علائم و نشانه های تبخال تناسلی

بسیاری از افرادیکه آلوده به ویروس تبخال نوع ۲ می باشند، از آن بی خبر هستند. علائم و نشانه ها در اولین حمله بیماری خیلی شدید هستند. علائم اولین حمله بیماری معمولا پس از دو هفته از آلوده شدن به ویروس (تماس جنسی) ایجاد می شوند. یعنی ما بین ورود ویروس به بدن و ظاهر شدن علائم دو هفته طول می کشد. وقتی تاولها ترکیدند، زخم آنها ۴ هفته طول می کشد تا التیام پیدا کند. سایر علائم عبارتند از تب و یک حالت شبیه به آنفلوآنزا که در آن بیمار مبتلا دارای خستگی و کوفتگی عضلانی است. گاها فرد مبتلا آنقدر علائم اندک دارد که آنها را ندیده می گیرد مثلا یک زخم کوچک ایجاد می شود که ممکن است بیمار آنرا مثلا به نیش پشه نسبت دهد. معمولا پس از اولین حمله بیمار انتظار می رود که در یک سال بعدی ۴ بار دیگر این بیماری عود کند. با گذشت زمان از تعداد عودها کاسته می شود. ممکن است اولین حمله بیماری پس از سالها از آلودگی به ویروس ایجاد شود.

عوارض تبخال تناسلی

گاهی تبخال تناسلی در افرادیکه دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، فوق العاده شدید است. علاوه از علائم شدید و درناک، چون ظاهر ناراحت کننده دارد، از نظر روانی نیز بیمار تحت فشار قرار می گیرد. تبخال تناسلی می تواند سبب عفونت کشنده در نوزاد شود. خانمهای که در ماههای آخر حاملگی مبتلا به تبخال تناسلی می شوند، خطر انتقال به نوزاد در آنها زیاد است. اگر خانمی در موعد زایمان دارای تبخال تناسلی فعال می باشد معمولا باید سزارین شود. علاوه از آن تبخال تناسلی سبب تسهیل انتقال ویروس HIV که عامل بیماری ایدز است، می شود.

تشخیص تبخال تناسلی

علائم و نشانه های تبخال تناسلی نوع ۲ خیلی متغیر هستند و گاها یک ظن قوی برای تشخیص لازم است. معولا افراد متخصص با دیدن ضایعات پوستی به راحتی به تشخیص می رسند. گاها لازم است از ضایعات پوستی نمونه برداری کرد و به آزمایشگاه فرستاد. در فواصل ما بین دو عفونت که بیمار دارای علائم نیست و در افراد عادی که مشکوک به عفونت هستند با آزمایش خون می توان بیماری را تشخیص داد.

درمانی برای تبخال تناسلی

تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد ولی در موارد ابتلا می توان با تجویز دارو از طول مدت بیماری کاست. در مواردیکه فرد بطور مکرر مبتلا به تبخال تناسلی می شود، می توان با تجویز دارو از موارد عود بیماری کاست.

روش انتقال تبخال تناسلی

تماس با بزاق حاملین ویروس شماره ۱ ممکن است مهمترین وسیله انتشار ویروس باشد.تلقیح ویروس به دستهای کارکنان خدمات بهداشتی ( مثل دندانپزشکان )‌از طریق حاملین ویروس می تواند باعث ایجاد تبخال دست گردد.آلودگی نوزادان معمولاً هنگام تولد و عبور از مجاری آلوده تناسلی و یا با نسبت کمتری در داخل رحم و یا بعد از تولد اتفاق می افتد .دور کمون این بیماری بین ۱۲-۲ روز است .

دوره واگیری

ویروس را می توان ۲ هفته و به ندرت تا ۷ هفته بعد از عفونت اولیه دهان یا دستگاه تناسلی جدا کرد . عفونت اولیه و عود آن می تواند بدون نشانه بالینی باشد . بعد از ابتلا به شکل اولیه و یا عود عفونت ، ویروس برای سالها و احتمالاً  تا آخر عمر بدون وجود نشانه بالینی به طور متناوب از مخاطهای آلوده ترشح میگردد .

قدرت آلوده کنندگی زخمهای عودکرده تبخال تناسلی کوتاهتر از عفونتهای اولیه است و معمولاً ویروس را بعد از ۵ روز نمی توان در آنها یافت .

چون عفونت نوزادان بسیار کشنده است توصیه می شود که در صورتی که آلودگی اولیه مادر به تبخال تناسلی در اواخر دوران بارداری ایجاد شده قبل از پاره شدن کیسه آب جنین، زایمان با عمل سزارین انجام شود .نوزادان را  باید از تماس با زخمهای گسترده و عفونتهای شدید اولیه ، زخمهای عود کرده و برخورد با ترشحات زخمهای هرپس حفظ کرد .

بیمارانیکه زخم هرپسی دارند نباید با نوزادان ، کودکانی که اگزما یا سوختگی دارند و یا بیماران مبتلا به کاهش ایمنی تماس داشته باشد

تبخال بیماری عفونی مزمنی است که در اثر آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به‌وجود می‌آید و زخم‌ها و تاول‌هایی بر روی پوست ایجاد می‌کند. این زخم‌ها معمولاً بر روی لب‌ها، گونه‌ها، بینی، چانه، ناحیة تناسلی و باسن ظاهر می‌شوند. عفونت غالباً به صورت دوره‌ای ایجاد می‌شود و زخم‌های بدمنظره و دردناکی ایجاد می‌کند.

منبع:هفت سیب  بیتوته

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک