post_image

بعد از تشخیص سرطان و تعیین مرحله آن، مناسب ترین درمان موجود برای بیمار انتخاب می شود. اگر مبتلا به سرطان بیضه هستید پزشک در مورد نوع درمان و درصد موفقیت آن برای شما توضیحاتی می دهد. گاهی ممکن است برای اطمینان بیشتر به یک متخصص دیگر ارجاع داده شوید.

به طور خلاصه درمان شامل سه مقوله جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است.

درمان جراحی سرطان بیضه

در درمان جراحی معمولا کل بیضه را با غدد لنفاوی اطراف آن برداشته می شود ولی بیضه دیگر در صورت سالم بودن باقی می ماند؛  این بیضه سالم باید مرتبا از نظر ایجاد سرطان بطور دقیق چک شود. اگر یک بیضه باقی بماند به مقدار کافی اسپرم و هورمون مردانگی تولید می کند؛ اگر هر دو بیضه برداشته شود هورمون مردانگی به صورت دارویی برای بیمار تجویز می گردد.

پرتودرمانی سرطان بیضه

در رایوتراپی به ناحیه اشعه مخصوص می تابانند که سلول های سرطانی را از بین می برد. این تابش در بعضی از افراد حالتی مثل آفتاب سوختگی روی پوست ایجاد می کند که به تدریج ترمیم می شود و گاهی احساس خستگی، تهوع و اسهال نیز از علائم بعد از اشعه درمانی می باشد. معمولا محل تاباندن اشعه و دوز آن به گونه ای تنظیم می گردد که عوارض جانبی کمی ایجاد کند. در صورت سالم بودن بیضه دیگر، بیضه سالم توسط یک پوشش محافظ پوشانده می شود که آسیب نبیند. اگر هر دو بیضه نیاز به تابش اشعه داشته باشد تعداد اسپرم های فرد کاهش می یابد. کاهش یا عدم وجود اسپرم سازی و در نتیجه ناباروری از عوارض بعدی آن خواهند بود.

شیمی درمانی سرطان بیضه

شیمی درمانی استفاده از داروهای خاص برای از بین بردن سلول های سرطانی است. معمولا از دو یا چند دارو با هم استفاده می شود تا اثر بهتری ایجاد کند. عوارض جانبی ناشی از آن عبارتند از ریزش مو (که بعد از پایان شیمی درمانی،  موهای جدید خواهد روئید)، زخم های دهان، کاهش اشتها، تهوع و اتفراغ، افزایش احتمال ابتلا به عفونت های مختلف، افزایش احتمال بروز خونریزی های پوستی خوبخود. ممکن است پزشک برای کاهش علائم عوارض جانبی داروهایی برای شما تجویز کند؛ باید دانست که با پایان یافتن درمان، همه این عوارض به تدریج بهبود می یابد. برای جلوگیری از عوارض جانبی دراز مدت مانند آسیب کبد، ریه و غیره بهتر است کاملا دستورات پزشک را رعایت نمائید.

درمان های جایگزین یا مکمل سرطان بیضه

ممکن است از آشنایان یا دوستان خود شنیده باشید که شیوه های دیگر درمانی مثل استفاده از ویتامین ها، داروهای گیاهی، تکنیک های کاهش استرس و را برای درمان توصیه می کنند. امروزه تب استفاده از درمان های جایگزین یا مکمل  همه گیر شده است. اکیدا توصیه می شود قبل از اضافه کردن هریک از این درمان ها به درمان اصلی و استاندارد خود و یا قبل از تغییر نوع درمان خود، حتما با پزشک و کادر درمان سرطان خود مشورت نمائید. بعضی از این روش ها در کنار درمان های استاندارد پزشکی با رعایت نکات خاص می تواند بدون خطر و گاه اثربخش باشد، ولی استفاده سرخودانه از این موارد ممکن است با درمان استاندارد تداخل نماید و یا عوارض جانبی جدی ایجاد کند؛ به همین دلیل است که در صورت تمایل به استفاده از این روش ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض درمان سرطان بیضه

هر نوع درمانی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد که چند ماه طول بکشد ولی اکثرا از بین می روند؛ اما بعضی از این عوارض دائمی هستند که با توجه به اینکه اکثر مبتلایان جوان هستند این عوارض ممکن است برای آن ها ناراحت کننده باشد:

• یکی از عوارض ناشی از درمان سرطان بیضه، ناباروری است. خوشبختانه امروزه وجود بانک های اسپرم در مراکز ناباروری پیشرفته کشور، این امکان را فراهم آورده که قبل از شروع هر نوع درمانی فرد مبتلا به این مراکز مراجعه نماید و مقادیری از اسپرم های خود را با هزینه ناچیزی برای یک دوره ۲۰ ساله در شرایط مناسب حفظ نماید و در صورت بروز اشکال در اسپرم سازی بعد از درمان و تمایل به بچه دار شدن می تواند از اسپرم های خود استفاده نماید. لازم به ذکر است که در فرد مبتلا به سرطان، اسپرم ها سالم هستند و بیماری مستقیما به فرزند منتقل نمی شود. البته به هر حال در فرزندان به خاطر سابقه خانوادگی مثبت ریسک ابتلا، بالاتر از افراد عادی است.

• ممکن است جای خالی بیضه در اسکروتوم برای جوانان ناراحت کننده باشد. امروزه پروتزهای مناسبی وجود دارد که می توان سایز مناسب آن را درون اسکروتوم قرارداد تا فرم ظاهری بیضه حفظ گردد.

مراقبت های بعد از درمان سرطان بیضه

مراقبت و معاینات دوره ای بعد از اتمام درمان بسیار مهم است. پزشک شما برایتان توضیح می دهد که چه تست ها و معایناتی در چه فاصله زمانی لازم است. این توصیه ها را جدی بگیرید و حتما به آن ها عمل کنید تا در صورت وجود نشانه های متاستاز، سرطان  به سرعت و در مراحل زودرس تشخیص داده شده و درمان گردد.
درمان سرطان ممکن است شما را خسته کند. بعد از درمان به خود فرصت بدهید تا قوای از دست رفته خود را بازیابید و سپس به فعالیت های روزمره و سرکار خود برگردید.

منبع: سایت دکتر محسن هاشمی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک