داروی ضد کلسترول و رشد پروستات

 

[sbu_post_image]

داروی ضد کلسترول از رشد پروستات جلوگیری می کند

داروی ضد کلسترول خون می تواند از رشد نامطلوب پروستات جلوگیری کند.

داروهای استاتین که معمولا برای کاهش کلسترول استفاده می شوند؛ می توانند در کاهش رشد ناسالم پروستات در مردانی که دچار فشارخون بالا در آنتی ژن خاص پروستات هستند، مفید باشند.

سطوح آنتی ژن خاص پروستات یا PSA اغلب به دلیل سرطان یا شرایطی افزایش می یابند.

دکتر روبرتو مولر همکار اورولوژی در دانشگاه دوک و محقق اصلی این تحقیق به همراه تیم خود  بعد از تحقیقات روی 6000 مرد به این نتیجه رسیدند مردانی که از داروهای استاتین استفاده می کردند؛ رشد پروستات خود را کاهش داده بودند.

بزرگ شدن پروستات 90 درصد مردان بالای 70 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند به مثانه یا کلیه آنها آسیب وارد کند.

مردانی که از استاتین و داروهای سرطان پروستات استفاده می کردند؛ در مقایسه با مردانی که تنها از داروهای ضدسرطان استفاده می کردند، به طور متوسط 5 درصد کمتر به رشد پروستات دچار بودند.

رشد پروستات در مورد مردانی که از داروهای استاتین و یک قرص استفاده می کردند؛ 4 درصد کمتر از مردانی بود که تنها از این قرص استفاده می کردند. سبک زندگی مردان از جمله رژیم غذایی و ورزش بر سلامتی پروستات و همچنین سطح کلسترول تاثیر می گذارند.

این تحقیقات رابطه بین مصرف استاتین و رشد کم پروستات را نشان داد اما رابطه علت معلولی را اثبات نکرد.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان