جراحی هیسترکتومی ( درآوردن رحم )

جراحی هیسترکتومی

 

جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی ( درآوردن رحم )

جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم) بعد از سزارين، شايع‌ترين جراحي زنان است به‌طوري كه در ايالات متحده آمريكا هر سال ۶۰۰ هزار زن جراحی هیسترکتومیمي‌شوند. به عبارت‌ ديگر، اين آمار نشان مي‌دهد كه در اين كشور، حدود يك سوم زنان قبل از رسيدن به سن ۶۰ سالگي، تن به تيغ جراحی هیسترکتومی مي‌دهند.
مشكلاتي مثل درد شديد لگن، خون‌ريزي شديد و نامنظم ماهانه يا ابتلا به سرطان رحم از مواردي هستند كه گاه براي درمان آن‌ها چاره‌اي جز خارج كردن رحم توسط جراحي نيست. البته در اغلب موارد، جراحی هیسترکتومی  ، براي درمان گروهي از بيماري‌هاي زنان است كه به درمان دارويي پاسخ خوبي نداده‌اند. در ضمن، اين روش براي خانم‌هايي مي‌تواند مطلوب باشد كه ديگر قصد بچه‌دار شدن ندارند و از به‌كاربردن درمان‌هاي بي‌نتيجه و متعدد هم خسته شده‌اند

علت جراحی هیسترکتومی  

سرطان در سيستم تناسلي زنانه:

 با توجه به نوع سرطان و ميزان پيشرفت آن، ممكن است قبل از جراحی هیسترکتومی  راه‌هاي جايگزين شامل هورمون درماني يا پرتودرمانينيز به‌كار برده شود.

فيبروم‌هاي‌ رحم:‌

جراحی هیسترکتومی تنها راه حل دائمي براي فيبروئيد‌ است. فيبروئيدها، تومورهاي خوش‌خيم رحم هستند كه منجر به خون‌ريزي مكرر، كم‌خوني، درد لگن و فشار بر روي مثانه مي‌شوند. فيبروئيد‌ بيماري شايعي است كه ممكن است بسته به اندازه و شدت علائمي كه ايجاد مي‌كند، بتوان با راه‌هايي غير از جراحي نيز آن را درمان كرد.

اندومتريوز:

در اين بيماري بافت پوشاننده داخل رحم در خارج از رحم، مثلا در تخمدان‌ها، لوله‌هاي رحمي يا لگن رشد مي‌كند و همانند يك رحم معمولي، موجب درد و خونريزي‌هاي نامنظم مي‌شود. در اين بيماري هم اگر دارو و درمان‌هاي ديگر جواب ندهد، شايد نياز به جراحی هیسترکتومی  باشد.

پرولاپس يا افتادگي رحم:

پايين آمدن رحم در كانال واژن (افتادگی رحم)، زماني رخ مي‌دهد‌ كه بافت‌ها و رباط‌هاي نگهدارنده رحم ضعيف شوند. افتادگي رحم ممكن است منجر به بي‌اختياري ادرار، فشار در لگن يا مشكل حركات روده شود. اگر مصرف دارو و ورزش منظم (تمرینات کگل) براي مستحكم كردن عضلات كف لگن، علايم را برطرف نكند، نياز به جراحی هیسترکتومی خواهد بود.

خون‌ريزي مكرر وطولا‌ني مدت از واژن:

اگر خون‌ريزي ماهانه‌ی شما شديد و نامنظم است و در هر دوره بيش از حد طول مي‌كشد، در صورتي‌كه روش‌‌هاي ديگر نتواند خون‌ريزي را كنترل كند، جراحی هیسترکتومی  مي‌تواند شما را آسوده كند.

درد لگني مزمن:

اگر شواهد نشان دهد كه منشاء دردهاي مزمن لگني شما رحم يا تخمدان‌ها هستند، ممكن است جراحی هیسترکتومی  لازم شود. با اين حال بسياري از انواع دردهاي لگن با جراحی هیسترکتومی  بهبود نمي‌يابند، بنابراين بررسي كامل و دقيق قبل از عمل جراحی هیسترکتومی  ضروري است. توجه داشته باشيد كه برداشتن رحم يعني خاتمه يافتن قدرت باروري شما. بنابراين اگر فكر مي‌كنيد ممكن است در آينده بخواهيد بچه‌دار شويد، راجع به‌‌ درمان‌هاي جايگزين سوال كنيد.

 انواع عمل جراحی هیسترکتومی  

براي انجام جراحی هیسترکتومی  ، با عمل جراحي، رحم را از لوله‌هاي تخمداني، تخمدان‌ها و واژن جدا مي‌شود.جراحي ممكن است شامل خارج كردن بافت‌ها و ارگان‌هاي اضافي‌تر باشد. به‌طور كلي

جراحی هیسترکتومی  به چند طريق انجام مي‌شود:

جراحی هیسترکتومی  ناقص:

 جراحی هیسترکتومی  ناقص روشي است كه در آن گردن رحم را باقي مي‌گذارند.

جراحی هیسترکتومی  كامل:

جراحی هیسترکتومی كامل روشي است كه در آن رحم و گردن رحم را برمي‌دارند. جراحی هیسترکتومی  كامل همراه با برداشت تخمدان‌ها و لوله‌هاي دو طرف، علاوه بر از بين رفتن قدرت باروري، موجب يائسگي زودرس هم ‌مي‌شود.

جراحی هیسترکتومی راديكال:

جراحی هیسترکتومی راديكال ، برداشت قسمت فوقاني واژن و قسمتي از بافت محيطي و غدد لنفي را نيز شامل مي‌شود. جراحان معمولا از اين روش براي درمان سرطان گردن رحم استفاده مي‌كنند.

به‌طوركلي جراحی هیسترکتومی مي‌تواند با برشي در روي شكم يا از طريق واژن صورت بگيرد. روش جدید و پیشرفته جراحی هیسترکتومی  خارج کردن رحم از طریق لاپاروسکوپی است که با سوراخ‌های چند میلیمتری در جداره‌ی شکم انجام می‌شود. عوارض لاپاروسکوپی  از جراحی باز کم‌تر است.

منبع:  pelisemede

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان