درمان بی اختیاری ادراری

 

[sbu_post_image]

بی اختیاری ادراری یکی از عوارض مهمی است که در افراد به خصوص در سنین پیری در اثر بیماریهای گوناگون ایجاد می شود.

این بی اختیاری از یک دیدگاه سرطان اجتماعی نامیده شده زیرا که باعث می شود فرد کاملا از جامعه و حتی خانواده خود طرد شده و زندگی بسیار تلخی داشته باشد.

علل مختلف این عارضه گوناگون بوده و شامل مصرف داروها ، عفونت ، ناتوانی جسمی ناشی از کهولت سن ، بیماریهایی مثل سکته مغزی ، صدمات نخاعی و بیماریهای مغزی نخاعی می گردد.همچنین در زنان زایمان های مکرر و سخت باعث این بیماری میشود.

از تمام علل گفته شده چیزیکه بیش از همه دیده میشود  یکی بی اختیاری در زنان با سابقه زایمان های مکرر و سخت و دیگری افراد با سابقه ضربات نخاعی و افراد با سابقه سکته مغزی است.

در بررسی این افراد بعد از تهیه شرح حال اولیه که نکته مهم آن تعیین نوع بی اختیاری و بررسی هایی است که با آزمایشات و تصویربرداری های تخصصی انجام می گیرد تعیین نوع و علت بی اختیاری این افراد است .در اینجا ما توسط  دستگاه UDS

نوع و شدت و آسیبی که به اعصاب مثانه و یا اعصاب اسفنگتر وارد آمده است را تعیین می کنیم.

دستگاه UDS  قادر است در صورت اختلال در اعصاب مثانه محل این اختلال را به صورت غیرمستقیم و بسیار آسان نشان داده و نیز این دستگاه قادر است در صورت آسیب دستگاه اسفنگتر ادراری در مجرای ادراری این آسیب را نشان دهد.

استفاده از این دستگاه در تعیین نوع و علت بی اختیاری ادراری هم در زنان و هم در مردان و در تمام سنین بسیار واجب و نیز کمک کننده است.بررسی بی اختیاری و درمان ان بدون انجام مطالعه با این دستگاه غلط و غیر دقیق خواهد بود، به علاوه بر خلاف تصورات رایج استفاده از آن بسیار ساده و بدون عارضه خاصی می باشد.

محدودیت سنی خاصی برای استفاده از دستگاه UDS وجود نداشته و نیز باید توجه داشت بررسی سرنوشت بیماری در افراد مبتلا به بی اختیاری بدون استفاده از این دستگاه غیرممکن است.

بی اختیاری ادراری در زنان

یکی از مشکلاتی که امروزه با افزایش طول عمر و ازدیاد افراد مسن در جامعه دیده می شود, بی اختیاری ادراری در زنان مسن می باشد.که این مسئله در موارد بسیاری به علت حجب وحیا و خجالت فرد مبتلا تا مدتهای زیادی پوشیده می ماند و در زمانی که شدت ان افزایش یافته و دیگر غیر قابل کنترل شده فرد به ناچار به پزشک مراجعه می نماید.

علل بی اختیاری در زنان

علل بی اختیاری در زنان در بعضی از موارد مشابه علل بی اختیاری در مردان بوده و در مواردی هم فقط در خانم ها دیده می شود.

از عللی که فقط در خانم ها باعث بی اختیاری ادراری می شود ,اشکال در عضلات کف لگن بوده که تظاهر ان می تواند افتادگی مثانه باشد.

اشکال در عضلات کف لگن معمولأ به علت زایمان های طبیعی و مکرر و سخت و همچنین عدم تحرک و انجام ورزش مرتب است.

افتادگی مثانه به صورت شایع در زنان میانسال به بالا و با زایمان های مکرر طبیعی ایجاد شده است که به صورت معمول همراه افتادگی و اشکال در چسبندگی قسمتی که به ان گردن مثانه گفته می شود به لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری به صورت دفع قطرات ادرار در هنگام سرفه و یا خنده شدید می باشد,که البته در موارد خفیف اینگونه است به طوری که در موارد متوسط با سرفه و یا خنده های خفیف تر این بی اختیاری ظاهر شده و در موارد شدید بی اختیاری از دفع قطرات ادراری گذشته و فرد به صورت کامل حتی لباس خود را خیس می کند.

درمان این بیماران در اصل با جراحی بوده و متاسفانه چون اکثر این بیماران در هنگام جراحی فقط افتادگی مثانه ان ها درمان شده و افتادگی گردن مثانه در جای خود باقی مانده و ترمیم نمی شود.به همین علت بی اختیاری این بیماران باقی مانده و در ترد جامعه به خصوص در زنان میانسال و مسن این امر جا افتاده که درمان افتادگی مثانه با جراحی تاثیری در بهبود بی اختیاری نداشته و اکثریت از این امر اجتناب می نمایند.

قبل از عمل جراحی ترمیم این بیماران باید ثابت نمود مشکل از افتادگی مثانه و گردن مثانه می باشد , برای این امر بیماران را باید با دستگاه یورودینامیک مطالعه نمود.

دستگاه یورودینامیک قادر است به پزشک نشان دهد که مشکل از افتادگی مثانه و گردن مثانه بوده و سایر علل بی اختیاری مثل اشکال در عضلات مثانه و یا   اسفنکترخروجی نمی باشد.

منبع :  eswl و post

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان