medicine-health-slimming-and-nutrition-What-causes-shortness-of-breath-during-pregnancy

از معدود عمل کردهای فیزیولوزی بدن که هم بصورت ارادی و هم بصورت غیر ارادی انسان انجام می دهد تنفس است. مااصلامتوجه تنفس معمولی نیستیم.ولی اگر بخواهیم متوجه تنفس بشویم میزان و عمق آنرا افزایش می دهیم .چیزی که بعنوان تنگی نفس از طرف بیمارن مطرح می شود از طرف فرد است و به خصوصیات فرد بستگی دارد . لذا تنگی نفسی که بیمار بعنوان یک علامت ذکر می کند آگاهی از تنفس به شیوه ی غیر طبیعی و ناخوشایند است. نفس کشیدن مامی تواند آگاهانه باشد ولی تنگی نفس نیست .آگاهی از تنفس به شیوه ای غیر طبیعی و ناخوشایند که توسط بیمار بیانی می شود تنگی نفس نام دارد.بعضی از بیماران می گویند که در گرفتن هوا ناتوانی دارند یعنی نمی توانند هوا را بگیرند یا می گویند که هوا را که می گیریم نمی توانیم پایین بدهیم یا وقتی هوا را می گیریم احساس فشار در قفسه ی سینه می کنیم یا نفس کشیدن با احساس سنگینی و فشار در قفسه ی سینه است اینها علائمی هست که بیمار بعنوان تنگی نفس ذکرمی کند.تنگی تنفس از نشانه‌های دوگانه‌ای است که می‌ تواند منشا قلبی داشته باشد یا نداشته باشد.در بیشتر موارد این بیماری به دلیل مشکلات ریوی بروز پیدا می‌کند اما در درصدی از موارد بیماری قلبی زمینه ساز تنگی تنفس می‌شود و ممکن است ناشی از بیماریهای ریوی یا قفسه سینه از جمله آسم، برونشیت ، سل و عفونت ریه (پنومونی) ، بیماریهای قلبی از جمله حمله حاد قلبی اختلال دریچه‌های آئورت و میترال و نارسایی قلبی ، کم‌خونی ، عفونت شدید بدن ، چاقی و اختلالات اضطرابی باشد. بعلاوه شروع ناگهانی تنگی آن با یا بدون درد سینه ممکن است علامت آمبولی ریه باشد.

علائم

- بیماری آسم

- مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن

- تامپوناد قلبی (فشار روی قلب به دلیل تجمع خون و مایعات دیگر در اطراف قلب)

- حمله قلبی

- کاهش فشار خون

- آمبولی ریه

- پنومونی (ذات الریه)

- آسیب ریه و قلب در اثر فشار زیر آب (مثل غواصی)

- گرفتگی راه تنفسی فوقانی

حملات شدید تنگی نفس و تپش قلب می تواند زندگی شما را تهدید کند، قبل از دچار شدن به این حملات با پزشکتان برای کنترل و مدیریت این حملات صحبت کرده و هنگام خطر شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.هنوز معلوم نیست که چرا بعضی از افراد دچار آسم شده و بعضی دیگر به این مشکل مبتلا نمی شوند، دانشمندان حدث می زنند ترکیبی از عوامل محیطی و وراثتی عامل این بیماری باشند. عواملی که ممکن است بتوانند باعث ابتلا به آسم و حملات آسمی شوند،شامل:

 • مواد آلرژی زای موجود در هوا
 • عفونت های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و …
 • فعالیت های جسمانی (در آسم های ناشی از ورزش)
 • هوای سرد
 • هوای آلوده و پر دود
 • بعضی از داروهای خاص همچون مسدود کننده های بتا، آسپیرین، بروفن و ناپروسکن
 • ناراحتی های روحی و استرس
 • سولیفیتها و مواد نگه دارنده موجو در بعضی از غذاها
 • بیماری ریفلاکس معده و مری (GERD)
 • چرخه قاعدگی در بعضی از زنان

سوالات متداول

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

- تنگی نفس و تپش قلب وجود دارد، اما برای جبران آن نمی‌ توان سریع‌ ترتنفس کرد.

- درد قفسهٔ سینه، ورم پاها، یا سابقهٔ ناراحتی قلبی وجود دارد.

- قبلاً تشخیص آسم یا اختلال تنفسی داده نشده است.

- تنگی نفس با خس‌خس سینه، تندنفسی، یا سرفهٔ خلط ‌دار همراه است.

- بایددرجه حرارت اتاق خواب چگونه باشد؟

یک پزشک مشهور قرن هفدهم میلادی که خودش هم مبتلا به آسم بود، اعتقاد داشت که وقتی آسم موجب میشود که بیمار در نیمه های شب از خواب بیدار شود بخاطر حرارت رختخواب می باشد! همچنین گفته شده است که خوابیدن در اتاق خوابی که پنجره اش باز است و یا اینکه حداقل هوای تازه در آن جریان دارد، برای بیماران مبتلا به آسم مفید می باشد. در حقیقت هنوز هیچ پاسخ قاطعی به درمان تنگی نفس یافت نشده است. بعضی از بیماران ترجیح می دهند که شبها، هوای تازه در اتاقشان جریان داشته باشد ولی بعضی از بیماران اظهار می دارند که این کار باعث بیشتر شدن خس خس سینه آنها می شود، بخصوص اگر شب مجبور شوند به دلیل از خواب بیدار شوند. به هر حال این بستگی به شما دارد که هوای اتاق خوابتان را مناسب با وضعیت خودتان تنظیم نمایید.

- آیا میتوان از ابتلا به بیماری تنگی نفس و تپش قلب پیشگیری کرد؟

شواهد مربوط به اثربخشی اقدامات لازم برای جلوگیری از پیشرفت آسم اندک است. برخی از این اقدامات نویدبخش هستند از جمله، محدود کردن قرار گرفتن در معرض دود سیگار چه در رحم و چه پس از زایمان و تغذیه با شیر مادر. قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی در دوره‌های دیگر زندگی بی‌ نتیجه بوده است و تنها توصیه می‌شود اگر فرد دارای علائم آلرژیک به حیوانات خانگی است، حیوانات خانگی در خانه نگهداری نشوند. محدودیت‌های رژیم غذایی در دوران بارداری و یا در هنگام تغذیه با شیر مادر مؤثر نبوده‌اند و در نتیجه توصیه نمی‌شوند.ممکن است کاهش یا حذف ترکیباتی در محل کار که افراد به آن‌ها حساس هستند، مؤثر باشد.

- ایا درمان های خانگی برای تنگی نفس و تپش قلب وجود دارد؟

 • هرچند بیشتر افراد مبتلا به آسم برای درمان و کاهش شدت بیماری از دارو استفاده می کنند، اما می شود در کنار مصرف این دارو ها با رعایت موارد زیر نیز بیماری آسم را بهبود بخشید. این موارد شامل:
 • از دستگاههای تسویه هوا در خانه و محل کار خود استفاده کرده و همچنین برای جلوگیری از ورود هوای آلوده درز پنجره ها را بخوبی بپوشانید.
 • وسایل خانه و محل کار خود را همیشه گردگیری کرده و از آلوده شدن آنها جلوگیری کنید.
 • رطوبت هوا را متعادل کرده و در صورتیکه در مکان هایی مرطوب و نمناک زندگی می کنید با پزشکتان در اینباره صحبت نمایید.
 • نواحی مختلف همچون حمام، دستشویی و آشپزخانه را از وجود قارچ ها و باکتری پاک نمایید و همچنین برای حفظ پاکیزگی محل زندگی حداقل در هفته یکبار خانه تان را تمیز نمایید.
 • اگر هوای بیرون از خانه سرد بود با شال یا ماسک بینی و دهان خود را بپوشانید.

درمان گیاهی تنگی نفس

- جویدن برگ تازه گیاه گل گاوزبان برای درمان جوشهای چرکی دهان و دم کرده آن برای تنگی نفس مفید است.گل گاوزبان گیاهی چند ساله به ارتفاع تقریبی ۵۰ – ۲۰ سانتی متر و ساقه گل دهنده ۸۰-۶۰ سانتی متری است،این گیاه دارای کرکهای نسبتا نرم است که بر روی برگها به حالت خوابیده و در سایر قسمتها به صورت افراشته و مخلوط با کرک‌های کوتاه و متراکم است.گیاه گل گاوزبان از نظر دارویی دارای اهمیت زیادی است، این گیاه با گل‌های قیفی شکل به رنگ قرمز ارغوانی است که پس از خشک شدن به رنگ آبی یا بنفش در می‌آید و در هر سنبله تعداد زیادی گل وجود دارد که به تدریج از پایین به بالا باز می‌شوند.گیاه گل گاوزبان در فصل بهار کشت می‌شود، برداشت این محصول همزمان با گل دهی گیاه از اوایل اردیببهشت تا خرداد ماه با دست انجام می‌شود و برای بالا بردن کیفیت اندام دارویی آن را باید در سایه با دمای ملایم و در سطح وسیع برای جلوگیری از رشد قارچ ‌ها و ازبین رفتن گلها،خشک کرد.گیاه گل گاوزبان مقاوم به خشکی است و به آبیاری مداوم نیاز ندارد و در اکثر مناطق خشک و نیمه خشک و در خاک‌های سبک و سنگین رشد خوبی دارد و در ارتفاعات شمال کشور به صورت خودرو دیده می‌شود و این گیاه، بومی مناطق شمال ایران است.از این گیاه ایرانی فقط گل‌ های گیاه برداشت می‌شود و بیشترین بازده این گیاه از سال چهارم رشد آن است که بیشترین میزان گل را تولید می‌کند.دردرمان علائم سرماخوردگی موثر بوده همچنین افراد از آن به عنوان آرام بخش استفاده می‌کنند و مقدار مجاز قابل استفاده از این گیاه به میزان ۴ گرم در روز به صورت دم کرده است.

-  ۶۰ گرم ریشه سنبل الطیب را در یک لیتر آب گرم بریزید سپس ان را به مدت  ۱۲ ساعت به حالت خود بگذارید بعد ان را صاف نموده با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید و قبل از هر وعده غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

- لعاب بادرنجویه (حشیشه النحل) مخلوط با عسل برای تنفس تنگی و تپش قلب مفید است.

- شلغم را رنده نموده و با مقدار مساوی عسل مخلوط  و روزی سه قاشق غذاخوری بعد از غذا میل نمایید. در معالجه سیاه سرفه و آسم مفید می باشد.

- استنشاق عسل به صورت بخور از دیر زمان معمول بوده و نتایج درخشان درمان و روش حاصل در کتاب ها آمده است . از جمله به بررسی مشاهدات کیزل اشتاین روی ۲۰ بیمار که مبتلا به تحلیل رفتگی مجاری بالایی دستگاه تنفس در حین تکامل فردی شدند. می پردازیم . نامبرده به جای گرد معمولی در استنشاق محلول ۱۰ در صد عسل استفاده کرد.مدت هر جلسه ۵ دقیقه بود. بین ۲۰ بیمار تحت درمان فقط دو بیمار بهبود نیافت. باید توجه داشت که بیماران مزبور مدت ها با روش معمول تحت درمان بودند اما بهبودی محسوی نمی شد.با استنشاق محلول عسلی که حاوی ۱۰ و ۵۰ در صد ویتامین های a. b. c. بودند نتیجه درمان قابل ملاحظه بود و به زودی تمام بیماران درمان یافتند. استنشاق عسل بر مخاط بینی و گلو و همچنین روی خانه های ششی (ریوی) اثر میکند و از آنجا به خون می رود . به دین ترتیب به نظر میرسد بخور موجب از بین رفتن باکتری های موضعی و به طور کلی تقویت بدن میشود.

عوارض

• علایمی که خوابیدن، کار کردن یا فعالیت های شغلی بیمار را مختل می کنند.

• مشکل در رفتن به مدرسه یا سرکار در زمان های عود بیماری

• تنگ شدن دائمی مجاری تنفسی که می تواند نحوه نفس کشیدن بیمار را تحت تأثیر قرار دهند.

• مراجعه به اورژانس و بستری شدن در زمان های حملات شدید آسم

• عوارض جانبی برخی داروهایی که برای کنترل آسم شدید مصرف می شود.

نتایج

هنوز متاسفانه به صورت قاطع نمی‌توان گفت درمان قطعی برای بیماری تنگی نفس یافت شده است اما به هر حال تنگی نفس و تپش قلب را می‌توان تا حدودی کنترل کرد. درمان‌های جدیدی هم برای کنترل آن مطرح شده‌اند که با مراجعه به متخصصان آسم و آلرژی می‌توانید از آنها بهره‌گیرید.

داروهای کنترل طولانی آسم که معمولاً به صورت روزانه مصرف می شوند، مهم ترین داروها در کنترل بیماری آسم هستند. این داروها بیماری آسم را به صورت روزانه تحت کنترل قرار می دهند و احتمال بروز حملات آسم را کاهش می دهند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)