جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی ( درآوردن رحم )

جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم) بعد از سزارین، شایع‌ترین جراحی زنان است به‌طوری که در ایالات متحده آمریکا هر سال ۶۰۰ هزار زن جراحی هیسترکتومیمی‌شوند. به عبارت‌ دیگر، این آمار نشان می‌دهد که در این کشور، حدود یک سوم زنان قبل از رسیدن به سن ۶۰ سالگی، تن به تیغ جراحی هیسترکتومی می‌دهند.
مشکلاتی مثل درد شدید لگن، خون‌ریزی شدید و نامنظم ماهانه یا ابتلا به سرطان رحم از مواردی هستند که گاه برای درمان آن‌ها چاره‌ای جز خارج کردن رحم توسط جراحی نیست. البته در اغلب موارد، جراحی هیسترکتومی  ، برای درمان گروهی از بیماری‌های زنان است که به درمان دارویی پاسخ خوبی نداده‌اند. در ضمن، این روش برای خانم‌هایی می‌تواند مطلوب باشد که دیگر قصد بچه‌دار شدن ندارند و از به‌کاربردن درمان‌های بی‌نتیجه و متعدد هم خسته شده‌اند

علت جراحی هیسترکتومی  

سرطان در سیستم تناسلی زنانه:

 با توجه به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن، ممکن است قبل از جراحی هیسترکتومی  راه‌های جایگزین شامل هورمون درمانی یا پرتودرمانینیز به‌کار برده شود.

فیبروم‌های‌ رحم:‌

جراحی هیسترکتومی تنها راه حل دائمی برای فیبروئید‌ است. فیبروئیدها، تومورهای خوش‌خیم رحم هستند که منجر به خون‌ریزی مکرر، کم‌خونی، درد لگن و فشار بر روی مثانه می‌شوند. فیبروئید‌ بیماری شایعی است که ممکن است بسته به اندازه و شدت علائمی که ایجاد می‌کند، بتوان با راه‌هایی غیر از جراحی نیز آن را درمان کرد.

اندومتریوز:

در این بیماری بافت پوشاننده داخل رحم در خارج از رحم، مثلا در تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی یا لگن رشد می‌کند و همانند یک رحم معمولی، موجب درد و خونریزی‌های نامنظم می‌شود. در این بیماری هم اگر دارو و درمان‌های دیگر جواب ندهد، شاید نیاز به جراحی هیسترکتومی  باشد.

پرولاپس یا افتادگی رحم:

پایین آمدن رحم در کانال واژن (افتادگی رحم)، زمانی رخ می‌دهد‌ که بافت‌ها و رباط‌های نگهدارنده رحم ضعیف شوند. افتادگی رحم ممکن است منجر به بی‌اختیاری ادرار، فشار در لگن یا مشکل حرکات روده شود. اگر مصرف دارو و ورزش منظم (تمرینات کگل) برای مستحکم کردن عضلات کف لگن، علایم را برطرف نکند، نیاز به جراحی هیسترکتومی خواهد بود.

خون‌ریزی مکرر وطولا‌نی مدت از واژن:

اگر خون‌ریزی ماهانه‌ی شما شدید و نامنظم است و در هر دوره بیش از حد طول می‌کشد، در صورتی‌که روش‌‌های دیگر نتواند خون‌ریزی را کنترل کند، جراحی هیسترکتومی  می‌تواند شما را آسوده کند.

درد لگنی مزمن:

اگر شواهد نشان دهد که منشاء دردهای مزمن لگنی شما رحم یا تخمدان‌ها هستند، ممکن است جراحی هیسترکتومی  لازم شود. با این حال بسیاری از انواع دردهای لگن با جراحی هیسترکتومی  بهبود نمی‌یابند، بنابراین بررسی کامل و دقیق قبل از عمل جراحی هیسترکتومی  ضروری است. توجه داشته باشید که برداشتن رحم یعنی خاتمه یافتن قدرت باروری شما. بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است در آینده بخواهید بچه‌دار شوید، راجع به‌‌ درمان‌های جایگزین سوال کنید.

 انواع عمل جراحی هیسترکتومی  

برای انجام جراحی هیسترکتومی  ، با عمل جراحی، رحم را از لوله‌های تخمدانی، تخمدان‌ها و واژن جدا می‌شود.جراحی ممکن است شامل خارج کردن بافت‌ها و ارگان‌های اضافی‌تر باشد. به‌طور کلی

جراحی هیسترکتومی  به چند طریق انجام می‌شود:

جراحی هیسترکتومی  ناقص:

 جراحی هیسترکتومی  ناقص روشی است که در آن گردن رحم را باقی می‌گذارند.

جراحی هیسترکتومی  کامل:

جراحی هیسترکتومی کامل روشی است که در آن رحم و گردن رحم را برمی‌دارند. جراحی هیسترکتومی  کامل همراه با برداشت تخمدان‌ها و لوله‌های دو طرف، علاوه بر از بین رفتن قدرت باروری، موجب یائسگی زودرس هم ‌می‌شود.

جراحی هیسترکتومی رادیکال:

جراحی هیسترکتومی رادیکال ، برداشت قسمت فوقانی واژن و قسمتی از بافت محیطی و غدد لنفی را نیز شامل می‌شود. جراحان معمولا از این روش برای درمان سرطان گردن رحم استفاده می‌کنند.

به‌طورکلی جراحی هیسترکتومی می‌تواند با برشی در روی شکم یا از طریق واژن صورت بگیرد. روش جدید و پیشرفته جراحی هیسترکتومی  خارج کردن رحم از طریق لاپاروسکوپی است که با سوراخ‌های چند میلیمتری در جداره‌ی شکم انجام می‌شود. عوارض لاپاروسکوپی  از جراحی باز کم‌تر است.

منبع:  pelisemede

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک