بیماری های مردان

[sbu_post_image]

بیش از 40 درصد مردان ایرانی چاق هستند و حدود 30 درصد آن‌ها کم تحرکند. حوادث ترافیکی و اعتیاد به ترتیب در مردان 5 و 10 برابر زنان است.


حوادث ناشی از کارهای مکانیکی، قتل و خشونت،‌ بیماری‌های قلبی و ریوی، خودکشی، آسم، سوختگی، اسکیزوفرنی و ایدز در مردان بیشتر از زنان است. حدود 30 درصد مردان دارای کلسترول خون بالاتر از زنان هستند. مردان معمولا کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند.

علائم سرطان در مردان

برخی از علائم سرطان در مردان اختصاصی هستند.

1- توده پستانی

سرطان سینه مردان شایع نیست، ولی ممکن است بروز کند. هر توده جدیدی در ناحیه سینه در مردان نیاز به بررسی به وسیله پزشک دارد.

2- درد

افراد در هر سنی ممکن است به دردهای مبهم یا حاد مبتلا شوند. اما درد ممکن است نشانه اولیه برخی سرطان‌ها باشد، هر چند که در اغلب موارد احساس درد ناشی از سرطان نیست.

3- تغییراتی در بیضه

هر تغییری در اندازه بیضه، چه بزرگ شدن و چه کوچک شدن باید مورد بررسی قرار گیرد. تورم یا وجود توده در بیضه را نباید نادیده گرفت. برخی از سرطان‌های بیضه بسیار سریع رشد می‌کنند، بنابراین تشخیص زودرس آن‌ها مهم است.

4- تغییرات در گره‌های لنفاوی

اگر متوجه توده یا تورمی در گره‌های لنفاوی زیر بغل یا گردن شدید، به آن توجه کنید. در صورتی که گره لنفاوی به طور پیشرونده‌ای بزرگ‌تر شود و بزرگی آن بیش از یک ماه ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونتی یافت نشود، معمولا پزشک دستور نمونه‌برداری از گره لنفاوی را می‌دهد.

5- تب

اگر تبی دارید که علت آن مشخص نیست، به پزشک مراجعه کنید. تب در سرطان هنگامی رخ می‌دهد که سرطان از محل اصلی خود انتشار پیدا کرده و به بخش دیگری از بدن تهاجم کرده است. تب همچنین ممکن است نشانه اولیه سرطان‌های خونی مانند لنفوم و لوسمی باشد.

6- کاهش وزن غیرمنتظره

اگر مردی بیش از 10 درصد وزن بدن را در طی چند هفته از دست بدهد، باید به پزشک مراجعه کند.

7- دل‌درد و افسردگی

متخصصان رابطه‌ای میان سرطان لوزالمعده و افسردگی یافته‌اند. سایر علائم سرطان لوزالمعده شامل: زردی یا تغییر رنگ مدفوع به رنگ خاکستری است.

 8 – خستگی

خستگی یک علامت مبهم دیگر است که ممکن است در مردان به سرطان مربوط باشد. خستگی مانند تب هنگامی رخ می‌دهد که سرطان گسترش پیدا کرده باشد. خستگی، در برخی از سرطان‌ها ممکن است در همان ابتدای بیماری بروز کند.

9 – سرفه مداوم

سرفه علامت شایعی در سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آلرژی‌ها است. سرفه، عارضه جانبی برخی از داروها می‌باشد. سرفه طولانی مدت علاوه بر سرطان ممکن است نشانه بیماری‌های دیگری مانند برونشیت مزمن یا بازگشت محتویات معده به مری (ریفلاکس) باشد.

10 – اشکال در بلع غذا

برخی از مردان از اشکال در بلع شکایت می‌کنند. اشکال در بلع می‌تواند نشانه سرطان‌های گوارش باشد.

11- تغییرات پوست

نه تنها باید از تغییرات در خال‌های‌تان آگاه باشید، بلکه هر تغییر در رنگ پوست را باید مورد توجه قرار دهید. ایجاد زخم و خونریزی ناگهانی از پوست و پوسته‌ریزی شدید، باید به وسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

12- ظهور خون در جاهای غیرمعمول

اگر خلط خونی دارید، یا خون در مدفوع‌تان ظاهر شده یا ادرارتان خونی باشد، مراجعه به پزشک لازم است.

13- تغییرات دهان

باید در مورد بروز لکه‌های سفید در دهان یا نقاط سفید رنگ روی زبان هوشیار باشید. این تغییر بیانگر بروز ”لوکوپلاکیا”‌، یک ضایعه پیش‌سرطانی است. این عارضه ممکن است در نهایت به سرطان دهان تبدیل شود.

14- مشکلات ادراری

شکایت ادراری مردان با افزایش سن عبارت است از: تکرر ادرار، احساس فوری برای ادرار کردن، احساس باقی‌ماندن ادرار در مثانه و تخلیه نشدن کامل آن، احساس درد یا سوزش در زمان تخلیه ادرار، درد دائمی کمر، لگن یا مفصل ران. این علائم ممکن است به علت سرطان باشد و روز به روز بدتر شود.

مردان 40 ساله، هر 2 تا 3 سال یک بار و مردان بالای 50 سال، هر سال باید از نظر سرطان پروستات غربالگری شوند

15– سوء‌هاضمه

سوء‌هاضمه مداوم، نشانه سرطان مری، گلو یا معده می‌تواند باشد و باید به پزشک اطلاع داده شود.

بیماری قلبی در مردان

با افزایش سن، اندازه‌ی دور کمر مردان زیاد می‌شود. افزایش چربی شکمی، منجر به افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. خطر بروز این بیماری‌ها اگر اندازه دور کمر از 101 سانتیمتر زیادتر باشد، بیشتر خواهد بود. لذا 3 بار در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه ورزش کنید. از غلات سبوس‌‌دار استفاده کنید، مصرف گوشت قرمز را کمتر کنید و میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

ناباروری در مردان

مردانی که به مدت طولانی از جکوزی‌های آب گرم استفاده می‌کنند، نابارور می‌شوند.

استفاده از هورمون‌های آنابولیزان در مسابقات ورزشی ممکن است منجر به ناباروری شود.

با افزایش سن، ناباروری زیاد می‌شود.

مردان مبتلا به بیماری افسردگی، دیابت، قلبی- عروقی، کبدی و کلیوی ممکن است نابارور شوند.

جراحی‌های وسیع لگنی نیز موجب ناتوانی جنسی می‌شود.

صدمات نخاعی، می‌تواند باعث ناتوانی جنسی گردد.

برخی از داروهای فشار خون یا افسردگی می‌توانند ناتوانی جنسی را تشدید کنند.

ازدواج و سلامت مردان

مردانی که ازدواج می‌کنند، در صورت بروز ناراحتی‌های قلبی زودتر به بیمارستان برده می‌شوند، اما مردان مجرد یا مطلقه کمتر متوجه وضعیت سلامتی خود هستند.

زندگی خانوادگی، موجب سلامتی جسم و روان می‌شود و به شما کمک می‌کند در مواقع استرس، به حالت مناسب و پایدار روانی برسید.

ورزش و سلامت مردان

وقتی به سن 40 سالگی می‌رسید، بدن شما تستوسترون کمتری می‌سازد. کاهش این هورمون می‌تواند حافظه، فعالیت جنسی و حجم عضلانی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

پس از 50 سالگی هر 10 سال، 15 درصد از حجم عضلات کاهش می‌یابد.

برای مقابله با فرایند تحلیل رفتن عضلات، پیشگیری از آسیب‌های عضلانی و استخوانی و مقابله با بیماری قلبی، بدنسازی را برنامه روزانه خود قرار دهید.

“اگر به دنبال راز سلامتی خود هستید این نکات  را حفظ و عمل کنید: عدم استعمال دخانیات، حفظ وزن متعادل، ورزش روزانه، تغذیه سالم، کنترل فشار خون و چربی خون و دیابت.”

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان