instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

87972.740b7f56d2157644b58cf4c2eb630535

بوتاکس نام مصطلح داروی بوتولینوم است که از 30 سال قبل جهت برطرف کردن گرفتگی عضلات، در اطفالی که با فلج های مادرزادی متولد می شوند و نیز برای مقاصد زیبایی پوست استفاده می شود. بوتاکس در واقع نام تجاری داروی بوتولینوم تولید شده توسط کارخانه آلرگان آمریکاست که به صورت مصطلح روی تمامی انواع این دارو باقی مانده است. یکی از معتبرترین داروهای بوتولینوم، دیسپورت (Dysport) ساخت کارخانه IPSEN است که در کشور عزیزمان نیز از حدود 20 سال قبل با تائیدیه وزارت بهداشت و درمان مصرف می شود. این دارو باعث تضعیف عضلات می شود و به صورت کاملا انتخابی و گزینش شده مانع انقباضات شدید عضلات ناحیه پیشانی و دورچشم هنگام اخم کردن، خندیدن و بالا بردن ابرو می شود. در نتیجه پوست روی عضلات، از کنش و واکنش ناشی از این انقباضات در امان می ماند و دچار چروک و خطوط عمیق در طول زمان نمی شود.

مزایای بوتاکس

این روش، راهی سریع و موثر برای رفع چروک است.مدت تزریق بین 20-10 دقیقه طول میکشد.شروع اثر بوتاکس بین7-4 روز است.مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است،حتی در اگثر مواقع  هنگام خروج بیمار از مطب نیز اثری از کاری که بر روی بیمار انجام شده مشاهده نمیشود.اثرات درمان بسته به تعداد تزریق قبلی بین 4 الی 6 ماه طول میکشد.اگر هر سه ماه به مدت یک سال تزریق انجام شود،به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر میشود یعنی عملاً با تزریق کمتر اثرات طولانیتری حاصل می گردد .به طور کلی بوتاکس روشی ایمن و غیر جراحی برای جوانسازی پوست است.

سوالات متداول

- این دارو در چه ناحیه ای تزریق می شود و اثرات آن چیست؟

نواحی تزریق دارو، توسط برنامه ها و مطالعات علمی چندین ساله کاملا مشخص و برنامه ریزی شده و توسط انجمن های علمی معتبر دنیا ارائه شده است. ناحیه اصلی تزریق آن در حال حاضر پیشانی و اطراف چشم است که چروک های پیشانی از جمله خط اخم و خطوط افقی و نیز خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم را باز می کند. تزریق درنواحی دیگر از جمله اطراف دهان و روی بینی در موارد خاص و با تشخیص پزشک قابل انجام است.

-آیا روش های مختلفی برای تزریق بوتاکس در افراد مختلف وجود دارد ؟

بله.بنا به تناسب پیشانی هر فرد، سن، استفاده از عینک و فرم ابروها روش های متفاوتی برای تزریق وجود دارد. عامل مهم برای انتخاب روش مناسب در هر فرد، دید زیبایی شناسی پزشک است و اینکه بتواند علم پزشکی وهنر چهره شناسی را با یکدیگر تلفیق کند. از آنجا که فرم پیشانی، چشم ها، ابروها و حتی حالات نگاه افراد با یکدیگر متفاوت است و نیز این اجزاء تاثیر بسزایی در زیبایی سایر اجزاء چهره دارند، مهم است که پزشک طی یک جلسه مشاوره کامل با دقت نظر و نگاه جامع و هنرمندانه این اجزاء را بررسی کند و الگوی علمی تزریق را که مناسب و خاص چهره آن فرد است، انتخاب کند. این الگو سازی ضمنا نیازمند عکسبرداری و معاینات دقیق و کامل نیز می باشد. در مدت زمان مشاوره ضمن مکالمه و گفتگو با مراجعه کننده حالات مختلف چهره فرد، هنگام خنده، تعجب، اخم کردن و صحبت کردن عادی نمایان می شود و پزشک با درک این حالات مختلف قادر به انتخاب بهترین روش تزریق بوتاکس برای آن فرد خواهد بود.ضمن آنکه در این انتخاب، سن، جنس، سلایق وموقعیت شغلی و اجتماعی فرد نیز تاثیرگذار است. به عنوان مثال نحوه تزریق دریک خانم جوان که از عینک استفاده می کند با خانم مسنی که ابروهای تاتو کرده دارد، کاملا متفاوت است. قطعا تزریق در آقای میانسالی که مدیر عامل یک شرکت بزرگ تجاری است با خانم میانسال خانه دار تفاوت زیادی خواهد داشت. این فرآیند یعنی انتخاب روش های علمی گوناگون برای افراد گوناگون، نهایتا ما را به سوی  خلق”زیبایی اختصاصی” رهنمون می سازد.

نتایج درمان

بعد از درمان فرد ظاهری شاداب ، سرحال و زیباتر از گذشته خواهد داشت  . بسیاری از بیماران نگرانند که بعد از تزریق تمامی عضلات صورتشان فلج شده و قیافه ای منجمد و بیحرکت پیدا کنند نگران هیچ چیزی نباشید !  زیرا با تکنیک های صحیح  و داروی خوب نتیجه کار عالی و صورت شما زیباتر از گذشته خواهد بود .

بوتاکس روی کدام نوع چروکها اثر دارد؟

چروکهای صورت به دودسته تقسیم میشوند:

1- چروکهای فعال(Dynamic Wrinkles) که بدلیل انقباض عضله در زیر آنها به وجود میآید و این خطوط بعلت خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت ایجاد میشود

 2- چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles) که بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.

 بوتاکس میتواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.

موارد منع مصرف

در صورت وجود موارد ذیل تزریق بوتاکس ممنوع بوده و توصیه نمیشود :

-اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.

-استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

-دوران حاملگی

- سن کمتر از 18 سال و همچنین سن بالاتر از 75 سال

- بیماری MS ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه

- بیماریهای قلبی و عروقی حاد

- ضعف ایمنی

- واکسیناسیون در دو هفته اخیر

مراقبت های قبل از درمان

• مصرف بعضی از داروها و ویتامین ها میتواند بعد از تزریق بوتاکس موجب کبودی در محل تزریق این ماده شود . اگر فرد قصد استفاده از روش درمانی مذکور را دارد ، باید 1 الی 2 هفته قبل از مراجعه به پزشک از مصرف این داروها خودداری کند :

• -آسپیرین و داروهای مشابه

• -وارفارین

• -ویتامین E

  • Ginko Biloba-

بعضی از داروها نیز موجب تضعیف بیش از حد و انتظار عضلات شده و از اینرو مصرف آنها توصیه نمیشود .  این داروها بدینقرارند :

-داروهای بلوکر کانال های کلسیم ( دیلتیازم ، نیفیدیپین ، وراپامیل)

-کینین

-پنیسیلامین

افرادی که این داروها را مصرف مینمایند ، باید قبل از درمان حتما اطلاع دهند

مراقبت های بعد از درمان

- 20 دقیقه بعد از تزریق باید با حرکات عضلات صورت  ، بوتاکس را بیشتر در عضلات منتشر کرد .

-حداقل تا 7 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نخوابید .

- برای عدم انتشار بوتاکس در نواحی ناخواسته تا 48 ساعت بعد از تزریق استحمام نفرمایید و همچنین از نو شیدنی های خیلی داغ پرهیز کنید.

- تا 48 ساعت بعد از درمان ورزش نکرده و از برداشتن اجسام سنگین پرهیز کنید .

- اگر بعد از تزریق متوجه کبودی در محل آن شدید با قطعه یخی کوچک محل را کمپرس نمائید .

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.