تبخال ناحیه تناسلی

[sbu_post_image]

عفونت اعضای تناسلی و نواحی مقعد با ویروس تبخال ساده یکی از شایعترین علل بیماریهای مقاربتی در کشورهای توسعه یافته است. علائم ۴ تا ۷ روز بعد از تماس جنسی شروع میشود که ابتدا به صورت سوزش موضعی است. مدت کوتاهی بعد از آن تاولهای کوچک پر از مایعی بروز میکنند که پاره و زخمی میشوند. این زخمها دردناکند و در پوست ختنه گاه -نوک و جسم آلت در مردان و لبهای فرج -کلیتوریس-مهبل-و دهانه رحم در زنان ظاهر میشوند. در مردان و زنانی که راست روده آنها نیز در معرض تماس جنسی است تاولها ممکن است در راست روده و حوالی مقعد بروز کنند. تاولها ۳ تا ۵ روز باقی میمانند و بعد از آن رویه میبندند و طی ۱۰ روز با گذاشتن اثر زخم یا بدون آن ناپدید میشوند.  هنگام عفونت -غدد لنفاوی کشاله ران ممکن است متورم و دردناک شوند.  علائم عمومی مثل تب و کوفتگی ممکن است با این عفونت همراه باشند. بعد از بهبودی ویروس در عقده های عصبی ناحیه مخفی میشود و از آنجا ممکن است ظاهر شود و در فواصل زمانی مختلف پوست را دوباره عفونی کند. حملات عود بیماری ممکن است توسط تب بالا -بیماری-آفتاب سوختگی -یا فشارهای روحی برانگیخته شوند. این موارد عود ظرف ۷ تا ۹ روز برطرف میشوند و معمولا شدت آنها کمتر از بیماری اولیه است.

عوارض عفونتهای ویروس تبخال تناسلی

مننژیت(التهاب پرده مغز)- و درگیری اعصاب محیطی(شامل یبوست-ناتوانی در دفع ادرار-و ناتوانی جنسی در مردان).
اطفال-سالخوردگان-و افراد مبتلا به نقص ایمنی (افرادی که به مدت طولانی از استروئیدها استفاده کرده اند-مبتلایان به ایدز و غیره) بویژه آسیب پذیرند. زنان حامله مبتلا به تبخال تناسلی فعال ممکن است برای جلوگیری از عفونت نوزادانشان با بیماریهای متنوع و شدید و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی آنها -نیاز به سزارین داشته باشند. بیماران مبتلا به التهاب پوستی حساسیتی ممکن است به شکل مهلکی از عفونت ویروس تبخال ساده (اگزماهرپتیکوم)مبتلا شوند.

درمان تبخال تناسلی

در حال حاضر درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. برای درد ناشی از تبخال مسکنهایی مثل آسپیرین و استامینوفن مناسب هستند. کمپرس با سرم نمکی (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب) تسکین دهنده است و به پاکیزه نگه داشتن تاولها کمک میکند. پزشک داروی آسیکلوویر را به صورت موضعی یا خوراکی تجویز خواهد کرد. این دارو در کاهش شدت علائم در عفونتهای اولیه و ثانویه مؤثر است و وقتی برای پیشگیری مصرف شود میزان عود را کاهش میدهد. با وجود این حتی اگر این دارو در آغاز عفونتهای اولیه مصرف شود از عود بیماری جلوگیری نمیکند.
درمان با ویتامین -مواد معدنی و داروهای رنگی-نور درمانی و رژیمهای خاص غذایی -همگی در درمان عفونتهای ویروس تبخال بی تأثیرند.
باید به خاطر داشت که تبخال دهانی میتواند به اعضای تناسلی سرایت کند و علت تبخال تناسلی شود .بنابراین باید هنگام عفونتهای فعال دهانی از تماس دهانی تناسلی اکیدا خودداری کرد.  هنگام عفونتهای فعال تناسلی باید با استفاده از کاندوم از اعضای تناسلی محافظت کرد.

منبع: پزشک خانواده

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان