خفیف یا شدید با درمان سرپایی نیز قابل درمان هستند؟

علل بیاختیاری ادراری اغلب ضعف عضلات کف لگن به علت حاملگی متعدد،زایمان های دشوار و یایائسگی می باشد.علت های دیگر چون عفونت های ادراری و واژینال و یا یبوست به طورموقت و گذرا نیز سبب بی اختیاری ادراری می شود.

انواع بی اختیاری ادراری:


۱-بی اختیاری ادراری همراه با فوریت است که بیمار به محض احساس ادرار دچار ریزش ادرار میشود و قادر به کنترل ادرار تا رسیدن به دستشویی نمی باشد.

این نوع بی اختیاری در کودکان و دختر بچه ها نیز شایع است.

۲- بی اختیاری ادراری،بی اختیاری کامل ادرار در تمام ساعات شبانه روز در خواب و بیداری است که فرد اصلااحساس دفع ادرار ندارد و مدام بی اختیاری دارد.

۳-بی اختیاری ادراری بی اختیاری استرسیStress Urinary Incontinencyاست که شایع ترین بی اختیاری ادراری که بیمار با سرفه،عطسه،خندیدن،دویدن،ورزش کردن و وزنه سنگین بلند کردن دچار بی اختیاری و نشت ادراری می شود که اغلب این افراد کسانی هستند که پس از حاملگی و یا زایمان ویا یائسگی دچار این نوع بی اختیاری ادراری می شوند.در دوران یائسگی به علت فقدان هورمون استروژن این وضعیت بسیار شایع است و روزانه تعداد زیادی از خانم های یائسه با این نوع بی اختیاری ادراری به مطلب مراجعه می کنند.

تشخیص بی اختیاری ادراری  :


نوع بی اختیاری ادراری مهم ترین مسئله در درمان موفق است.اگر شما به پزشک ارولوژیست مراجعه کرده وعلائم تان را کاملا به پزشک توضیح دهید،او می تواند با تست های مختلف از جمله  نوار مثانه نوع بی اختیاری ادراری شما و درمان آن را مشخص کند و علت ایجاد آن را نیز به شما توضیح دهد.

درمان بی اختیاری ادراری  :

درمان مختلفی از قبیل درمان دارویی،درمانهای فیزیوتراپی(تمرین عضلات کف لگن که عضلات ضعیف را قوی می سازد) و دیگر درمان های سرپایی و درمان های جراحی در موارد شدید بی اختیاری شما را کاملا درمان می کند.

منبع:رهجو

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک