درمان سنگ هاي کليوي

[sbu_post_image]

تشخيص سنگ هاي کليوي

چنان چه پزشک مشکوک به وجود سنگ کليوي شود، تست ها و فرايندهايي را به منظور تشخيص قطعي ترتيب مي دهد که عبارت هستند از:

* آزمايش خون

آزمايشات خون، افزايش کلسيم و يا اسيد اوريک بالا را در خون شما آشکار مي کنند. آزمايش خون به پزشک اين امکان را مي دهد تا احتمال ديگر بيماري ها را بررسي کرده و سلامت کليه هاي شما را ارزيابي کند.

* آزمايش ادرار

در صورت ابتلا به سنگ کليه، آزمايش ادرار 24 ساعته نشان دهنده ي مقادير املاح زيادي در سنگ دفع شده خواهد بود.

* آزمايش هاي  تصويري

تست هاي تصويري هر نوع سنگي را در دستگاه ادراري شما نشان مي دهند. تست هاي تصويري معمولاً شامل سي تي اسکن و در برخي موارد غير معمول شامل اشعه X مي باشند.

* آناليز سنگ هاي دفع شده

از شما خواسته مي شود که در هنگام دفع ادرار از يک صافي استفاده کنيد تا هر تعداد سنگ دفع شده اي را جمع آوري نماييد. از اين طريق سنگ ها براي تست هاي آزمايشگاهي جمع آوري مي شوند. آناليزهاي آزمايشگاهي، ساختار و نوع سنگ هاي کليوي را آشکار مي سازند. پزشک از اين دسته اطلاعات به منظور تعيين علت تشکيل سنگ استفاده مي کند و نيز برنامه اي براي پيشگيري از تشکيل سنگ هاي کليوي در آينده تنظيم خواهد کرد.

درمان سنگ کليوي

درمان سنگ کليوي بسته به نوع و علت تشکيل آن متفاوت است.

درمان سنگ هاي کوچکي که با علائم خفيفي همراه هستند:

بسياري از سنگ هاي کليوي به درمان هاي تهاجمي نياز ندارند. شما از طريق روش هاي زير قادر خواهيد بود يک سنگ کوچک را از دستگاه ادراري عبور داده و دفع کنيد:

* نوشيدن آب

نوشيدن 9/1 تا 8/2 ليتر آب در روز به شستشوي سيستم ادراري کمک مي کند.

* مُسکن ها

عبور يک سنگ کوچک با درد و ناراحتي همراه خواهد بود. پزشک در جهت تسکين دردهاي متوسط، مُسکن تجويز خواهد کرد به عنوان نمونه ايبوپروفن(ادويل، موترين و غيره )، استامينوفن(تيلنول و غيره) و يا ناپروکسن.

 درمان سنگ هاي بزرگ و انواعي که منتهي به علائم و نشانه هاي شديد تر مي شوند:

آن دسته از سنگ هاي کليوي که با درمان هاي ساده و سنتي قابل درمان نيستند(يعني بزرگ تر از آن هستند که بتوانند به خودي خود دفع شوند و همچنين منجر به خون ريزي، آسيب کليه و عفونت پيش رونده ي دستگاه ادراري شده اند) به درمان هاي تهاجمي نياز دارند. اين نوع درمان ها و فرايند ها عبارت هستند از:

* استفاده از امواج صوتي

در اين فرايند سنگ شکني از امواج صوتي به منظور توليد ارتعاشات قوي به نام امواج شوکي استفاده مي کنند که سنگ را به تکه هاي بسيار ريزي خرد مي کند که اين خرده ها از طريق ادرار دفع مي شوند. اين فرايند صداي بلندي توليد مي کند و با درد متوسطي نيز همراه است بنابراين براي راحتي بيشتر يا تحت بي هوشي خفيفي قرار مي گيريد و يا از مُسکن ها استفاده مي کنند. نوع فرايند بسته به تجهيزات مورد استفاده متفاوت است.

سنگ شکني از طريق امواج شوکي ممکن است منجر به خون ريزي از طريق ادرار، کبود شدگي در ناحيه ي کمر يا شکم و خون ريزي در اطراف کليه و يا ارگان هاي مجاور شود. عبور خرده هاي سنگ از دستگاه ادراري نيز مي تواند با درد و ناراحتي همراه باشد.

* جراحي به منظور حذف سنگ هاي بزرگ

به منظور درآوردن سنگ هاي بزرگ، کليه را باز مي کنند. در واقع از طريق جراحي برش کوچکي در ناحيه ي کمر بيمار ايجاد مي کنند. زماني از اين نوع جراحي استفاده مي شود که درمان از طريق امواج شوکي ناموفق بوده و يا سنگ موجود بسيار بزرگ باشد.

* استفاده از يورتروسکوپ در حذف سنگ

در برخي موارد به منظور درمان سنگ کليه از يورتروسکوپ استفاده مي شود که وسيله اي براي مشاهده ي درون دستگاه ادراري است.

بدين شکل که لوله ي مجهز به دوربين آندوسکوپ را از طريق مثانه به سمت حالب عبور مي دهند و نهايتاً آن را به سمت سنگ حرکت مي دهند.

زماني که محل سنگ تعيين شد از طريق ابزار خاصي آن را به تکه هاي ريزي مي شکنند تا از طريق ادرار دفع گردد.

* جراحي غده ي پاراتيروئيد

برخي از سنگ هاي کلسيمي به دليل فعاليت بيش از حد غدد پاراتيروئيد ايجاد مي شوند. غدد پاراتيروئيد در 4 گوشه ي غده ي تيروئيد شما واقع هستند. زماني که اين غدد بيش از حد هورمون پاراتيروئيد ترشح کنند، سطوح کلسيم بدن افزايش مي يابد و منتج به دفع مقادير بالايي کلسيم از ادرار مي گردد. يک تومور خوش خيم در يکي از 4 غده ي پاراتيروئيد مي تواند منجر به ايجاد چنين شرايطي شود. معمولاً جراحان اين نوع تومورها و يا غدد پاراتيروئيد را از طريق جراحي خارج مي سازند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان