خرخر شبانه

ناشی از افزایش مقاومت مجاری راه هوایی فوقانی می باشد و بعلت مشکلات ناشی از آن امروزه مورد توجه زیاد قرار گرفته است . اگر توقف تنفسی ( آپنه ) همراه آن باشد با عوارض جدی حتی تهدیدکننده حیات همراه است . بهترین راه رسیدن به تشخیص گرفتن شرح حال آن است که فرد دارای خرخر بلند همراه با تنفس منقطع ، خواب آلودگی در طی روز ، سردرد صبحگاهی ، چاقی ، افزایش فشار خون سستمیک می باشد.

اقدام اول در درمان خرخرشبانه و آپنه ناشی از آن توصیه های طبی به بیماران است از جمله کاهش وزن ، عدم مصرف الکل و آرامبخش ، نخوابیدن با شکم پر، استفاده از بالش با ارتفاع مناسب ، در افرادی که در حالت درازکش به پشت خرخر دارند به پهلوبخوابند. ولی در کل رسیدن به نتایج دراز مدت مشکل است ، استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای که طول مرحله NREM خواب را بیشتر می کند تا حدودی مؤثر است ولی بدلیل عوارض آنتی کولینرژیک کمتر تحمل می شود.
ابزارهای ارتودنسی که باعث تغییر ارتباط زبان با فک می شود و راه هوایی فوقانی را اصلاح می کند. برای خرخرشبانه که کاملاً مؤثر است ولی برای افرادی که آپنه شدید دارند ، تأثیر چندانی ندارد .
امروزه درمان انتخابی خرخر شبانه و آپنه ناشی از آن دستگاه ( CPAP(Continuous positive airway pressure است. بصورت یک ماسک بینی که بخوبی روی صورت بسته می شود و فشار مثبت به مجاری هوایی می فرستد واز کلاپس آن در طول خواب جلوگیری می کند. چیزی که استفاده از CPAP را محدود می کند ، عدم تحمل بیماران است.
کلینیک های جراحی برای اصلاح خرخرشبانه و آنپه بطور کلی 50% مؤثر است و شامل جراحی هایی جهت بازکردن راه هوایی فوقانی در ناحیه اوروفارنکس Uvulopalatopharyngoplasty ) UPPP ) .
استئوتومی فک تحتانی و پیش بردن ژنیوگلوس و کم کردن حجم قاعده زبان ( GAHM ) است. از لیزر و رادیوفرکوئنسی( RF ) هم در باز کردن راه هوایی فوقانی استفاده می شود. ولی به علت درد شدید بعد عمل و اینکه همانند تکنیکهای جراحی نتایج آنها غیر قابل پیش بینی است استفاده از آنها محدود مانده است.

خروپف چگونه تظاهر مي كند؟

خروپف به صورت سر و صدايي خشن و كلفت و نامنظم با درجات متفاوتي از شدت، فركانس و طنين هنگام خواب شنيده مي شود.
همانطور كه گفته شد در اغلب موارد خرخر پديده اي گاهگاهي و بي خطر است اما در موارد زير بايد به پزشك مراجعه كرد:
هنگامي كه با يك فرد خرخر كننده زندگي مي كنيد و متوجه مي شويد كه خرخر كردن او بسيار بلند است و در فواصل آن دوره هايي از قطع كامل تنفس بوجود مي آيد.چنين شخصي ممكن است دچار قطع تنفس انسدادي هنگام خواب باشد كه يك عارضه وخيم تنفسي است.
اگر پس از خرخر شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشيد، ممكن است همانطور كه در بالا گفته شد حين خرخر كردن به علت قطع تنفس از رسيدن اكسيژن كافي به بدن محروم شده باشيد.
اگر در موقعيت هاي نامناسب مثلاً در طول يا هنگام رانندگي ناگهان به خواب مي رويد. ممكن است به علت قطع تنفس انسدادي حين خرخر كردن در شب ها خوابتان سبك و قطعه قطعه شده باشد و كمبود خواب باعث اين حملات خواب شده باشد. البته اين حالت ممكن است به علت بيماري ناركولپسي (حملات خواب) هم رخ دهد

va4-47

در موارد زیر باید به پزشك مراجعه كرد:

– هنگامی كه با یك فرد خـُرخـُر كننده زندگی می كنید و متوجه می شوید كه خـُرخـُر او بسیار بلند است و در فواصل آن دوره هایی از قطع كامل تنفس به وجود می آید. چنین شخصی ممكن است دچار قطع تنفس انسدادی هنگام خواب باشد كه یك عارضه وخیم تنفسی است.
– اگر پس از خـُرخـُر شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشید، ممكن است حین خـُرخـُر كردن به علت قطع تنفس از رسیدن اكسیژن كافی به بدن محروم شده باشید.

– اگر در موقعیت های نامناسب مثلاً در هنگام رانندگی ناگهان به خواب می روید، ممكن است شب هنگام به علت قطع تنفس انسدادی حین خـُرخـُر كردن، خوابتان سبك و قطعه قطعه شده باشد و كمبود خواب باعث این حملات خواب شده باشد. البته این حالت ممكن است به علت بیماری ناركولپسی (حملات خواب) هم رخ دهد

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس