جراحی باز سنگ کلیه

 

[sbu_post_image]

 

جراحی باز در درمان سنگ‌های ادراری

امروزه با توجه به روش‌های پیشرفته جدید، جراحی باز جای کمتری در درمان سنگ ادراری دارد و فقط محدود به سنگ‌های بسیار بزرگ مثانه می‌شود و یا در صورتیکه همراه با سنگ کلیه، انسداد یا تنگی مسیر ادراری و یا ناهنجاری خاصی در کلیه و یا حالب باشد که به صورت آندوسکوپیک قابل درمان نباشد و مستلزم جراحی باز باشد فقط در چنین شرایطی هنگام جراحی باز سنگ خارج می‌شود.

در زمان حاضر ۱۵ درصد سنگ های کلیه به شیوه جراحی باز نیاز دارند.

سنگ کلیه و جراحی باز

برای درمان سنگ کلیه در افراد راه‌های متعددی وجود دارد که با توجه به نوع سنگ و علائم تشخیصی درمان ها انجام می‌گیرد.
سنگ کلیه در فرد می‌تواند بدون هیچ علایم مشخصی بروز کند، سنگ‌های کلیه در افراد علایمی ندارد و با یک درد بسیار شدید خود را نشان می‌دهد.
تغییر رنگ ادرار، درد خفیف تا مزمن در پهلو و درد ناگهانی و شدید به همراه استفراغ از علایم تشخیص سنگ کلیه در افراد است.
چاقی و نوع رژیم‌های ‌غذایی از عوامل موثر سنگ سازی کلیه در افراد محسوب میشود، مصرف نوشابه‌های گازدار، رژیم‌های پرنمک از عوامل ایجاد سنگ کلیه در افراد است.
در فصول گرم سال به دلیل تعریق بیش از حد فرد دچار کم آبی شده و احتمال سنگ سازی در فرد افزایش می یابد.
مصرف مایعات فراوان در افراد از راهکارهای پیشگیری از سنگ کلیه به شمار می رود، در این ایام نوشیدن حداقل هشت یا ۱۰ لیوان آب در روز به افراد توصیه می‌شود.
مردان بیش از زنان مستعد ابتلا به این بیماری هستند که این قشر بیشترین مراجعه‌کنندگان سنگ کلیه را به این مرکز تشکیل می‌دهند.

منابع: تبیان

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان